×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

8 milionów ton miedzianej walcówki. HM Cedynia świętuje jubileusz

8 milionów ton miedzianej walcówki wyprodukowała właśnie Huta Miedzi „Cedynia” w Orsku. To jeden z głównych i najważniejszych produktów sprzedażowych miedziowej spółki. HM „Cedynia” obchodzi w tym toku jubileusz 45-lecia swojej działalności.

Huta Miedzi „Cedynia”, to największy zakład przetwórstwa tego metalu w Polsce i jedna z czterech największych walcowni miedzi w Europie. W tym roku oddział KGHM świętuje 45-lecie istnienia. Produkcja w HM „Cedynia” rozpoczęła się w maju 1979r. a wyprodukowanie pierwszego miliona walcówki Cu-ETP zajęło pracownikom 11 lat.

Dzisiaj oddział KGHM w Orsku jest nowoczesną walcownią, która przetwarza elektrolitycznie rafinowaną miedź katodową na walcówkę miedzianą i drut z miedzi beztlenowej o najwyższej jakości. Są to jednocześnie najbardziej przetworzone produkty z miedzi oferowane przez KGHM, spełniające oczekiwania wymagających odbiorców.

– Huta Miedzi „Cedynia” świętuje podwójnie. Oddział KGHM obchodzi swój jubileusz a wysoką produkcją potwierdza swoją wydajność i wiarygodność. Spółka jest gwarancją bezpieczeństwa dostaw produktów niezbędnych dla globalnej transformacji energetycznej. Odpowiedzialnie podchodzimy do wyzwań, które stawia przed nami świat. Jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywamy w dostarczaniu surowców niezbędnych do produkcji energii, zwłaszcza w kontekście rosnącego znaczenia zrównoważonych źródeł – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Walcówka miedziana powstaje w procesie ciągłego topienia, odlewania i walcowania. Surowcem wykorzystywanym w tym cyklu produkcyjnym jest głównie miedź w formie katod pozyskiwana w dwóch pozostałych hutach miedzi, w Legnicy i Głogowie. Dodatkowym produktem HM Cedynia jest granulat miedzi, który wytwarza się z wyrobów własnych. Proces jego produkcji odbywa się nieomal bezobsługowo i, co szczególnie istotne, nie powoduje wytwarzania odpadów, pyłów ani zbędnych cząstek. Ze względu na niewielkie oddziaływania na środowisko i na swoje malownicze położenie – Huta Miedzi „Cedynia” nazywana jest „zieloną hutą”.

Walcówka Cu o średnicy 8 mm o wysokim poziomie przewodzenia prądu znajduje zastosowanie w przemyśle kablowym do produkcji miedzianych żył przewodzących w kablach energetycznych, kablach i przewodach specjalistycznych, przewodach emaliowanych, przewodach i sznurach elektrycznych oraz przewodach dla elektroniki. Walcówka produkowana w HM „Cedynia” może być przeciągana w szerokim zakresie średnic. W sumie produkty huty wykorzystywane są w bardzo wielu branżach m.in. energetycznej, chemicznej, budowlanej, motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, AGD, a także w przemyśle jądrowym.

W latach 1994-2004, wraz z rosnącym zapotrzebowaniem europejskich rynków na wysokiej jakości walcówkę miedzianą, produkcja w Orsku wzrosła ponad dwukrotnie i w 2007r. przekroczyła 250 tys. ton. Wprowadzono również do oferty sprzedażowej nowe produkty. W 2006r. została uruchomiona nowa instalacja do produkcji drutu z miedzi beztlenowej, oparta na technologii Upcast, która powiększyła zdolności produkcyjne huty o 15 tys. ton miedzi rocznie. Od 2009r. „Cedynia” produkuje również granulat z walcówki i drutu. Na potrzeby zwiększenia jego produkcji, w roku 2019 uruchomiono halę granulatu. Obecnie zakład jest nowoczesną walcownią i odlewnią wytwarzająca walcówkę miedzianą i wyroby z miedzi beztlenowej. Półprodukty w postaci katod miedzianych pochodzą z hut w Legnicy i Głogowie.

Ciekawostki HM „Cedynia” w Orsku:

Łączna długość walcówki wyprodukowanej w HMC przez niespełna 45 lat, to ponad 18 mln kilometrów. To 454 okrążenia kuli ziemskiej lub pokonanie drogi z Ziemi na Księżyc 47 razy. 8 mln ton miedzi w postaci walcówki to niemal 1,7 mln kręgów. Aby dotarły do odbiorców potrzeba było 338 tys. samochodów ciężarowych. W ciągu jednej sekundy walcówka w rurze trawialniczej jest jednocześnie wytrawiana i schładzana z temp. 550 st. do 60 st. C. Pędzi w tym czasie z prędkością 100 km/h.
Co 6,5 min. z linii produkcyjnej schodzi krąg walcówki o masie 4,8 ton. Daje to prawie 220 kręgów na dobę.

 
walcowka4
walcowka5

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie wróciło z dalekiej podróży. Wreszcie jest zwycięstwo

Od 24 listopada kibice KGHM Zagłębia Lubin czekali na ligowe zwycięstwo swoich ulubieńców. Wreszcie dzisiaj nastąpiło przełamanie. Miedziowi pokonali Koronę Kielce skromnie 1:0 po trafieniu Dawida Kurminowskiego.

Patriotycznie, sportowo i charytatywnie. Bieg Tropem Wilczym w Lubinie

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w 12. edycji Biegu Tropem Wilczym w Parku Leśnym w Lubinie. Dzisiejsze wydarzenie miał oczywiście także swój charytatywny cel. Zbierano bowiem pieniądze na kolejną operację nóżek dla 8-letniej Julki Nieckarz. Udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych!

Kolizja osobówki z cysterną na S3. Nikomu nic się nie stało

Przez kilka godzin całkowicie zamknięty dla ruchu był odcinek trasy ekspresowej S3 między Lubinem a Legnicą. Na wysokości Karczowisk doszło do zderzenia samochodu osobowego i cysterny przewożącej łatwopalną substancję.

Po pierwsze w tym roku zwycięstwo. Zagłębie kontra Korona

Już dzisiaj piłkarze KGHM Zagłębia Lubin powalczą o pierwsze zwycięstwo w tym roku. Rywalem Miedziowych będzie Korona Kielce, która wprawdzie w tabeli znajduje się niżej, ale ostatnio postraszyła Legię Warszawa i na pewno nie będzie łatwym przeciwnikiem dla lubinian.

Sprzedawali podróbki lubinianom. Staną teraz przed sądem

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą lubińskiej komendy policji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 43 do 48 lat, którzy w trzech punktach sprzedażowych na terenie miasta oferowali lubinianom podróbki.

Kubów: Dzisiejsza władza nie chce wspierać samorządów

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów, nie ukrywa swojego zdziwienia rządowymi planami likwidacji programu Inwestycji Strategicznych.