×
*** Polkowiccy policjanci poszukują sprawców wysadzenia bankomatu przy ulicy 11 Lutego. Wybuch spowodował duże straty ***

Produkcja rośnie, wyższy zysk netto, ambitna polityka klimatyczna KGHM

Zarząd spółki KGHM podsumował wyniki produkcyjne i finansowe po trzech kwartałach 2021r. Sytuacja jest bardzo dobra, by nie powiedzieć znakomita. Rosnąca wciąż produkcja, wzrost EBITDA, większy zysk netto – to podstawowe filary, którymi miedziowy gigant może się pochwalić. Dzisiaj też spółka ogłosiła Politykę Klimatyczną, która zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie przez KGHM tzw. neutralności klimatycznej w 2050 roku.

Mimo trudnego okresu epidemii koronawirusa, spółka KGHM udowadnia, że nawet w tak niepewnych i ciężkich czasach, można świetnie odnaleźć się w globalnym biznesie. Mało tego – osiągać rekordowe wyniki zarówno w procesie produkcyjnym, jak i sferze ekonomicznej.

Na dzisiejszej konferencji wynikowej, którą zorganizowano w siedzibie spółki w Lubinie, przedstawiciele zarządu podsumowali działalność KGHM za dziewięć miesięcy tego roku. I tak, produkcja miedzi płatnej w Grupie KGHM była wyższa o 10,1 procent i wyniosła 574 tys. ton. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego nastąpił także wzrost produkcji miedzi elektrolitycznej o 28,2 tys. ton.

– Po pierwsze, EBITDA większa, rok do roku, o 75 procent i wynosi obecnie 7 miliardów 730 milionów złotych. Jest to związane zarówno ze wzrostem przychodów o 31 procent, czyli naszą sprzedażą po lepszej cenie, co daje 21 miliardów 735 milionów złotych. Ta cena, która jest wyższa i lepsza, to nie jest jedyny czynnik, który nam pomaga. Bardzo istotny jest wątek, który nas wspiera w tym roku, to o 10,1 procent wyższa produkcja miedzi. Realizujemy to, co zapowiadaliśmy w planach strategicznych, czyli zwiększamy efektywność produkcji. Cieszymy się, że idziemy z wiatrem, pomaga nam cena, a radziliśmy sobie nawet w sytuacjach, kiedy cena miedzi była niższa, niż obecnie – mówił na wstępie Marcin Chludziński, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Omawiając wyniki finansowe nie sposób zauważyć, że Grupa Kapitałowa KGHM zwiększyła wynik finansowy netto o 3 590 mln zł (4,1-krotnie). Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku metali przyczyniła się z kolei do wzrostu przychodów Grupy Kapitałowej KGHM o ponad 5 mld zł. W omawianym okresie wzrosły także notowania miedzi i srebra, odpowiednio o 57 i 34 procent. Wyższe – o 4 procent – były również notowania złota.

– Przychody Grupy KGHM wzrosły o 31 procent do poziomu 21 miliardów 735 milionów złotych. Jest to związane przede wszystkim ze zmianą notowań metali, natomiast jest też kilka czynników negatywnych. To niewielki spadek sprzedaży przede wszystkim w obszarze KGHM International, ma to związek z trudnościami logistycznymi w portach suchych, przeładunkowych, tam są pewne opóźnienia w dostępności transportu, jest to sytuacja przejściowa – mówił Andrzej Kensbok, wiceprezes KGHM ds. finansowych.

Na dzisiejszej konferencji, zarząd poinformował o przystąpieniu spółki do tzw. Polityki Klimatycznej. Głównym założeniem programu jest osiągnięcie przez KGHM neutralności klimatycznej w 2050r.

– Ta dzisiejsza prezentacja pokazała, w którą stronę idziemy zarówno jeśli chodzi o wynik finansowy, ale też wyzwania i pokazuje, że na te wyzwania mamy odpowiedzi i mamy sposoby poradzenia sobie z nimi. Niektóre z tych wyzwań nie są możliwe do zniwelowania w ciągu miesiąca czy roku, niektóre wymagają ciągłości w perspektywie nawet 10-letniej, jak choćby projekt małych reaktorów jądrowych. Wszystkie wyzwania są strategicznie zidentyfikowane i strategicznie na nie odpowiadamy po to by móc dalej pracować. Rok 2050 w Polityce Klimatycznej zeroemisyjności to już znaczy, że zakładamy, że do tego roku 2050 dojedziemy i wciąż widzimy szansę rozwoju i działania. To jest najważniejsze – podsumował dzisiejszą konferencję wynikową prezes KGHM, Marcin Chludziński.

 
kghm_po_iii_kwartalach_2021_1_
kghm_po_iii_kwartalach_2021_2_
wyniki_grupy_kghm_za_9m_2021_r_
wyniki1
wyniki3
wyniki4
wyniki5

Wybrane dla Ciebie

Życzenia barbórkowe prezesa KGHM dla całej braci górniczej

Centralna Karczma Piwna na wiosnę? Dlaczego nie! Z powodu sanitarnych obostrzeń, władze KGHM odwołały barbórkowe biesiady i spotkania towarzyskie. Tymczasem szef Polskiej Miedzi, życząc załodze górniczego szczęścia, nie wyklucza możliwości zorganizowania karczm piwnych i babskich combrów wiosną.

Centralna akademia barbórkowa KGHM. Niech żyje nam górniczy stan!

KGHM świętuje centralne obchody tegorocznej Barbórki. Uroczysta akademia górnicza odbyła się dzisiaj w Centrum Kultury Muza. Wyróżnieni pracownicy miedziowej spółki otrzymali prestiżowe odznaczenia, górnicze kordziki i honorowe szpady. Niestety z powodu obostrzeń sanitarnych, Polska Miedź zrezygnowała w tym roku z tradycyjnych ceremoniałów i imprez towarzyskich.

Barbórka KGHM z akademią i mszą, ale bez pochodu i skoku przez skórę

Górnicy Polskiej Miedzi świętują. Niestety z powodu szalejącej czwartej epidemii koronawirusa, centralne i oddziałowe uroczystości ku czci świętej Barbary, ograniczono do minimum. W piątek odbędzie się tylko centralna akademia z wręczeniem odznaczeń państwowych. W sobotę natomiast, odprawiona zostanie msza święta i potem delegacje złożą wieńce pod pomnikiem Jana Wyżykowskiego. Spółka KGHM intensywnie przygotowywała się do […]

Dzięki współpracy z KGHM, przebudują drogę wokół zbiornika odpadów

Dzięki pozyskanej dotacji z KGHM, powiat polkowicki wraz z gminą Grębocice przebudują drogę powiatową w obrębie zbiornika odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most”. Chodzi o „wąskie gardło” w miejscowości Grodziszcze. Droga zostanie poszerzona, powstaną nowe piesze i rowerowe ciągi komunikacyjne. 

Dziś wspominamy tych, którzy odeszli na wieczną szychtę

W Dniu Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy, hołd tragicznie zmarłym pracownikom Polskiej Miedzi oddają także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Na dziedzińcu Centrali KGHM wieńce złożyli m.in. władze powiatu polkowickiego i gminy.

Inwestują w swoich pracowników i ich rodziny

Już dawno minęły czasy gdy to firmy stawiały twarde warunki pracownikom. Teraz muszą zachęcić ludzi i utrzymać dobrych pracowników przy sobie. Sposobów na to jest mnóstwo, ale jednym z nich jest dbałość nie tylko o pracownika, ale również o jego bliskich.

Rozmaitości

Inauguracja Polkowickiej Karty Seniora. Zniżki na wiele usług i zakupy

Gmina Polkowice jako pierwsza na terenie zagłębia miedziowego dołączyła do ogólnopolskiego programu: „Gmina Przyjazna Seniorom”. Dzięki temu, mieszkańcy gminy, którzy weszli w wiek emerytalny, mogą skorzystać ze zniżek w punktach handlowych na terenie całego kraju, które honorują Kartę Seniora.