×
*** Spółka KGHM ogłosił wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Więcej drzew i krzewów, mniej kostki i betonu. Pierwszy taki park

Na rogu Głogowskiej i Targowej w Polkowicach, oddano do użytku dzisiaj tzw. park kieszonkowy. To małe zielone płuca miasta. Każdy z mieszkańców może tam spotkać się ze znajomymi, na chwilę odpocząć lub schronić się przed słońcem w cieniu drzew.

To pierwszy park kieszonkowy w Polkowicach. Na niewielkim obszarze zrobiono wspaniałe miejsce do odpoczynku. 200 kwiecistych krzewów, 300 bylin, dwie ławko – huśtawki, drewniane podłoże, a nawet biblioteczka – tym uraczyły swoich mieszkańców władze gminy. Zielone miejsce w otoczeniu betonowych bloków to idealna odskocznia dla mieszkańców, by zatrzymać się i odpocząć od codziennego pędu.

– Pierwszy w naszym mieście park kieszonkowy jest już dostępny dla mieszkańców. Park u zbiegu ulic Głogowskiej i Targowej to projekt pilotażowy. Jeśli spodoba się polkowiczanom, będziemy budowali kolejne takie parki, azyle zieleni i miejsca wypoczynku. Systematyczne zazielenianie miasta to jeden z moich priorytetów. Więcej drzew i krzewów, mniej kostki i betonu – przypomina burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Parki kieszonkowe stają się coraz modniejsze w większych i mniejszych miastach. Wystarczy niewielka przestrzeń, dobry projekt zagospodarowania i w centrum możemy odetchnąć wśród drzew i kwiatów.

– Jest to elegancka przestrzeń, która rzutuje na wizerunek miasta. Pomysł parków kieszonkowych zaczerpnięto ze Stanów Zjednoczonych, gdzie nazywały się właśnie „pocket park”, czyli kieszonkowe. Są one usytuowane w różnych miejscach miasta i składają się na jego ogólny wizerunek. Jest to zazwyczaj mała przestrzeń, która wpływa zarówno na wypoczynek jak i aktywność – tłumaczy Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni.

Wypoczywający w parku kieszonkowym zwrócą zapewne uwagę na trzy tablice wmurowane w posadzkę, które upamiętniają ważne wydarzenia dla Polkowic.

– Pierwsze to nadanie praw miejskich Polkowicom, drugie to dwukrotna wizyta Napoleona Bonaparte w Polkowicach. Natomiast trzecia przypomina, że na miejscu, w którym jest ten park kieszonkowy stał kiedyś najbardziej reprezentacyjny hotel w mieście – hotel „Pod Rosyjskim Następcą Tronu” – opowiada Roman Tomczak, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Polkowice.

 

Wybrane dla Ciebie

Polkowice wciąż inwestują w zielone płuca miasta

Władze Polkowic po raz kolejny udowadniają, że wciąż dbają o zielone płuca miasta. W ostatnich dniach, zgodnie z zapowiedzią, uporządkowane i zagospodarowane zostały tereny zielone między blokami przy ul. Wołodyjowskiego. Co ciekawe, to jedno z sześciu zadań, które gmina realizuje z dofinansowaniem z funduszy europejskich.

Gmina zadba o „zielone płuca” w sołectwach

Władze gminy Polkowice podpisały umowę z lokalną Fundacją Rolną „Plon” na utrzymanie czystości w parkach znajdujących się w miejscowościach gminy. Pracownicy fundacji będą odpowiedzialni m.in. za koszenie trawników, odchwaszczanie alejek i chodników.

Gmina Polkowice liderem w pozyskiwaniu zewnętrznych środków

Polkowice są jedną z najaktywniejszych gmin w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Tylko z tzw. funduszy norweskich władzom miasteczka udało się zdobyć blisko 5 mln zł. Pieniądze zostaną spożytkowane na rozbudowę drobnej infrastruktury w całej gminie.

Parki kieszonkowe – zielone strefy rekreacji i odpoczynku

W Polkowicach ruszyła budowa pierwszego w gminie parku kieszonkowego. Będzie to zielone miejsce do wypoczynku z ławko – huśtawką, biblioteczką i grawerowaną płytą z historią miasta. Park będzie gotowy z początkiem lata.

Rozmaitości

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.