×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Przy głogowskiej kolegiacie stanie pomnik Bolesława Chrobrego

Spółka KGHM aktywnie włącza się w obchody 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. Uroczyste obchody będą hucznie świętowane w Głogowie za dwa lata, ale już dziś ujawniono plany związane z tym ważnym dla historii Polski wydarzeniem. 

Centralnym miejscem obchodów tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego będzie głogowska kolegiata. To właśnie tutaj znaleziono pierwsze ślady narodzin Głogowa, jako grodu piastowskiego. I to właśnie w odnawianej, starej, zabytkowej zakrystii monumentalnej kolegiaty, zorganizowano dziś spotkanie z dziennikarzami lokalnych mediów, by poinformować o szczegółach rocznicowych obchodów.

-Dzisiaj występuję w podwójnej roli, bo prezesa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz szefa Fundacji Pogoń Lwów, bo tam się zrodził pomysł na to, by w Głogowie powstał pomnik Bolesława Chrobrego. Nie byłoby to możliwe bez sprawdzonych partnerów. List trafił do prezydenta Głogowa, następnie rozmowa z władzami KGHM Polska Miedź S.A. Nie wyobrażamy sobie, by ten pomnik był w innym miejscu, niż w tym historycznym Ostrowie Tumskim, stąd obecność księdza kanonika Rafała Zendrana. Myślę, że opieka merytoryczna Waldemara Hassa, dyrektora Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Głogowie to jest dopełnienie wszystkiego – powiedział na wstępie Przemysław Bożek, prezes LSSE i Fundacji Pogoń Lwów.

Pomysł na godne uczczenie tysiącletniej rocznicy koronacji króla Bolesława Chrobrego jest taki, że na terenie kolegiaty zagospodarowany zostanie skwer, na którym stanie pomnik pierwszego króla Polski. Powstanie też ścieżka historyczna opisująca i ukazująca dzieje powstawania państwa polskiego.

-Rozpoczęliśmy już pierwsze formalności. Zwróciliśmy się do parafii, do księdza proboszcza z wnioskiem o udostępnienie odpowiedniego miejsca. Oczywiście rozpoczniemy całą procedurę z tym związaną, którą poprzedzi uchwała Rady Miejskiej o posadowieniu pomnika, już myślimy o powołaniu konkursowej. Kolegiata i teren wokół tej wspaniałej świątyni, pięknieje nam każdego roku i dzięki partnerom, możemy jeszcze bardziej dbać o ten teren. Pierwsza wzmianka o Głogowie pochodzi z 1010 roku a na murach naszego grodu Bolesław  Chrobry odpierał atak wojsk niemieckich. Cieszymy się na samą myśl obchodów rocznicowych koronacji pierwszego króla Polski – przypomniał Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

W głogowskie obchody zaangażuje się spółka KGHM Polska Miedź S.A.

-KGHM jest uznanym mecenasem kultury i w projektach ogólnopolskich, jak i lokalnych. Bardzo spodobała nam się inicjatywa budowa pomnika Bolesława Chrobrego. Wielu naszych pracowników, górników, hutników, pracowników spółek Grupy KGHM są mieszkańcami Głogowa. Jak tylko dowiedzieliśmy się o tym pomyśle, nie było chwili zawahania i od razu postanowiliśmy wesprzeć tę ideę. Jest to dla nas wielka duma i przyjemność. Chętnie angażujemy się w uroczystości patriotyczne – powiedział Alan Steinbarth, dyrektor naczelny ds. nadzoru korporacyjnego KGHM Polska Miedź S.A.

Partnerzy reprezentujący każdą ze stron podpisali na koniec list intencyjny o wspólnych działaniach na rzecz budowy pomnika Bolesława Chrobrego.

-My staramy się odbudować tę historyczną tkanką, jaką jest kolegiata i tereny wokół świątyni. Dzisiaj znajdujemy się w zakrystii, którą odbudowujemy w stylu gotyckim a uroczystości związane z 1000-letnią rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego z pewnością będą wielkim wydarzenie nie tylko historycznym, ale i duchowym – powiedział ks. kanonik Rafał Zendran.

 

Wybrane dla Ciebie

Remiza w Ścinawie zmienia się na naszych oczach

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ścinawie już nie mogą się doczekać końca remontu remizy. Prace trwają i już widać spore zmiany. Warto przypomnieć, że budynek nie tylko zostanie odnowiony, ale również przebudowany.

Japoński koncern jest z „Polkowicką Szprychą” od początku

Działająca w polkowickiej podstrefie ekonomicznej, firma Sanden Manufacturing Poland, po raz kolejny wsparła gminny projekt „Polkowickiej Szprychy”. Przedłużenie współpracy gminy z japońskim koncernem potwierdzono dzisiaj podpisaniem stosownej umowy.

Żołnierze odwiedzili uczniów w Szklarach Górnych

Uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych odwiedzili żołnierze z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach rządowego, pilotażowego programu „Edukacja z wojskiem”.

Akademia Klasy Extra ponownie zagościła na boiskach Zagłębia

Po raz kolejny do Lubina zawitała Akademia Klasy Extra. Na boiskach treningowych rywalizowało kilkudziesięciu zawodników z różnych klubów i stowarzyszeń sportowych. Nie zabrakło też dziewcząt, które równie z wielkim zapałem, jak chłopcy, rozgrywały swoje mecze. Na najlepszych czekały nagrody i puchary.

Będzie wiało w całym regionie. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla całego zagłębia miedziowego. Przez najbliższe godziny może mocno wiać.

Nalepa i Grzybek w FanShopie Zagłębia Lubin

W piątkowe popołudnie zapraszamy do lubińskiej Cuprum Areny, do FanShopu Zagłębia Lubin. Na kibiców czekać będą zawodnicy I zespołu. Michał Nalepa i Mateusz Grzybek pomogą w kupnie biletów na ostatni w tym sezonie mecz Miedziowych na własnym stadionie. 

Sport

Akademia Klasy Extra ponownie zagościła na boiskach Zagłębia

Po raz kolejny do Lubina zawitała Akademia Klasy Extra. Na boiskach treningowych rywalizowało kilkudziesięciu zawodników z różnych klubów i stowarzyszeń sportowych. Nie zabrakło też dziewcząt, które równie z wielkim zapałem, jak chłopcy, rozgrywały swoje mecze. Na najlepszych czekały nagrody i puchary.

Na sygnale

Zniszczyli blisko 100 nagrobków na legnickim cmentarzu

Legniccy policjanci zatrzymali trzy osoby, które przed sądem odpowiedzą za kradzież elementów mosiężnych z nagrobków na cmentarzu. Poszkodowani swoje straty wycenili n ponad 10 tysięcy zotych. Udało się odzyskać około 40 kg. pociętych krzyży, napisów i figurek.