×
*** KGHM świętuje Dzień Hutnika. Centralne uroczystości odbyły się w Lubinie, natomiast spotkania biesiadne - w Głogowie. W przyszłą niedzielę, w legnickiej katedrze zostanie odprawiona msza święta ***

Znamy wstępną lokalizację SMR-ów. KGHM podjął decyzję

Modułowe reaktory jądrowe, których inwestorem będzie spółka KGHM nie powstaną na terenie zagłębia miedziowego, ani tym bardziej na Dolnym Śląsku. Według wstępnych decyzji, SMR-y mogą być zlokalizowane na terenie sąsiedniej Wielkopolski. O przyszłości reaktorów energetycznych i planach spółki KGHM rozmawiamy z Piotrem Podgórskim, dyrektorem naczelnym ds. transformacji KGHM.

– Panie dyrektorze, w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiły się doniesienia o rzekomym zerwaniu współpracy spółki KGHM z amerykańską firmą NuScale, która jest partnerem biznesowym w obszarze małych reaktorów jądrowych. KGHM dementował te informacje. Jak dzisiaj wygląda współpraca z NuScale?

-Z jednej strony, wiemy o dużych reaktorach atomowych, które istnieją i są budowane. Z drugiej strony – małe reaktory jądrowe, tak zwane SMR-y, są dzisiaj – na świecie – na różnym poziomie projektowania. Są cztery poziomy projektowania reaktorów: koncepcyjny, później podstawowy, trzeci szczegółowy – licencjonowalny przez dozór jądrowy i czwarty, ostatni poziom – wykonawczy, który jest ostatnim wstępem do faktycznej budowy elektrowni atomowej. NuScale jest jedyną firmą w świecie, która przedstawiła dotąd projekt w obszarze trzeciego poziomu, czyli szczegółowego. Kiedy my podpisywaliśmy umowę z NuScale w 2022 roku, żaden innym podmiot nie posiadał licencji. Pragnę podkreślić, że umowa z NuScale dotyczy tzw. wstępnych prac. Umowa pozwala nam między innymi na dostęp do dokumentacji dotyczącej reaktora oraz na przygotowanie studium wykonalności. Gdzie my jesteśmy teraz? W ramach tej współpracy, byliśmy w stanie przygotować dokumenty do Państwowej Agencji Atomistyki o uzyskanie opinii ogólnej dotyczącej zgodności technologii NuScale z polskimi wymogami bezpieczeństwa jądrowego. Czekamy na tę opinię. Jednocześnie, co też jest ważne, nawiązaliśmy kontakty z innymi, potencjalnymi dostawcami SMR-ów, m.in. z francuską firmą EDF oferującą reaktor NUWAR czy brytyjskim Rolls-Rouce MR. Dzisiaj nie ma takich informacji, które by wskazywały, że istnieją przesłanki do zakończenia współpracy z NuScale. Natomiast, my oczywiście cały czas monitorujemy sytuację, sprawdzamy, pytamy i czekamy na rozwój tego projektu.

-Lokalizacja SMR-ów pod patronatem spółki KGHM rozpala wyobraźnię mieszkańców zagłębia miedziowego. Niemal przy każdej okazji spotkania zarządu z dziennikarzami, padają pytania o umiejscowienie reaktorów. Coś już wiemy na ten temat?

– Dokonaliśmy analizy możliwych lokalizacji, biorąc pod uwagę nasze województwo dolnośląskie i województwa, które są dookoła. Lokalizacja dla takiej elektrowni będzie włączona w krajowy system energetyczny. Z jednej strony mówimy o kryterium geologicznym. Posadowienie takiej elektrowni nie jest możliwe na terenach górniczych, bo według prawa stanowi to tak zwaną wadę zasadniczą, która całkowicie eliminuje postawienie SMR-ów w sąsiedztwie szybów kopalnianych. Po drugie – musimy mieć dostęp do wody, uwzględniając sytuację hydrologiczną na danym terenie. Braliśmy również pod uwagę kryteria związane z dużym programem atomowym, który swego czasu wskazał 27 lokalizacji w Polsce. W wyniku rankingu uznaliśmy, że obecnie jest kilka lokalizacji, z których dwie są najbardziej rokujące. Te lokalizacje przez nas wskazane, znajdują się na terenie Wielkopolski i zostały zaakceptowane przez Ministra Klimatu i Środowiska w wydanej na rzecz KGHM decyzji zasadniczej. My uważamy, że w naszym zagłębiu miedziowym, między Legnicą a Głogowem, i na terenach perspektywicznych na północ od Głogowa wybudowanie jakiejkolwiek instalacji SMR nie jest wskazane.

-Reaktory atomowe – już z samej nazwy – mogą wzbudzać wśród lokalnego społeczeństwa emocje. Czy mieszkańcy terenów sąsiadujących z taką instalacją, mają prawo się czegoś obawiać?

– KGHM posiada wieloletnie i unikatowe doświadczenie odnośnie kwestii środowiskowych, ochrony klimatu, konsultacji społecznych. Kwestie społeczne, w tym kwestie bezpieczeństwa są kluczowe i inwestor musi wziąć je pod uwagę. Dzisiaj projektowane i budowane reaktory – zgodnie z międzynarodowymi standardami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej – spełniają najwyższe wymagania bezpieczeństwa. Każdy inwestor musi – jest wręcz zobowiązany przez prawo – przeprowadzić kampanię informacyjno-edukacyjną na temat planowanej inwestycji, przedstawiając o niej wszystkie fakty – związane z nią korzyści, jak i utrudnienia Dla nas obecnie najważniejsze będą dwa najbliższe lata. W okresie chcemy zobaczyć jak będą rozwijać się projekty reaktorów, szczególnie firm europejskich. Myśląc o SMR-ach, nie zaniedbujemy naszych innych działań związanych z odnawialnymi źródłami energii.

-Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Tomasz Jóźwiak

 

Wybrane dla Ciebie

Na kuchence obok obiadu „gotowali” metamfetaminę

Nawet 20 lat więzienia może grozić zatrzymanym przez legnickich policjantów mężczyznom. Wszyscy trafili za kratki i przed sądem będą odpowiadać za produkcję i handel narkotykami. Policjanci pracowali nad rozpracowaniem grupy od kilku miesięcy. W końcu weszli do kilku mieszkań jednocześnie. W jednym z nich narkotyki były produkowane tuż obok gotującego się obiadu dla rodziny.

Bartłomiej Kłudka „załapał” się do jedenastki kolejki

Musiał zastąpić pauzującego za kartki Bartosza Kopacza i zrobił to w możliwie najlepszym stylu. Bartłomiej Kłudka w wygrany meczu z Widzewem Łódź zaliczył asystę przy bramce Poletanovicia i wskoczył do jedenastki kolejki PKO Ekstraklasy.

Uczniowie ósmych klas rozpoczęli serię egzaminów końcowych

160 ósmoklasistów z czterech szkół podstawowych gminy Polkowice przystąpiło dziś do pierwszego poważnego egzaminu w ich życiu. Absolwenci podstawówek zmagali się dzisiaj z językiem polskim. Seria wszystkich egzaminów zakończy się 16 maja a swoje wyniki uczniowie poznają 3 lipca.

Małgorzata Przybylska będzie odpowiadać za finanse gminy Rudna

Gmina Rudna ma już nowego skarbnika. Została nim Małgorzata Przybylska. Nowa urzędniczka odpowiadająca za finanse gminy została oficjalnie powitana przez wójta Zbigniewa Grabowskiego i radnych na ostatniej, nadzwyczajnej sesji.

Dwie firmy chcą odnowić legnicką palmiarnię

Legniccy urzędnicy analizują dwie oferty, które wpłynęły na przetarg na III etap rewitalizacji budynku palmiarni. Obie przekraczają kwotę jaką miasto planowało wydać na tą inwestycję. Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane SAWREM złożyło ofertę opiewającą na kwotę 15 mln 986 tys. zł, a legnickie przedsiębiorstwo USBUD – 9 mln 91 tys. zł. Władze Legnicy zabepieczyły na te prace […]

Bieg Papieski w Lubinie został przesunięty na jesień!

Jeśli trenowaliście do Biegu Papieskiego w Lubinie będziecie mieli nieco więcej czas na dojście do najlepszej dyspozycji. Regionalne Centrum Sportowe poinformowało o przesunięciu biegu na jesień. Zmiana terminu podyktowana jest pracami budowlanymi prowadzonymi na terenie stadionu lekkoatletycznego. 

Na sygnale

Na kuchence obok obiadu „gotowali” metamfetaminę

Nawet 20 lat więzienia może grozić zatrzymanym przez legnickich policjantów mężczyznom. Wszyscy trafili za kratki i przed sądem będą odpowiadać za produkcję i handel narkotykami. Policjanci pracowali nad rozpracowaniem grupy od kilku miesięcy. W końcu weszli do kilku mieszkań jednocześnie. W jednym z nich narkotyki były produkowane tuż obok gotującego się obiadu dla rodziny.

Rozmaitości

Uczniowie ósmych klas rozpoczęli serię egzaminów końcowych

160 ósmoklasistów z czterech szkół podstawowych gminy Polkowice przystąpiło dziś do pierwszego poważnego egzaminu w ich życiu. Absolwenci podstawówek zmagali się dzisiaj z językiem polskim. Seria wszystkich egzaminów zakończy się 16 maja a swoje wyniki uczniowie poznają 3 lipca.