×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Miedziowe pszczoły zamieszkają przy oddziałach KGHM

Kolorowo i ekologicznie zrobiło się na dziedzińcu Centrali KGHM. To za sprawą akcji promującej działania ekologiczne i postawy dbania o ochronę naturalnego środowiska. W głównej roli wystąpiły pszczoły, dla których miedziowa spółka ufundowała dwanaście pięknych uli. Nowe domki dla pszczół pomalowały dzieciaki z lubińskich przedszkoli.

KGHM po raz kolejny udowadnia, że w swojej szerokiej działalności przemysłowej i wydobywczej, znajduje czas i chęci na wspieranie proekologicznych postaw i zachowań. Od wielu lat miedziowa spółka aktywnie włącza się we wszelkie działania zmierzające do ochrony naturalnego środowiska. Nie tak dawno, kilkudziesięciu pracowników KGHM wraz z rodzinami, sadziło drzewa przy Hucie Miedzi Głogów. A w ubiegłym roku przy szybie L-VI kopalni ZG Lubin w Rynarcicach, postawiono kilka uli, w których zamieszkały pszczele rodziny.

I właśnie z myślą o tych niezwykle przydatnych i pożytecznych owadach, KGHM rozpoczął program ekologiczny „Miedziowe pszczoły”. Tysiące z nich zamieszka w nowych „miedziowych” pasiekach, która zostaną postawione przy oddziałach KGHM: kopalniach, hutach, Zakładzie Hydrotechnicznym.

-Projekt cały czas się rozwija, pierwsze nasze miedziowe ule pojawiły się przy uzdrowiskach, są także przy rozlewni naszej sławnej wody Staropolanka. Kierujemy się dobrem pszczół, dlatego lokalizacja nowych uli będzie dopasowana do nich, żeby im się dobrze żyło. Te dwanaście uli, które dzisiaj im sprezentowaliśmy pojawią się przy ZG Rudna, Zakładzie Hydrotechnicznym oraz przy hutach miedzi w Legnicy i Orsku. Ekologia jest jednym ze strategicznych kierunków rozwoju KGHM. Celem naszych działań jest również inspirowanie pracowników Grupy Kapitałowej czy mieszkańców Zagłębia Miedziowego do angażowania się w akcje na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Można to robić m.in. poprzez zakładanie pasiek czy łąk kwietnych. Ulami przy oddziałach miedziowej spółki będą się zajmować wolontariusze, nasi pracownicy – pszczelarze – powiedział Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM do spraw aktywów zagranicznych oraz p.o. wiceprezesa zarządu do spraw rozwoju KGHM.

Wśród pracowników KGHM nie brakuje pszczelarzy pasjonatów. Bartłomiej Sytek z ZG Rudna zajmuje się pszczelarstwem z pokolenia na pokolenie i ta pasja trwa już nieprzerwanie od 24 lat. Pan Bartłomiej   gospodarzy na 50 rodzinach.

-„Miedziowe pszczoły” to bardzo dobry pomysł promujący ideę pszczelarstwa, mamy dość długie tradycje pszczelarstwa. Każda lokalizacja uli jest doskonałym pomysłem, ponieważ pszczoły zbierają nektar w promieniu do 2 kilometrów, lokalizacja przy szybach na pewno nie będzie negatywnie wpływać na ich rozwój i funkcjonowanie. Zawsze jest dobry czas na zajęcie się pszczelarstwem i zasiedlaniem nowych rodzin. Sierpień jest dobrym momentem, ponieważ właśnie teraz przygotowujemy rodziny na nowy sezon osiedlając je w nowych ulach dając im czas na rozwój jesienny – opowiada pszczelarz pasjonat z kopalni ZG Rudna.

Adam Chwałek pracuje w kopalni Polkowice – Sieroszowice jako dyspozytor maszynowy. I jest wolontariuszem akcji „Miedziowe pszczoły”.

-Posiadam pasiekę od 2000 roku a pszczelarstwo jest moją pasją. Pszczoły wciąż wymagają od nas opieki. Będziemy musieli dużo pracować, by te pożyteczne owady utrzymały się w naszych nowych ulach – dodaje Adam Chwałek.

W ramach ekologicznego projektu KGHM już od roku działają pasieki przy obiektach należących do Polskiej Grupy Uzdrowisk. Są to stanowiska przy rozlewni wody Staropolanka w Uzdrowiskach Kłodzkich i w pobliżu kopalni borowiny w uzdrowisku Połczyn-Zdrój. Miód z tamtejszych rodzin pszczół trafia m.in. do pacjentów uzdrowisk. Program „Miedziowe pszczoły” to także inicjatywy edukacyjne i promujące pszczelarstwo. Jak to jest być pszczołą? Jak wyglądają ule i jak powstaje miód? To atrakcje przygotowane na warsztaty i spotkania planowane m.in. wśród najmłodszych mieszkańców Zagłębia Miedziowego.

Pszczoły w przyrodzie pełnią kluczową rolę. Żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny, które wymagają tego do rozprzestrzeniania się i rozwoju. Zapylanie przynosi korzyść w postaci jedzenia. Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ, 100 gatunków roślin uprawnych zapewnia około 90% żywności na całym świecie.

Dbałość o ekologię to jeden ze strategicznych kierunków rozwoju KGHM. Działania proekologiczne są wpisane w takich dokumentach KGHM jak: Polityka Środowiskowa, Polityka Klimatyczna i Polityka Praw Człowieka. Celem Spółki jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Przybliżają nas do tego ogromne projekty proekologiczne. Wśród najważniejszych są nasadzenia i zalesiania, od lat prowadzi KGHM. Tylko w 2022 roku KGHM posadził ponad 600 tys. drzew. Fani ornitologii znają natomiast sokoły gniazdujące na jednym z kominów Huty Miedzi Głogów.

 

Wybrane dla Ciebie

Japoński koncern jest z „Polkowicką Szprychą” od początku

Działająca w polkowickiej podstrefie ekonomicznej, firma Sanden Manufacturing Poland, po raz kolejny wsparła gminny projekt „Polkowickiej Szprychy”. Przedłużenie współpracy gminy z japońskim koncernem potwierdzono dzisiaj podpisaniem stosownej umowy.

Żołnierze odwiedzili uczniów w Szklarach Górnych

Uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych odwiedzili żołnierze z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach rządowego, pilotażowego programu „Edukacja z wojskiem”.

Akademia Klasy Extra ponownie zagościła na boiskach Zagłębia

Po raz kolejny do Lubina zawitała Akademia Klasy Extra. Na boiskach treningowych rywalizowało kilkudziesięciu zawodników z różnych klubów i stowarzyszeń sportowych. Nie zabrakło też dziewcząt, które równie z wielkim zapałem, jak chłopcy, rozgrywały swoje mecze. Na najlepszych czekały nagrody i puchary.

Będzie wiało w całym regionie. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla całego zagłębia miedziowego. Przez najbliższe godziny może mocno wiać.

Nalepa i Grzybek w FanShopie Zagłębia Lubin

W piątkowe popołudnie zapraszamy do lubińskiej Cuprum Areny, do FanShopu Zagłębia Lubin. Na kibiców czekać będą zawodnicy I zespołu. Michał Nalepa i Mateusz Grzybek pomogą w kupnie biletów na ostatni w tym sezonie mecz Miedziowych na własnym stadionie. 

Zmiany w kierownictwie Związku Pracodawców Polska Miedź

Zmiany we władzach Związku Pracodawców Polska Miedź. Nową prezes Związku została Barbara Zwierzyńska – Doskocz ze Złotoryi, która na tym stanowisku zastąpiła legniczankę Martę Wisłocką. Z funkcji wiceprezesa odwołano także Annę Melską. Na swoim stanowisku pozostał wiceprezes Piotr Karwan.

Sport

Akademia Klasy Extra ponownie zagościła na boiskach Zagłębia

Po raz kolejny do Lubina zawitała Akademia Klasy Extra. Na boiskach treningowych rywalizowało kilkudziesięciu zawodników z różnych klubów i stowarzyszeń sportowych. Nie zabrakło też dziewcząt, które równie z wielkim zapałem, jak chłopcy, rozgrywały swoje mecze. Na najlepszych czekały nagrody i puchary.

Na sygnale

Zniszczyli blisko 100 nagrobków na legnickim cmentarzu

Legniccy policjanci zatrzymali trzy osoby, które przed sądem odpowiedzą za kradzież elementów mosiężnych z nagrobków na cmentarzu. Poszkodowani swoje straty wycenili n ponad 10 tysięcy zotych. Udało się odzyskać około 40 kg. pociętych krzyży, napisów i figurek.