×
Zbliżają się obchody Święta Niepodległości. W naszym regionie zaplanowano szereg uroczystości patriotycznych, imprez kulturalnych i wydarzeń sportowych. O tym, co gdzie i kiedy, przeczytacie w naszym portalu

KGHM i ZPPM partnerami BCU. Kształcenie techniczne przeżywa renesans

Na terenie Poligonu Szkoleniowego Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr powstaje Branżowe Centrum Umiejętności – jedno z pierwszych w Polsce. W nowej jednostce edukacyjnej, umiejętności i kwalifikacje zawodowe będą mogli zdobywać uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz osoby już pracujące. Pierwsze zajęcia odbędą się w I kwartale przyszłego roku. 

Branżowe Centrum Umiejętności to nowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki skierowany w głównej mierze na kształceniu zawodowym, podnoszeniu swoich umiejętności i zdobywaniu nowych kwalifikacji. Takich placówek w całym kraju ma być docelowo 120 i mają kształcić w różnych zawodach. W Lubinie postawiono na górnictwo podziemne, przeróbkę rud metali i surowców mineralnych.

Liderem BCU będzie Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr, które ma olbrzymie doświadczenie i profesjonalną kadrę w przygotowaniu i organizacji całego ministerialnego projektu. Partnerami będą Górnicza Izba Przemysłowo – Handlowa, spółka KGHM Polska Miedź i Związek Pracodawców Polska Miedź.

Goszcząca dzisiaj na Poligonie Szkoleniowym MCKK, wiceminister edukacji Marzena Machałek, podkreślała ogromne znaczenie powołania do życia nowych placówek.

– Jesteśmy w miejscu, w którym za kilka miesięcy powstanie jedno z pierwszych w kraju Branżowych Centrów Umiejętności. Trzymam kciuki. To projekt, który jest bardzo mocno związany z przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi, pracodawcami i ośrodkami kształcenia. Obecnie mamy podpisanych 59 umów na realizację Branżowych Centrów, ale w całym kraju powstanie ich docelowo 120. Jest to projekt realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy, na który przeznaczono 1,4 miliarda złotych. Tutaj będą mogli uczyć się uczniowie oraz osoby dorosłe, podnosić swoje kwalifikacje. KGHM bardzo mocno wpisuje się w nasze działania, realizuje ścisłą współpracę ze szkołami zawodowymi i branżowymi. Kształcenie branżowe i techniczne przeżywa dzisiaj renesans, dlatego cieszę się, że w Lubinie powstanie takie Centrum Umiejętności – powiedziała Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki.

Na terenie Poligonu Szkoleniowego powstaje już budynek usługowo – dydaktyczny BCU o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych.

-W nowym obiekcie znajdą się nowoczesne pracownie dydaktyczne, warsztat naprawy samojezdnych maszyn górniczych, stanowisko obsługi taśmociągu z przesypem i pulpitem sterującym, a także pracownia symulatorów spawania, pracownia automatyki górniczej. Bedzie też pracownia ratownictwa górniczego i pierwszej pomocy medycznej oraz stanowisko nauki prac na wysokości. Znajdzie się również nowoczesna pracownia informatyczna i ośrodek egzaminacyjnych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej – wymienia Monika Gazda, wiceprezes Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr.

Mocnym partnerem MCKK i BCU będzie spółka KGHM Polska Miedź S.A., która ma już bogate doświadczenie w różnego rodzaju projektach edukacyjnych. Dość wspomnieć tylko o sztandarowym programie miedziowej spółki: „Kompetentni w branży górniczo – hutniczej”.

– Dziękuję pani minister za determinację i przekonanie, że ten projekt jest ważny i warto go wdrożyć. Rozwiązanie systemowe dzięki podpisanej ustawie o BCU, z pewnością pomoże w rozwoju tych jednostek edukacyjnych. Naszym celem jest rozwój kompetencji zawodowych uczniów szkół średnich, zawodowych i branżowych. Projekt „Kompetentni w branży” rozszerzyliśmy w tym roku o dwa komponenty: szkoły podstawowe i ośrodki akademickie. Nam, jak pracodawcy zależeć będzie zawsze na tym, żeby tutaj zostawali najlepsi z najlepszych a nie szukali pracy poza granicami kraju – powiedział Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania kapitałem ludzkim w Centrali KGHM Polska Miedź S.A.

Na Dolnym Śląsku powstanie siedem Branżowych Centrów Umiejętności kształcących m.in. w zakresie hotelarstwa, logistyki, mechatroniki, energetyki.

 

Wybrane dla Ciebie

Wpadli z narkotykami. Pięć osób stanie przed sądem

Mundurowi z Prochowic i Legnicy w trakcie patroli na terenie powiatu zatrzymali pięć osób, które miały przy sobie narkotyki. Mężczyźni za swoje czyny odpowiedzą teraz przed sądem. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Kolejne mgliste godziny. Słaba widoczność na drogach!

Mgły nie znikną na długo. Po kilku godzinach znów, w całym regionie będzie „mleko”. Do piątkowego rana widoczność będzie mocno ograniczona.

Chór „Złota Jesień” z Grębocic na podium konkursu

Chór „Złota Jesień” pokazał się z jak najlepszej strony na konkursie „Artystyczna Senioriada Radwanice 2024” i zakończył swój występ na podium!

Termin upływa we wtorek. Jeszcze możecie aplikować!

Tylko do wtorku, 12 listopada, można składać dokumenty do naboru na w konkursie Podinspektora ds. budownictwa w Referacie Inwestycji w Urzedzie Gminy Grębocice. Poniżej publikujemy pełną treść ogłoszenia o pracę.

Gniezno postawiło się mistrzyniom Polski

W ostatnim swoim ligowym meczu szczypiornistki KGHM Zagłębia Lubin pokonali we własnej hali ekipę MKS URBIS Gniezno 33:25 remisując do przerwy 13:13. Dzięki zwycięstwu Miedziowe zameldowały się na pierwszym miejscu w tabeli. Wydarzeniem był powrót na parkiet po 7 długich miesiącach Karoliny Kochaniak – Sala.

Zagłębie z Gorzowem w Pucharze Polski

Szczypiorniści Zagłębia Lubin poznali rywala w II rundzie eliminacji ORLEN Pucharu Polski. Miedziowi zmierzą się z ekipą Rajbud Stali Gorzów.

Sport

Gniezno postawiło się mistrzyniom Polski

W ostatnim swoim ligowym meczu szczypiornistki KGHM Zagłębia Lubin pokonali we własnej hali ekipę MKS URBIS Gniezno 33:25 remisując do przerwy 13:13. Dzięki zwycięstwu Miedziowe zameldowały się na pierwszym miejscu w tabeli. Wydarzeniem był powrót na parkiet po 7 długich miesiącach Karoliny Kochaniak – Sala.