×
*** Rozpoczęła się majówka. W całym regionie zaplanowano mnóstwo imprez plenerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapowiada się piękna pogoda, więc korzystajmy z uroków wolnego czasu - rozsądnie i mądrze ***

Wybrano projekty do rządowego Programu Kolej+

Zakończył się nabór wniosków do rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej –  Kolej+ do 2028 roku. Zarząd Województwa wskazał pięć kolejowych projektów, kluczowych dla rozwoju sieci kolejowej w regionie.

O realizację projektów województwo będzie zabiegać w dalszych etapach programu, które planowane są w perspektywie do 2028 roku. Celem Programu jest kolejowe połączenie miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi. Program zakłada modernizację istniejących lub budowę nowych linii kolejowych, a także inwestycje punktowe, jak np. budowa nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych.

Planujemy przejąć i przywrócić do życia jak największą liczbę linii kolejowych w regionie, co będzie możliwe m.in. dzięki programowi Kolej+. Chcemy skomunikować jak najwięcej miejscowości w województwie, tak by każdy mieszkaniec Dolnego Śląska mógł swobodnie i bez przeszkód poruszać się po regionie koleją – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W ramach Programu Zarząd Województwa zgłosił 5 projektów inwestycyjnych:

  • Poprawa jakości połączeń z Legnicy do Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław. Projekt zakłada wybudowanie podstawowej infrastruktury kolejowej w obrębie Wrocławskiego Węzła Kolejowego na odcinku Wrocław Świebodzki – Wrocław Muchobór. Pozwoli to na uruchomienie nowych połączeń w ramach Wrocławskiej Kolei Metropolitalnej (WKM) na kierunkach Wrocław – Środa Śląska, Wrocław – Wołów oraz Wrocław – Jaworzyna Śląska. Przebudowie poddana zostanie również stacja Środa Śląska w celu dostosowania jej do kończenia i zaczynania biegu pociągów WKM.
  • Rewitalizacja odcinka Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój w celu włączenia powiatu złotoryjskiego i Złotoryi do sieci regionalnego wojewódzkiego transportu kolejowego. Rewitalizowany miałby być odcinek linii kolejowej nr 284 zarządzany przez Spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jednocześnie dzięki tej inwestycji możliwa będzie rewitalizacja dalszego odcinka linii nr 284 od Jerzmanic-Zdrój do Lwówka Śląskiego, który został przejęty na rzecz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
  • Poprawa jakości połączeń Dzierżoniowa i powiatu dzierżoniowskiego z Wrocławiem. Będzie to możliwe dzięki wznowieniu ruchu na linii kolejowej nr 310 Kobierzyce – Piława Górna, która jest własnością Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz odbudowie drugiego toru na odcinku linii kolejowej nr 285 pomiędzy stacjami Wrocław Główny a Kobierzyce.
  • Rewitalizacja linii kolejowej nr 181 na odcinku Oleśnica – Syców – Kępno (skomunikowanie Sycowa, Kępna, Wielunia ze stolicą Dolnego Śląska)
  • Rewitalizacja linii kolejowych stanowiących ciąg komunikacyjny Zgorzelec – Bogatynia (skomunikowanie Bogatyni ze stolicą Dolnego Śląska)

Zależy nam na ciągłym poszerzaniu kolejowej mapy Dolnego Śląska. Chcielibyśmy, aby Dolnoślązacy mieli jak najlepszy dostęp do kolei i łatwy dojazd do stolicy województwa. W przypadku rewitalizacji linii nr 285 projekt zakłada rozbudowę linii do układu dwutorowego, co pozwoli na uruchamianie połączeń na linii Wrocław – Kobierzyce – Niemcza – Piława Górna – Dzierżoniów Śl. – Bielawa przebiegającej na linii kolejowej nr 310 – informuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Według szacunków Zarządu Województwa łączna wartość projektów opiewa na kwotę ok. 500 mln złotych, z czego wkład samorządowy wyniesie 15%.

 

Wybrane dla Ciebie

Za dwa lata kolej pasażerska powróci do Złotoryi! Umowy podpisane

To wielki dzień dla mieszkańców powiatu złotoryjskiego. W obecności marszałek Sejmu RP, Elżbiety Witek, ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka oraz władz województwa dolnośląskiego, podpisano dziś umowy na reaktywację połączenia kolejowego na odcinku Legnica – Złotoryja – Jerzmanice Zdrój. 

Pięć wariantów kolei w Polkowicach. Wyraź opinię, wypełnij ankietę

Władze gminy Polkowice zachęcają mieszkańców do wyrażenia swojej opinii na temat utworzenia połączenia kolejowego na odcinku Legnica – Lubin – Polkowice – Głogów. W tym celu można wypełnić specjalną ankietę konsultacyjną.

Próbowali ukraść elementy infrastruktury kolejowej

Chojnowscy policjanci zatrzymali sprawców kradzieży wyposażenia infrastruktury kolejowej na remontowanym odcinku szlaku. Złodziejami okazali się 31 i 34-letni mieszkańcy gminy Chojnów. Wkrótce staną przed sądem. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W Legnickiej PWSZ szkolą maszynistów

Od lat brakuje specjalistów na rynku pracy. Z tym samym problemem borykają się koleje. Maszynistów jest jak na lekarstwo. Dlatego Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa chce wyszkolić maszynistów i dyżurnych ruchu. Nabór na kurs już trwa.

Blokowali tory, usłyszeli wyrok. Winni, ale nie dostali kary

Mieszkańcy Raszówki, którzy zablokowali przejazd kolejowy protestując w ten sposób przeciwko wykluczeniu ich miejscowości z rozkładu jazdy, zostali uznani winni zarzucanych im czynów. Tak orzekł dzisiaj lubiński sąd. Nie zostali jednak ukarani, nie muszą też pokrywać kosztów sądowych. Wyrok nie jest prawomocny.

Na sygnale

Seryjni włamywacze mieli na koncie po kilkadziesiąt czynów

Lubińscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawców włamań do trzech mieszkań na terenie miasta. Przestępcy ukradli wówczas sporą ilość biżuterii i pieniędzy. Jak się okazało, nie były to jedyny czyny na ich koncie. Każdy z aresztowanych usłyszał bowiem po 33 zarzuty kradzieży z włamaniem.

Rozmaitości

Rada powiatu lubińskiego przeszła do historii

64 sesji, w tym 11 nadzwyczajnych, 480 uchwał, 439 posiedzeń komisji stałych, 130 interpelacji, zapytań i wniosków. Ponad 5-letnia kadencja Rady Powiatu Lubińskiego przeszła do historii. 30 kwietnia skończyła się stara rada i rządy powiatu. 7 maja – rozpoczną się rządy nowej rady i poznamy nazwisko nowego starosty lubińskiego. Czy będzie nim ponownie Paweł Kleszcz?