×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

Gminy zagłębia miedziowego najbardziej atrakcyjne na Dolnym Śląsku!

Gminy zagłębia miedziowego rozbiły bank w dorocznym Rankingu Gmin Dolnego Śląska 2023. Kapituła plebiscytu oceniała wszystkie gminy – te do 20 i te, powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Jakie kryteria brano pod uwagę i które gminy są najlepsze i najprężniej się rozwijające?

Ranking opracowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej wspólnie z wrocławskim oddziałem Głównego Urzędu Statystycznego. I podobnie, jak w poprzednim roku, ocenie poddawane były wszystkie gminy województwa dolnośląskiego w dwóch kategoriach: do 10 i powyżej 20 tysięcy mieszkańców.

– I każda z nich oceniana została na podstawie 16 wskaźników w obszarach ekonomicznych, gospodarczych i społecznych. Celem przedsięwzięcia było wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Mamy nadzieję, że przeprowadzone analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu – mówili organizatorzy rankingu.

W kategorii gmin do 20 tysięcy mieszkańców, równych sobie nie miały gminy zagłębia miedziowego. Pierwsze miejsce zdobyła gmina Jerzmanowa, drugie – Rudna, trzecie – Grębocice, czwarte – Radwanice, piąte – polska stolica Karkonoszy – Karpacz.

-Sukces ten jest tym większy, że jesteśmy najlepsi po raz trzeci – 2021, 2022 i 2023. Tak jak mówiłem odbierając we Wrocławiu nagrodę, że sukces ten jest naszym wspólnym sukcesem. Dziękuję wszystkim, którzy mają w nim swój udział. Swoim współpracownikom, radnym i sołtysom, kierownikom jednostek i wszystkim mieszkańcom.  Myślę, że należą nam się brawa. Brawa należą się także sąsiednim gminom, które zajęły kolejne miejsca: gminie Rudna, Grębocice, Radwanice. Gratuluję! – napisał w social mediach wójt gminy Jerzmanowa, Lesław Golba.

W kategorii gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców triumfowały Kobierzyce, drugie miejsce przypadło gminie Polkowice. W dodatkowej, specjalnej kategorii: Lider Zmiany – nagrodzono Złotoryję.

Ranking Gmin Dolnego Śląska 2023 zorganizowano pod honorowym patronatem wojewody dolnośląskiego oraz marszałka województwa dolnośląskiego.

 
nagrody1
nagrody2

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie wróciło z dalekiej podróży. Wreszcie jest zwycięstwo

Od 24 listopada kibice KGHM Zagłębia Lubin czekali na ligowe zwycięstwo swoich ulubieńców. Wreszcie dzisiaj nastąpiło przełamanie. Miedziowi pokonali Koronę Kielce skromnie 1:0 po trafieniu Dawida Kurminowskiego.

Patriotycznie, sportowo i charytatywnie. Bieg Tropem Wilczym w Lubinie

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w 12. edycji Biegu Tropem Wilczym w Parku Leśnym w Lubinie. Dzisiejsze wydarzenie miał oczywiście także swój charytatywny cel. Zbierano bowiem pieniądze na kolejną operację nóżek dla 8-letniej Julki Nieckarz. Udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych!

Kolizja osobówki z cysterną na S3. Nikomu nic się nie stało

Przez kilka godzin całkowicie zamknięty dla ruchu był odcinek trasy ekspresowej S3 między Lubinem a Legnicą. Na wysokości Karczowisk doszło do zderzenia samochodu osobowego i cysterny przewożącej łatwopalną substancję.

Po pierwsze w tym roku zwycięstwo. Zagłębie kontra Korona

Już dzisiaj piłkarze KGHM Zagłębia Lubin powalczą o pierwsze zwycięstwo w tym roku. Rywalem Miedziowych będzie Korona Kielce, która wprawdzie w tabeli znajduje się niżej, ale ostatnio postraszyła Legię Warszawa i na pewno nie będzie łatwym przeciwnikiem dla lubinian.

Sprzedawali podróbki lubinianom. Staną teraz przed sądem

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą lubińskiej komendy policji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 43 do 48 lat, którzy w trzech punktach sprzedażowych na terenie miasta oferowali lubinianom podróbki.

Kubów: Dzisiejsza władza nie chce wspierać samorządów

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów, nie ukrywa swojego zdziwienia rządowymi planami likwidacji programu Inwestycji Strategicznych.