×
*** Spółka KGHM ogłosił wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Będzie zielono! Wolontariusze z ZWR i KGHM sadzili z dziećmi drzewa

Drzewa, krzewy, rośliny domowe – one wszystkie upiększają już teren i sam budynek Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubinie. W akcji sadzenia udział z wielką ochotą wzięli podopieczni szkoły, a pomagali im w tym pracownicy Zakładów Wzbogacania Rud i wolontariusze KGHM.

Drzewa zostały posadzone na terenach zielonych przy budynku. Kwiaty posadzone przez podopiecznych ośrodka będą zdobiły wnętrze szkoły oraz internatu. Wczorajsza akcja pozwoliła nie tylko upiększyć okolicę ośrodka, ale też podszkolić przyszłych ogrodników, ci w lubińskiej placówce zdobywają nowe umiejętności.

Aneta Zagórska, nadsztygar ds. produkcji w Zakładzie Wzbogacania Rud przyznaje, że to właśnie wolontariusze z jej firmy wpadli na pomysł, że przy ośrodku przydałoby się więcej zieleni. We wrześniu ci sami ludzie pomogli w przeprowadzce podopiecznych placówki z dwóch lokalizacji – Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych i Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie. Wtedy zobaczyli budynek i jego okolicę.

– Tu mamy nowy budynek, w trakcie budowy zawsze niszczy się trochę przyległego terenu, dlatego zależało nam by zorganizować dzieciom tą przestrzeń, by każde z nich czuło się związane z tym miejscem choćby przez roślinki, które posadzą – powiedziała nam Aneta Zagórska. – Ekologia to ważny cel dla KGHM. Cały rok już działamy i w różnych lokalizacjach prowadzimy nasadzenia.

Głównym sponsorem akcji jest KGHM Polska Miedź. Zakup sadzonek drzew i krzewów, które posadzono to około 10 tysięcy złotych.

– Jako spółka KGHM czujemy się odpowiedzialni społecznie, dlatego wciągu ostatnich kilku lat posadziliśmy kilka tysięcy drzew. Ale ta akcja to nie tylko sadzenie drzewek, to również wizyta u dzieci, które potrzebują wsparcia, odrobiny miłości – powiedział nam Mirosław Kidoń wice prezes ds. inwestycji. – W działania z ośrodkiem zaangażowani są w szczególności pracownicy naszego oddziału Zakładu Wzbogacenia Rud. To nie była żadna zorganizowana akcja CSR, tylko potrzeba ich serca. Od lat organizują paczki świąteczne czy spotkania dla tych dzieci.

Dyrektorem Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubinie od lat jest Łukasz Nowicki. On też posadził swoje drzewo – oczywiście z pomocą podopiecznych i bardzo sobie chwali takie akcje.

– To kolejna nasza wspólna akcja z wolontariuszami ZWR. Widząc jak wygląda teren wokół ośrodka stwierdzili, że potrzebujemy tu więcej zieleni. Posadzono około 50 dużych roślin, w tym drzew, oprócz tego krzewy i rośliny doniczkowe. W praktyce tworzymy tu sobie taki mini park – powiedział nam szef placówki. – Takie akcje to dla naszych podopiecznych przede wszystkim działania wychowawcze. Uczymy dzieci kontaktu z przyrodą. Poza tym my dopiero w tym miejscu zapuszczamy korzenie. W Szklarach Górnych dzieci miały dużo więcej kontaktu z przyrodą, dlatego tak nam na tym zależy. Wierzymy, że jak uczniowie poczują się odpowiedzialni za ten teren będą o niego dbać.

Łukasz Nowicki przyznaje, że podopieczni ośrodka chętnie biorą udział w akcji.

– Co innego lekcja biologii i nauka o budowie drzewa, nawet na tablicy multimedialnej czy poprzez filmiki w sieci, a co innego takie akcje, kiedy uczniowie mogą sprawdzić, które rośliny ukłują, jak trzeba je posadzić i w jakiej ziemi zakopać – dodaje.

W ośrodku w Lubinie utworzono 33 klasy, w których naucza 93 nauczycieli i kształci się 221 uczniów. Każdy z nich ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, ze względu na dysfunkcje w zakresie niepełnosprawności intelektualnej od lekkiej po głęboką, ale również niepełnosprawność ruchową. Młodzież w ośrodku może skończyć szkołę podstawową, szkołę branżową I stopnia i szkołę przygotowującą do pracy w zawodach murarz – tynkarz, ogrodnik, kucharz i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.

 

Wybrane dla Ciebie

Podopieczni SOSzW wspinali się na Kielichu

Grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubinie po raz pierwszy w swoim życiu spróbowała dzisiaj wspinaczki na Kielichu. Mimo początkowego strachu chłopcy przełamali się i pokonywali kolejne metry na ściance wspinaczkowej. Z każdą chwilą czuli się coraz pewniej i wspinali wyżej. Taki trening był możliwy dzięki rozpoczęciu współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Gór, które działa na […]

SMR-y to wciąż ważny kierunek polityki klimatycznej spółki KGHM

Czy śmiały i ambitny projekt SMR-ów, czyli modułowych reaktorów jądrowych, o którym od wielu lat mówi się w KGHM, jest zagrożony? – SMR-y czy MMR-y to jest bardzo ciekawy kierunek zabezpieczenia dostaw energii szeroko pojętej dla ciągu technologicznego. KGHM poważnie rozważa ten kierunek i wydaje się on być bardzo atrakcyjny – uspokajał dzisiaj prezes miedziowej […]

Spartakiada Seniorów z Gminy Lubin już 25 maja!

Tylko kilka dni dzieli nas od tradycyjnej Spartakiady Seniorów organizowanej co roku w Gorzycy w Gminie Lubin. Zabawa zapowiada się wyśmienita, a organizatorzy zadbali o to by nikt się nie nudził!

Umowa na remont Szkoły Podstawowej w Tymowej podpisana

Część budynku podstawówki w Tymowej zostanie zrewitalizowana. Władze Ścinawy już podpisały umowę na tę inwestycję z Przedsiębiorstwem Budowlanym Mateusz Peregrym z Nieszczyc. 

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.

Grozi mu wyrok 12 lat za posiadanie narkotyków

Polkowiccy policjanci zatrzymali 29-latka, przy którym znaleziono spore ilości narkotyków. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i niebawem stanie przed sądem.

Rozmaitości

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.