×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Prestiżowe odznaczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej

W ramach zbliżających się obchodów 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej, w Polkowicach odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona społecznym protestom, które poprzedziły i nastąpiły bezpośrednio po tragicznych wydarzeniach w Lubinie w 1982r. Podczas uroczystej sesji zasłużonym działaczom byłej opozycji antykomunistycznej wręczono prestiżowe odznaczenia.

Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się od wręczenia zasłużonym działaczom opozycyjnej Solidarności prestiżowych odznaczeń: Krzyży Wolności i Solidarności. Te wyjątkowe odznaczenia z rąk szefa Instytutu Pamięci Narodowej odebrali Józef Gojdź, Sławomir Jakubów, Józef Kowalik i Eugeniusz Liszewski.

-Ten Krzyż ma przypominać o tym, że przeszliście trudną drogę w latach 70. i 80. Byliście gotowi do poświęceń dla drugiego człowieka, dla Solidarności. Za to poświęcenie dla wolnej i niepodległej Polski, Instytut Pamięci Narodowej dzisiaj wam dziękuje. Krzyż Wolności i Solidarności nawiązuje do Krzyża Niepodległości z II Rzeczypospolitej. Był wręczany damom i kawalerom, którzy przyczynili się do zdobycia przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Za tę odwagę i rozwagę wam bardzo dziękujemy. Gratuluję wam tych odznaczeń – mówił prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

W imieniu odznaczonych przemówił Sławomir Jakubów.

-Piękna jest idea nadawania tego Krzyża wszystkim działaczom opozycji antykomunistycznej, liderom, drukarzom, kolporterom i nam, tym 15-letnim chłopcom z grupy małego sabotażu Solidarności Walczącej. Składamy gorące podziękowania za to, że zostaliśmy dostrzeżeni i nadano nam te honorowe odznaczenia. Wszystko, co robiliśmy, to dla dobra naszej ojczyzny, ku chwale wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej – mówił Sławomir Jakubów.

Podczas konferencji wręczono też inne odznaczenia. Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymał Mirosław Gojdź. Natomiast medale „Pro Patria” odebrali: Stanisław Pierzchała, Tadeusz Madziarczyk, Lech Duławski, Leszek Czwaczka, Kazimierz Mazur, Marek Smyk, Zbigniew Szczepański, Franciszek Kitajczyk, Marek Kitajczyk i Zbigniew Cirko.

-Jestem dumny i wdzięczny, że mogłem osobiście w imieniu szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczyć te odznaczenia. Dziękuję wszystkim tu zgromadzonym, dziękuję za to, że byliście w tym trudnym czasie bohaterami – powiedział starosta polkowicki, Kamil Ciupak, wręczając medale.

Burmistrz Łukasz Puźniecki odczytał list marszałek Sejmu RP, Elżbiety Witek.

-Bardzo dziękuję, że ta dzisiejsza konferencja odbywa się tutaj w Polkowicach, w sercu zagłębia miedziowego. W mieście, które było świadkiem niejednokrotnie wielkich wydarzeń związanych z istnieniem ruchu Solidarności. Chciałbym wyrazić uznanie dla wszystkich wyróżnionych i działaczy opozycji antykomunistycznej. To wielki zaszczyt być tutaj z wami i uczyć się od was tych wszystkich zasad i wartości, które przyświecały wam wszystkim przez całe życie – powiedział od siebie burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

W czasie konferencji uczestnicy wysłuchali prelekcji Andrzeja Dróżdża z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Marka Zawadki z Muzeum Historycznego w Lubinie oraz Łukasza Sołtysika z wrocławskiego oddziału IPN. Sesję zakończyła dyskusja panelowa na temat drukarzy i kolporterów podziemnej prasy.

 

Wybrane dla Ciebie

Japoński koncern jest z „Polkowicką Szprychą” od początku

Działająca w polkowickiej podstrefie ekonomicznej, firma Sanden Manufacturing Poland, po raz kolejny wsparła gminny projekt „Polkowickiej Szprychy”. Przedłużenie współpracy gminy z japońskim koncernem potwierdzono dzisiaj podpisaniem stosownej umowy.

Żołnierze odwiedzili uczniów w Szklarach Górnych

Uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych odwiedzili żołnierze z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach rządowego, pilotażowego programu „Edukacja z wojskiem”.

Akademia Klasy Extra ponownie zagościła na boiskach Zagłębia

Po raz kolejny do Lubina zawitała Akademia Klasy Extra. Na boiskach treningowych rywalizowało kilkudziesięciu zawodników z różnych klubów i stowarzyszeń sportowych. Nie zabrakło też dziewcząt, które równie z wielkim zapałem, jak chłopcy, rozgrywały swoje mecze. Na najlepszych czekały nagrody i puchary.

Będzie wiało w całym regionie. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla całego zagłębia miedziowego. Przez najbliższe godziny może mocno wiać.

Nalepa i Grzybek w FanShopie Zagłębia Lubin

W piątkowe popołudnie zapraszamy do lubińskiej Cuprum Areny, do FanShopu Zagłębia Lubin. Na kibiców czekać będą zawodnicy I zespołu. Michał Nalepa i Mateusz Grzybek pomogą w kupnie biletów na ostatni w tym sezonie mecz Miedziowych na własnym stadionie. 

Zmiany w kierownictwie Związku Pracodawców Polska Miedź

Zmiany we władzach Związku Pracodawców Polska Miedź. Nową prezes Związku została Barbara Zwierzyńska – Doskocz ze Złotoryi, która na tym stanowisku zastąpiła legniczankę Martę Wisłocką. Z funkcji wiceprezesa odwołano także Annę Melską. Na swoim stanowisku pozostał wiceprezes Piotr Karwan.

Sport

Akademia Klasy Extra ponownie zagościła na boiskach Zagłębia

Po raz kolejny do Lubina zawitała Akademia Klasy Extra. Na boiskach treningowych rywalizowało kilkudziesięciu zawodników z różnych klubów i stowarzyszeń sportowych. Nie zabrakło też dziewcząt, które równie z wielkim zapałem, jak chłopcy, rozgrywały swoje mecze. Na najlepszych czekały nagrody i puchary.

Na sygnale

Zniszczyli blisko 100 nagrobków na legnickim cmentarzu

Legniccy policjanci zatrzymali trzy osoby, które przed sądem odpowiedzą za kradzież elementów mosiężnych z nagrobków na cmentarzu. Poszkodowani swoje straty wycenili n ponad 10 tysięcy zotych. Udało się odzyskać około 40 kg. pociętych krzyży, napisów i figurek.