×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

Pracownicy KGHM dzielą się dobrem – działania CSR-owe w 2023r.

Ponad trzysta projektów, kampanii i akcji, 2,5 tysiąca wolontariuszy i ponad 200 dwieście wdrożonych programów profilaktycznych. Ale także współpraca ze szkołami branżowymi i uczelniami, wsparcie wielu różnych inicjatyw sportowych oraz działalność proekologiczna. Spółka KGHM podsumowała działania CSR-owe w ubiegłym roku.

2023 rok upłynął pod znakiem wielu ważnych przedsięwzięć i działań CSR-owych organizowanych przez pracowników i załogę miedziowej spółki. Jak co roku, wydano specjalną publikację poświęconą dobrym praktykom, w której podsumowano ubiegłoroczne wydarzenia CSR-owe. Książka zawiera opis dobrych praktyk miedziowej spółki w różnych kategoriach, jak edukacja, więzi społeczne, ekologia i zdrowie fizyczne.

– W świecie dynamicznych zmian gospodarczych, stabilność i społeczna odpowiedzialność stają się kluczowymi elementami sukcesu. W KGHM rozumiemy te wyzwania i odpowiedzialnie rozwijamy nasze prospołeczne inicjatywy i projekty, które tworzymy z lokalnymi społecznościami czy organizacjami pozarządowymi. Publikacja prezentuje nasze ogromne zaangażowanie w edukację, zdrowie czy ochronę środowiska w Zagłębiu Miedziowym i nie tylko – powiedział Kamil Kowaleczko, dyrektor naczelny do spraw komunikacji KGHM Polska Miedź S.A.

I tak, w 2023 roku zrealizowano ponad dwieście programów profilaktycznych, w których uczestniczyło ponad 8 tysięcy osób.

– W KGHM doskonale wiemy, że rozwój gospodarczy i społeczny idą w parze, a nasze zaangażowanie w programy społecznej odpowiedzialności biznesu to inicjatywy dotyczące m.in. rodzicielstwa zastępczego, promowania zdrowego trybu życia, badań medycznych czy współpracy i pomocy drugiemu człowiekowi. Jesteśmy przekonani, że równoczesna troska o rozwój KGHM oraz troska o ludzi i środowisko przynosi najlepsze efekty i międzynarodowy sukces KGHM. W bilansie można znaleźć nasze działania edukacyjne, zdrowotne, kulturalne czy sportowe. Dzielimy się dobrem z pracownikami Polskiej Miedzi i mieszkańcami regionu zdając sobie sprawę z odpowiedzialności i oczekiwań społecznych – napisał we wstępie do broszury Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Miedziowa spółka w 2023 roku kontynuowała swoje działania dla mieszkańców Dolnego Śląska i województwa lubuskiego i odnotowała skokowy wzrost akcji wolontariackich. Szczególnym powodzeniem cieszyła się Akademia KGHM – inicjatywa promująca prospołeczne programy oraz szkolenia dla mieszkańców, organizacji pozarządowych i szkół. W jej ramach, od 2020r. udało się skutecznie i konsekwentnie zrealizować prawie dwieście inicjatyw i programów, jak choćby: „Szkoła Rodziców i Wychowawców”, „Leader 100”, „Archipelag Skarbów” czy „Gwiazda Mocy”. Do tej pory beneficjentami projektów było ponad 45 tysięcy osób.

KGHM od wielu lat aktywnie i chętnie wspiera wszelkie inicjatywy służące lokalnym społecznościom. Polska Miedź aktywna jest w wielu obszarach społecznej działalności: sporcie, kulturze, edukacji. W swoich działaniach, miedziowy holding kładzie duży nacisk na działalność charytatywną, wolontariacką, profilaktykę zdrowotną, popularyzację sportu, a także na wspieranie kultury i nauki.

Wśród wielu znakomitych imprez sportowych firmowanych przez KGHM, warto choćby wspomnieć o dorocznym Biegu Piastów na Polanie Jakuszyckiej – największej biegowej imprezie narciarskiej w tej części Polski. Efektem wieloletniego zaangażowania Polskiej Miedzi są m.in. bezpłatne dla wszystkich trasy narciarstwa biegowego na Polanie Jakuszyckiej. A współpraca co roku poszerzana jest o kolejne projekty, jak m.in. prospołeczna „Akademia Biegowa KGHM”, czyli cotygodniowe, bezpłatne szkolenia z narciarstwa biegowego dla uczniów szkół podstawowych z Dolnego Śląska.

Kolejny przykład prospołecznego zaangażowania KGHM, który można znaleźć w broszurze, to także program stypendialny „Miedziane Rywalizacje” wspierający młodych sportowców na drodze rozwoju ich profesjonalnej kariery. Nowa edycja zainaugurowana została we wrześniu br. Stypendia otrzymało wówczas kilkudziesięciu uzdolnionych i utalentowanych młodych sportowców. Finansowe wsparcie otrzymało aż 30 zawodników z całej Polski. To największa liczba stypendystów od 2019 roku, tj. od momentu uruchomienia programu.

Ważnym elementem prospołecznej działalności KGHM w zagłębiu miedziowym to również akcje wolontariackie. Tylko w 2023r. udało się przeprowadzić ich kilkadziesiąt. Były to głównie zbiórki pieniędzy, odzieży dla potrzebujących, ale także karmy dla bezdomnych zwierząt. KGHM mocno wspiera także obszar związany z rodzicielstwem zastępczym czy projekty promujące aktywny tryb życia lub ochrony naturalnego środowiska. Przy oddziałach miedziowej spółki w ramach akcji „Miedziowe pszczoły” pojawiły się małe pasieki a nieopodal Huty Miedzi Głogów, posadzono nowy las.

Miedziowa spółka jest partnerem dla lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych również przy organizacji działań związanych ze zdrowiem. Spółka co roku zaprasza mieszkańców na bezpłatne konsultacje w ramach „Tygodnia Walki z Depresją”, angażuje się w promocję badań profilaktycznych raka prostaty czy nowotworu jąder u panów.

Kolejną ważną sferą działalności KGHM jest edukacja. W spółce z powodzeniem funkcjonują dwa programy dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Kompetentni w branży górniczo – hutniczej” i „Cyfrowa Przyszłość Miedzi”. A wraz z Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr i Związkiem Pracodawców Polska Miedź, powstało pierwsze w zagłębiu miedziowym Branżowe Centrum Umiejętności ze specjalnym poligonem szkoleniowym i nowoczesną bazą dydaktyczno – naukową.

 
dobre_praktyki_csr_kghm_w_2023_roku_1_
dobre_praktyki_csr_kghm_w_2023_roku_2_
dobre_praktyki_csr_kghm_w_2023_roku_okladka

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie wróciło z dalekiej podróży. Wreszcie jest zwycięstwo

Od 24 listopada kibice KGHM Zagłębia Lubin czekali na ligowe zwycięstwo swoich ulubieńców. Wreszcie dzisiaj nastąpiło przełamanie. Miedziowi pokonali Koronę Kielce skromnie 1:0 po trafieniu Dawida Kurminowskiego.

Patriotycznie, sportowo i charytatywnie. Bieg Tropem Wilczym w Lubinie

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w 12. edycji Biegu Tropem Wilczym w Parku Leśnym w Lubinie. Dzisiejsze wydarzenie miał oczywiście także swój charytatywny cel. Zbierano bowiem pieniądze na kolejną operację nóżek dla 8-letniej Julki Nieckarz. Udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych!

Kolizja osobówki z cysterną na S3. Nikomu nic się nie stało

Przez kilka godzin całkowicie zamknięty dla ruchu był odcinek trasy ekspresowej S3 między Lubinem a Legnicą. Na wysokości Karczowisk doszło do zderzenia samochodu osobowego i cysterny przewożącej łatwopalną substancję.

Po pierwsze w tym roku zwycięstwo. Zagłębie kontra Korona

Już dzisiaj piłkarze KGHM Zagłębia Lubin powalczą o pierwsze zwycięstwo w tym roku. Rywalem Miedziowych będzie Korona Kielce, która wprawdzie w tabeli znajduje się niżej, ale ostatnio postraszyła Legię Warszawa i na pewno nie będzie łatwym przeciwnikiem dla lubinian.

Sprzedawali podróbki lubinianom. Staną teraz przed sądem

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą lubińskiej komendy policji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 43 do 48 lat, którzy w trzech punktach sprzedażowych na terenie miasta oferowali lubinianom podróbki.

Kubów: Dzisiejsza władza nie chce wspierać samorządów

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów, nie ukrywa swojego zdziwienia rządowymi planami likwidacji programu Inwestycji Strategicznych.