×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

55 lat temu wyprodukowano pierwszy koncentrat miedzi w KGHM!

15 lutego 1968 roku z taśmy Zakładu Przeróbki Mechanicznej w Lubinie zjechał pierwszy koncentrat miedzi wyprodukowany w KGHM. Dziś Polska Miedź ma co świętować!

KGHM to światowy gracz na rynkach metali. To również firma, która zatrudnia tysiące osób i na stałe wpisała się w krajobraz zagłębia miedziowego. W tym regionie nikogo nie dziwią szyby kopalni – bez tego przemysłu zagłębie by nie istniało.

Dzisiaj KGHM świętuje kolejną wyjątkową rocznicę – mija właśnie 55 lat od kiedy a taśm Zakładu Przeróbki Mechanicznej w Lubinie – dzisiejszego ZWR zjechał pierwszy koncentrat miedzi.Każdy mieszkaniec naszego regionu wie, że w kopalniach KGHM wydobywa się przede wszystkim rudę miedzi. Zanim jednak trafi ona na rynek metali, ruda przechodzi skomplikowane procesy. Jej wzbogacanie to proces mechanicznej przeróbki, dzięki któremu można efektywnie przetworzyć wydobywaną rudę. Wynikiem tych procesów jest koncentrat o takiej zawartości miedzi, która umożliwia jego przeróbkę w hucie.

– Obecnie w trzech zakładach wzbogacania rud produkuje się rocznie około 2 mln ton koncentratu o średniej zawartości około 22,5% miedzi. W każdym z nich są stosowane te same operacje i procesy: przesiewanie i kruszenie, mielenie i klasyfikacja, flotacja oraz zagęszczanie, filtracja i suszenie – wylicza Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy miedziowego holdingu. – Stosowana w Oddziale Zakłady Wzbogacania Rud technologia pozwala na bardzo skuteczny odzysk miedzi, srebra i innych pierwiastków z wydobytego urobku.

Działające przy KGHM Zakłady Wzbogacania Rud są w stanie każdego roku przerobić ponad 32 mln ton urobku.

Oddział Zakłady Wzbogacania Rud obchodzą w tym roku jubileusz 25-lecia, ale ich historia sięga początków zagłębia miedziowego na Dolnym Śląsku.

– Zagospodarowanie nowo odkrytego złoża wymagało specjalistycznej wiedzy i technologii. Pionierzy Polskiej Miedzi praktycznie od podstaw zaprojektowali i wybudowali kompleks wydobywczo – przeróbczy – dodaje rzeczniczka.

Pierwszy Zakład Przeróbki Mechanicznej powstał w 1968 roku przy kopalni Lubin. To tam przeróbkarze zweryfikowali badania naukowe w produkcji przemysłowej. Doświadczenie zdobyte w tych latach pozwoliło na budowę następnych zakładów. Już 1969 r. uruchomiono przeróbkę usytuowaną przy kopalni Polkowice, a w 1974 r. największy zakład przeróbki rud przy kopalni Rudna.

 
pierwszy koncentrat
Widokówka 14
Widokówka 16
Widokówka 29

Rozmaitości

Zaproszenie na Drugie Śniadanie w polkowickim parku

Z inicjatywy Polkowickiej Rady Kobiet, już dziś, odbędzie się wydarzenie, które ma na celu międzypokoleniową integrację mieszkańców na świeżym powietrzu, ale w kameralnej, sąsiedzkiej atmosferze. Imprezę pod hasłem: „Drugie Śniadanie” zaplanowano w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku. Start o godz. 10.