×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

W Legnicy powstanie baza szkoleniowa dla terytorialsów

W Legnicy powstanie baza szkoleniowo – ćwiczeniowa dla Wojsk Obrony Terytorialnej. List intencyjny w tej sprawie podpisali dzisiaj prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Przemysław Bożek i dowódca WOT-u, gen. bryg. Maciej Klisz. W uroczystości wzięli udział także marszałek Sejmu, Elżbieta Witek oraz minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. 

Decyzję o utworzeniu w Legnicy obiektu szkoleniowego, który przeznaczony będzie m.in. dla WOT ogłoszono dzisiaj w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy. Podpisanie listu intencyjnego nie jest przypadkowe i wiąże się z planami wzmocnienia krajowego potencjału obronnego. Jest to wspólna inicjatywa prezesa LSSE, Przemysława Bożka oraz dowódcy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk. Artura Barańskiego oraz lokalnych władz samorządowych.

Pomysł utworzenia struktur Brygady w Legnicy powstał już na początku 2022r. ze względu na potrzeby taktyczno-operacyjne, lokalizację miasta na mapie województwa oraz dużą liczbę żołnierzy będących mieszkańcami powiatu legnickiego.

-Bezpieczeństwo jest sprawą niezwykle istotną. Mamy takie położenie geopolityczne, które powoduje, że o bezpieczeństwie musimy myśleć, bo zagrożenie jest realne. Bardzo się cieszę, że Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, oprócz tego, że ma olbrzymie sukcesy na polu gospodarczym, są tutaj naprawdę poważni inwestorzy i daje miejsca pracy mieszkańcom regionu, to robi coś więcej. Chce służyć społeczeństwu, głównie poprzez działalność Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, gdzie bardzo dużą wagę przykłada się do wojska, ale także do pielęgnowania pamięci o historii, tożsamości narodowej i naszych korzeni – powiedziała podczas uroczystości marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przedstawiła Ministerstwu Obrony Narodowej ofertę lokalizacji, która spełniła warunki usytuowania i stacjonowania infrastruktury szkoleniowo-ćwiczeniowej przeznaczonej dla szkolenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

– Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna dysponuje nieruchomością i możliwościami budowy koszar, a następnie Wojsko Polskie, na przestrzeni kilku lat, spłaci tę inwestycję. Jest to mechanizm bardzo rozsądny i rzeczywiste przyspieszenie naszych wspólnych działań. Inwestorzy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będą mieć większe poczucie bezpieczeństwa, ale robimy to przede wszystkim dla ludzi – mieszkańców Legnicy i województwa dolnośląskiego – dodał minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

Projekt Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej i Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma zapewnić dogodne warunki do rozmieszczenia pododdziałów WOT w województwie dolnośląskim. Na terenie Legnicy powstanie hala wykorzystywana na potrzeby stacjonowania i szkolenia batalionu lekkiej piechoty 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sformowanie struktur 16 DBOT w Legnicy pozwoli na zmniejszenie odległości do wysuniętych najdalej na południe rejonów województwa dolnośląskiego, co wpłynie na sprawność reagowania oraz umożliwi rozszerzenie zakresu szkolenia żołnierzy o dodatkowe obiekty.

-Zapewnienie odpowiedniej lokalizacji, spełniającej wymagania zakwaterowania i szkolenia żołnierzy oraz przechowywania sprzętu wojskowego, jest warunkiem niezbędnym do przygotowania analiz operacyjnych dotyczących lokalizacji kolejnej jednostki Wojsk Obrony Terytorialnych w województwie dolnośląskim. Podpisany dzisiaj list intencyjny to pierwszy, ale bardzo ważny krok w skomplikowanym procesie zwiększenia obecności żołnierzy w oliwkowych beretach w centralnej części województwa dolnośląskiego – zaznaczył gen. bryg. Maciej Klisz, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

W aktualnej sytuacji militarno-gospodarczej za naszą wschodnią granicą, szczególnie ważne są długofalowe działania, dlatego Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczyna wspólny projekt z WOT. Utworzenie w Legnicy obiektu szkoleniowego dla piechoty dolnośląskiego pododdziału Wojsk Obrony Terytorialnej, będzie miało duże znaczenie w rozwoju systemu bezpieczeństwa Polski.

– Po pierwsze, jeżeli oferujemy tereny dla inwestorów, to proponujemy również rozwiązania dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Po drugie, wielu pracowników firm strefowych jest także żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, a po trzecie, wzmacniamy obronność oraz bezpieczeństwo zakładów produkcyjnych, ponieważ żołnierze WOT nie tylko bronią kraju. Służyli także w czasie pandemii, służą w trakcie różnych sytuacji zagrożeń, więc nasze działania mają na celu wzmocnienie potencjału antykryzysowego firm strefowych. Ważnym aspektem, a w zasadzie najważniejszym, jest to, że przywracamy miastu Legnica Wojsko Polskie. To tutaj będą stacjonować polscy żołnierze i zwiększać swój potencjał – podkreślił Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

List intencyjny zakłada, że prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym realizowane będą przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Kompleks wojskowy w Legnicy ma składać się m.in. z budynku koszarowo-biurowego, garażu z warsztatem, biura przepustek, wartowni i krytej strzelnicy. To przedsięwzięcie jest kolejnym krokiem w rozwoju Legnickiej Strefy w ostatnim czasie. Współpraca Strefy z amerykańskimi partnerami pokazuje, że bezpieczeństwo jest stawiane na pierwszym miejscu i wprost wiąże się z biznesem. Ostatnie inwestycje na terenie objętym granicami strefy, takie jak Intel i PepsiCo, są kluczowym zabezpieczeniem lokalnej oraz ogólnopolskiej gospodarki.

W Wojskach Obrony Terytorialnej w całym kraju służy obecnie 37 tysięcy żołnierzy. 16. Dolnośląska BOT powstała we wrześniu 2019r. – służy w niej nieco ponad 1800 terytorialsów.

 

Wybrane dla Ciebie

Marzenia się spełniają. Niesamowita wyprawa na Śnieżkę

Kacper i Adrian, to dwaj młodzi chłopcy poruszający się na wózkach inwalidzkich. Dzięki wolontariuszom z grupy biegowej ZG Run KGHM Polska Miedź S.A., spełnili jedno ze swoich największych marzeń. Zdobyli Śnieżkę, królową Karkonoszy. 

Debata o podwyższeniu zapór na „Żelaznym Moście”

W Urzędzie Gminy Rudna zorganizowano debatę publiczną poświęconą rozwiązaniom przyjętym w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Głównym punktem była propozycja dotycząca podwyższenia zapór zbiornika „Żelazny Most” do wysokości 205 metrów.

Drugie zwycięstwo Miedzi z rzędu

Nie grająca już o nic Miedź Legnica pokonała na wyjeździe zdegradowane Zagłębie Sosnowiec 2:1. Bramki dla legniczan zdobyli Kamil Antonik i Marcel Mansfeld. Dla gospodarzy trafił Kamil Biliński.

Dachowanie golfa w Kłębanowicach. Dwie osoby poważnie ranne

Do poważnego wypadku doszło wczoraj w Kłębanowicach w gminie Radwanice. Kierujący volkswagenem golfem stracił panowanie nad pojazdem. Auto dachowało. Poszkodowane zostały dwie osoby. Do pomocy wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Legniccy policjanci po raz kolejny dobrze trafili

Wysoka grzywna i 3 lata odsiadki mogą grozić osobom zamieszanym w nielegalne gry hazardowe. Legniccy policjanci po raz kolejny wytypowali mieszkanie, w którym może dochodzić do łamania prawa. Nie mylili się, działały tam trzy nielegalne automaty do gier. W tej sprawie zatrzymano 29-latka, który nie tylko to ma na swoim sumieniu.

Za dragi trafił do schroniska dla nieletnich

15-latek z powiatu głogowskiego najbliższe trzy miesiące spędzi w Schronisku dla Nieletnich. Tam skierował go głogowski sąd, po tym jak policjanci znaleźli przy chłopaku kilkaset porcji narkotyków.

Na sygnale

Dachowanie golfa w Kłębanowicach. Dwie osoby poważnie ranne

Do poważnego wypadku doszło wczoraj w Kłębanowicach w gminie Radwanice. Kierujący volkswagenem golfem stracił panowanie nad pojazdem. Auto dachowało. Poszkodowane zostały dwie osoby. Do pomocy wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Rozmaitości

Pieśni i tańce ludowe w pracach polowych. Głosowanie rozpoczęte

Rozpoczęło się głosowanie online w XXXI Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych gminy Jerzmanowa. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w Jaczowie a tematem przewodnim tegorocznego repertuaru konkursowego są pieśni i tańce ludowe związane z pracami polowymi a także obrzędy związane z porą letnią.