Strona główna » KGHM dementuje informacje o rzekomym zerwaniu umowy z NuScale
*** W najbliższy weekend spodziewane są bardzo intensywne opady deszczu. Instytut Meteo wydał dla Dolnego Śląska trzeci stopień zagrożenia powodziowego ***
KGHM dementuje informacje o rzekomym zerwaniu umowy z NuScale
Przedstawiciele KGHM stanowczo dementują medialne publikacje sugerujące zakończenie współpracy z amerykańską firmą NuScale, która odpowiedzialna jest za budowę modułowych reaktorów jądrowych. Jak donosi dziennik Rzeczpospolita, Amerykanie mieli wypowiedzieć umowę na SMR-y po rozwiązaniu projektu budowy pierwszego reaktora tej spółki w Stanach.
Publikacja o rzekomym zerwaniu kontraktu z Amerykanami na budowę pierwszych w Polsce modułowych reaktorów jądrowych przez NuScale ukazała się wczoraj wieczorem w internetowym wydaniu Rzeczpospolitej. Dziennik poinformował, że umowa miała zostać wypowiedziana po: „wygaszeniu pierwszego komercyjnego projektu budowy SMR-ów realizowanego przez NuScale. Chodzi o tzw. Carbon Free Power Project (CFPP). Pierwsze problemy z realizowanym w USA Carbon Free Power Project pojawiły się już w styczniu tego roku, kiedy firma NuScale ogłosiła że koszty produkcji energii elektrycznej z tego przedsięwzięcia będą wyższe niż pierwotnie zakładano – skoczyły one z 58 do 89 dolarów za MWh, co oznacza wzrost o ponad 50%. Jak na razie nie są znane powody, dla których NuScale wypowiedziała umowę KGHM”.
Przedstawiciele miedziowej spółki natychmiast zareagowali na publikację.
-KGHM stanowczo dementuje doniesienia medialne o zakończeniu współpracy z NuScale. Amerykańska firma nie wypowiedziała umowy miedziowej spółce. KGHM kontynuuje realizację planów związanych z SMR i apeluje o rzetelne informowanie o kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycjach – czytamy w specjalnym oświadczeniu KGHM.
Jeszcze wczoraj, serwis Energetyka24 donosił, że umowa między KGHM a NuScale w sprawie SMR-ów nadal obowiązuje.
-Zakończenie projektu budowy elektrowni jądrowej VOYGR-6™ realizowanej w Stanach Zjednoczonych w ramach Carbon Free Power Project, nie ma przesądzającego wpływu na projekt jądrowy SMR realizowany na tym etapie przez KGHM Polska Miedź S.A. niezależnie od jakiegokolwiek dostawcy technologii i bez zastrzeżenia wyłączności – podsumowują przedstawiciele KGHM.
Historia współpracy KGHM z NuScale
13 kwietnia 2023 r. KGHM Polska Miedź S.A. wystąpiła do Ministra Klimatu i Środowiska z wnioskiem o wydanie decyzji zasadniczej, tj. pierwszej decyzji administracyjnej w systemie pozwoleń i zezwoleń, o jaką może starać się inwestor dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej. Należy podkreślić, iż KGHM Polska Miedź S.A. jako drugi inwestor w elektrownię jądrową w ogóle i jako pierwszy inwestor planujący budowę małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce otrzymał dnia 13 lipca 2023 r. od Ministra Klimatu i Środowiska decyzję zasadniczą obejmującą swoim zakresem wszystkie zaproponowane technologie reaktorowe, zgodnie z żądaniem Spółki określonym we wniosku. Spółka obecnie koncentruje się na najbardziej sprawdzonych konstrukcjach, jakimi są ciśnieniowe reaktory lekkowodne (charakteryzujące się, w przeciwieństwie do reaktorów wrzących, brakiem negatywnych doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa), co znacznie upraszcza i skraca prace projektowe.
KGHM Polska Miedź S.A. biorąc pod uwagę wytyczne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu oraz Agencji Energii Jądrowej NEA OECD w Paryżu, zamierza dokonać wyboru najlepszej technologii reaktorowej dla swojego projektu SMR (pod względem ekonomicznym, środowiskowym i bezpieczeństwa) zgodnie z najlepszymi światowymi standardami przy zachowaniu zasad transparentności i konkurencyjności.
Nie będzie zapowiadanych w najbliższy weekend imprez w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w najbliższy weekend miały się odbyć w Parku Leśnym w Lubinie. Jak poinformowało Muzeum Historyczne w Lubinie – organizator wydarzeń – powodem są zapowiadane przez synoptyków bardzo mocne opady deszczu.
W związku z medialnymi doniesieniami na temat zawartego ostatnio porozumienia płacowego między zarządem spółki KGHM a przedstawicielami związków zawodowych, za naszym pośrednictwem spółka chce doprecyzować niektóre informacje.
Trzech młodych mieszkańców Lubina tak dobrze się bawiło po imprezie suto zakrapianej alkoholem, że postanowili sobie urozmaicić powrót do domu. Urządzili sobie konkurs, który z nich zerwie z samochodów najwięcej tablic rejestracyjnych. I pewnie „zabawa” trwałaby długo, gdyby nie zdecydowana interwencja policjantów.
15 września przypada Europejski Dzień Prostaty, który jest doskonałą okazją, aby zwrócić uwagę na zdrowie układu moczowo-płciowego, szczególnie w kontekście profilaktyki i leczenia chorób prostaty. CDT Medicus w Lubinie, w ramach swojego Oddziału Urologicznego, posiada szeroki zakres usług, które pomagają w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Policjanci z legnickiej drogówki zatrzymali kierowcę pod wpływem alkoholu, na którym ciążyły dwa aktywne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Jakby tego było mało, był poszukiwany dwoma listami gończymi do osadzenia w zakładzie karnym.
W siedzibie Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” w Legnicy podpisano trójstronne porozumienie o współpracy. Sygnatariuszami paktu o partnerstwie byli przedstawiciele Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego, NSZZ Solidarności oraz wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zakończyły się już zapisy do udziału w VIII Turnieju Piłkarskim o Puchar Związku Pracodawców Polska Miedź. Na murawie zobaczymy kilkanaście zespołów złożonych m.in. z samorządowców, polityków, przedstawicieli służb mundurowych i oczywiście pracowników oddziałów i spółek Grupy KGHM. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.
Trzech młodych mieszkańców Lubina tak dobrze się bawiło po imprezie suto zakrapianej alkoholem, że postanowili sobie urozmaicić powrót do domu. Urządzili sobie konkurs, który z nich zerwie z samochodów najwięcej tablic rejestracyjnych. I pewnie „zabawa” trwałaby długo, gdyby nie zdecydowana interwencja policjantów.
Nie będzie zapowiadanych w najbliższy weekend imprez w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w najbliższy weekend miały się odbyć w Parku Leśnym w Lubinie. Jak poinformowało Muzeum Historyczne w Lubinie – organizator wydarzeń – powodem są zapowiadane przez synoptyków bardzo mocne opady deszczu.