×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Jest już 18 monografii opisujących sołectwa w gminie Lubin

Już 18 monografii miejscowości w gminie Lubin możecie znaleźć w gminnej bibliotece. Ich autorem jest Henryk Rusewicz. Wydawnictwa opisują historię, zabytki ale też ważnych mieszkańców czy zmiany społeczne jakie na przestrzeni lat zaszły w tym regionie.

Najnowsze monografie opisują Księginice, Gorzycę i Bolanów, Raszową i Raszową Mała oraz Gogołowice. Oprócz wiadomości historycznych zawierają one wiele atrakcyjnych fotografii, map i ciekawostek.

– Monografie opisują dzieje poszczególnych sołectw, ich znanych mieszkańców, zabytki  i mogą być zachętą do dalszego odkrywania i zgłębiania historii. Autor Henryk Rusewicz starał się także, w miarę przejrzyście ukazać procesy zmian społeczno-gospodarczych i politycznych zachodzących na przestrzeni lat, których świadkami byli przodkowie dzisiejszych mieszkańców – zachęca do sięgnięcia po te tytuły Maja Grohman, rzecznik prasowy wójta gminy Lubin.

Oprócz czterech nowych publikacji, czyli monografii Księginic, Gorzycy i Bolanowa, Raszowej i Raszowej Małej oraz Gogołowic, Gmina sfinansowała publikacje opisujące historię:  Zimnej Wody, Osieka, Obory, Chróstnika, Siedlec, Niemstowa, Szklar Górnych, Ustronia, Krzeczyna Wielkiego, Miłoradzic, Składowic i Zalesia,  Pieszkowa, Raszówki wraz Lipinami oraz Liśca. Monografie są dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszówce i jej oddziałach oraz w bibliotekach szkolnych.

 

Na sygnale

Dachowanie golfa w Kłębanowicach. Dwie osoby poważnie ranne

Do poważnego wypadku doszło wczoraj w Kłębanowicach w gminie Radwanice. Kierujący volkswagenem golfem stracił panowanie nad pojazdem. Auto dachowało. Poszkodowane zostały dwie osoby. Do pomocy wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Rozmaitości

Pieśni i tańce ludowe w pracach polowych. Głosowanie rozpoczęte

Rozpoczęło się głosowanie online w XXXI Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych gminy Jerzmanowa. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w Jaczowie a tematem przewodnim tegorocznego repertuaru konkursowego są pieśni i tańce ludowe związane z pracami polowymi a także obrzędy związane z porą letnią.