×
*** Zarząd KGHM podjął uchwałę o wypłacie dywidendy w wysokości 300 mln zł/1,5 zł za akcję. Propozycję zatwierdziła Rada Nadzorcza spółki. Zwyczajne Walne Zgromadzenie odbędzie się 7 czerwca ***

Absolwenci klas patronackich – atrakcyjni pracownicy dla KGHM

Od kilku lat spółka KGHM z powodzeniem realizuje projekt klas patronackich pod wspólnym szyldem: „Kompetentni w branży górniczo – hutniczej”. Rzeczywistość pokazuje, że nie są to puste słowa, ponieważ wielu absolwentów szkół patronackich znajduje zatrudnienie w miedziowej spółce stając się dobrze wyszkolonymi i przygotowanymi pracownikami.

Ubiegły rok był wyjątkowo „płodny” pod względem liczby absolwentów szkół patronackich, którzy postanowili związać swoją karierę zawodową z przemysłem wydobywczym. Blisko sto osób zasiliło bowiem szeregi oddziałów spółki KGHM. Najliczniejsza grubo, bo aż 30 uczniów, znalazła zatrudnienie w najgłębszej kopalni Polskiej Miedzi – ZG Rudna.

Wśród nowo zatrudnionych na Rudnej znaleźli się m.in. Jakub Nowak, absolwent Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie oraz Maksymilian Bogus z Zespołu Szkół w Chocianowie. Obaj przyznają, że praca w takiej firmie, jak KGHM, w dzisiejszych czasach niepewności – to szczyt marzeń. I obaj podkreślają, że bardzo zależało im na pracy w KGHM z uwagi na stabilność zatrudnienia.

– To według mnie najpewniejsze miejsce pracy w okolicy i firma, w której można się rozwijać – mówi Jakub Nowak, świeżo upieczony elektromonter pod ziemią.

Z kolei Maksymilian Bogus, ślusarz-mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, dodaje:

– Podczas aplikowania poproszono mnie o dołączenie oświadczenia o byciu absolwentem klasy patronackiej, co na pewno było wartością dodaną w procesie rekrutacji. Jako uczeń bowiem otrzymałem dwukrotnie stypendium naukowe z KGHM, a raz dodatkowo za szczególne osiągnięcia. Mogę powiedzieć, że spółka była dla mnie naturalnym wyborem podczas poszukiwania pracy.

Założeniem programu „Kompetentni w branży” jest przygotowanie absolwentów szkół technicznych i branżowych do podjęcia zatrudnienia w KGHM. Uczniowie w ramach programu mogą zdobyć stypendium naukowe, brać udział w wizytach zawodoznawczych, ale także w wielu wydarzeniach sportowych, konkursach czy turniejach.

Wartością dodaną istnienia klas patronackich jest możliwość udziału uczniów w praktykach zawodowych organizowanych w oddziałach miedziowej spółki. Tylko w 2022 roku, KGHM przyjął na praktyki zawodowe, jak i zajęcia praktyczne, ponad pół tysiąca młodych osób.

– Często ten miesiąc praktyk wystarcza, żeby poznać ucznia i zobaczyć, że mu zależy na pracy – mówi Michał Konkolski, Instruktor Praktycznej Nauki Zawodu w kopalni Rudna. – Zdarza się, że trafia się tak fajna grupa, że robi się dla nich coś więcej – pokazuje dodatkową maszynę, tłumaczy jakieś ponadprogramowe zagadnienia. To budujące, że młodzi chcą u nas pracować.

Kierownictwo oddziałów górniczych docenia fakt, że młodzi ludzie mają sposobność zobaczenia kopalni od środka, poznania pracy pod ziemią. Zdobyte w ten sposób doświadczenie procentuje na przyszłość.

– Po ilościach praktykantów z klas objętych patronatem KGHM, którzy zostali zatrudnieni w ZG „Rudna” można wywnioskować, że praktyki zachęciły młodych ludzi do związania przyszłości z naszym Oddziałem. To bardzo nas cieszy i pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku – przyznaje Paweł Piasecki, dyrektor naczelny O/ZG Rudna.

Pierwsi absolwenci klas patronackich programu pojawili się na rynku pracy w 2019r. Do tej pory, zatrudnienie w oddziałach Polskiej Miedzi znalazło ponad 300 młodych osób.

– Mamy nadzieję, że z każdym rokiem liczba uczniów z klas objętych patronatem, którzy chcieliby podjąć zatrudnienie w naszym oddziale, będzie rosła – mówi Małgorzata Wajszczak, pracownik sekcji przyjęć z ZG „Rudna”, na co dzień koordynująca praktyki uczniowskie i studenckie. Jej koleżanka z działu, Agnieszka Iwanowska dodaje: – Dla nas to ogromna satysfakcja, kiedy widzimy, że nasi praktykanci zostają z nami na dłużej. Pamiętamy przecież moment, kiedy pojawiali się po raz pierwszy i jaką drogę od tego czasu przeszli.

 

Wybrane dla Ciebie

Górnicy testują pod ziemią nowatorską kamizelkę chłodzącą

To może być istna rewolucja. Spółka KGHM testuje nowatorską kamizelkę chłodzącą, którą wykorzystywać będą górnicy w kopalniach Polskiej Miedzi. Prototyp przygotowali specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Programiści, informatycy, graficy stanęli w szranki – Hackathon KGHM

Zarząd spółki KGHM nagrodził i wyróżnił laureatów hackathon CuValley Hack. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę uczestników. Imprezę wspólnie przygotowali i zorganizowali KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki. 

Wyjątkowa Gala Noworoczna KGHM. Pełen kościół publiczności

To był wyjątkowy i niesamowity wieczór. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zorganizowano przepiękną Galę Noworoczną. Dla licznie przybyłych gości wystąpili Monika Borzym, Milena Lange, Alicja Węgorzewska, Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Szymusia.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM! Muzyczna sobota

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. Już dzisiaj, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Podwyżka o ponad 13 procent, jednorazowa nagroda za pół roku

Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 13,2 procent, wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych i przeszeregowanie ponad 20 procent załogi – takie są ustalenia negocjacji płacowych, które przy wspólnym stole wypracowali przedstawiciele zarządu KGHM i delegacje poszczególnych central związkowych działających przy Polskiej Miedzi.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM. Plejada muzycznych gwiazd

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. W najbliższą sobotę w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.