×
*** Ponad 20 jednostek PSP i OSP z powiatów polkowickiego i głogowskiego walczyło z pożarem kamienicy w centrum Przemkowa ***

„Byłem więźniem we własnym domu. Teraz jestem wolny”

To wielki dzień dla pana Mariana Kaletowskiego z Polkowic. Po amputacji drugiej nogi, został niemalże uwięziony we własnym mieszkaniu. Schorowana małżonka niestety nie miała na tyle siły, by wyjść z nim choćby na spacer. – Teraz sam mogę pojechać na zakupy i pomóc żonie, która jest po wylewie. Byłem uwięziony we własnym domu, teraz jestem wolnym człowiekiem – nie kryje radości polkowiczanin.

Rok temu pan Marian stracił drugą nogę w wyniku zaawansowanej miażdżycy. Choroba na trwale przykuła go do wózka inwalidzkiego. Razem z żoną, mieszkają w jednym z bloków przy ul. Skrzetuskiego w Polkowicach. Wprawdzie mieszkanie znajduje się na parterze, ale pan Marian bardzo rzadko wychodził z domu.

-Przez ostatni czas w ogóle nie wychodziłem. Żona się rozchorowała dość poważnie i nie miałem żadnych możliwości, by poruszając się na wózku inwalidzkim wychodzić z mieszkania. Nie mamy w bloku windy ani specjalnych podjazdów, by móc swobodnie się przemieszczać – wspomina Marian Kaletowski.

Przykuty do wózka emeryt postanowił działać. Współpracując z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, napisał wniosek, sporządził dokumentację techniczną, złożył wnioski o pozwolenia i sam znalazł dostawcę. Czekał ponad rok, ale się opłaciło. Specjalistyczna firma przyjechała i zainstalowała windę, która wychodzi wprost z okna balkonowego.

-Dzisiaj jestem szczęśliwym człowiekiem. Czuję się jak wolny ptak. To najpiękniejszy moment, gdy człowiek czuje się wolny, swobodny, niezależny od nikogo. Dziękuję wszystkim z całego serca, którzy przyczynili się do zainstalowania tej platformy – mówił wyraźnie wzruszony pan Marian.

Przedstawiciele starostwa, którzy dzisiaj odwiedzili pana Mariana byli pod ogromnym wrażeniem jego determinacji i zaangażowania w powstaniu tej drobnej, ale jakże ważnej dla niego inwestycji.

-Rzeczywiście jesteśmy pod wielkim wrażeniem, ogromne emocje nam towarzyszą. Chcemy też zachęcić pana Mariana do aktywności na rzecz pomocy innym osobom niepełnosprawnym, które są w podobnej sytuacji. Pan Marian może wspierać inne osoby swoją wiedzą i bardzo na niego liczymy – powiedział starosta polkowicki, Kamil Ciupak.

Winda kosztowała około 50 tys. zł. Lwią część, czyli 95 procent przekazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

 

Wybrane dla Ciebie

Impreza Mikołajkowa dla dzieci z pieczy zastępczej

Z okazji Mikołajek, władze powiatu polkowickiego pojawiły się na balu karnawałowym zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dla dzieci z pieczy zastępczej.

Ogród marzeń w Domu pod Egidą pieczy zastępczej w Polkowicach

Starosta powiatu polkowickiego, Kamil Ciupak, jego zastępca Jan Wojtowicz, strażnicy miejscy, pracownicy PCPR-u zakasali rękawy i wspólnie przygotowali dla podopiecznych ogród z kwiatami i warzywami.

Dzień Ziemi uczcili sprzątając Polkowickie Glinianki. Wspaniała akcja!

Zakasali rękawy i „uzbrojeni” w rękawice ochronne oraz worki na śmieci uprzątnęli cały teren Polkowickich Glinianek. A wszystko to z okazji przypadającego dziś Dnia Ziemi.

Niepełnosprawni mogą liczyć na pomoc powiatu polkowickiego

Ponad 70 osób zmagających się z własną niepełnosprawnością, skorzystało z pomocy i opieki rehabilitacyjnej, którą zapewniły władze powiatu polkowickiego. Powiat już przymierza się do kontynuowania programu tzw. polityki wytchnieniowej, na który został złożony już stosowny wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Sport

Skrzyżują rękawice w memoriale Wiesława Niemkiewicza

Już jutro, w sobotę, 10 grudnia, w sali sportowej Zespołu Szkół nr 2 przy Szpakowej w Lubinie odbędzie się memoriał pamięci Wiesława Niemkiewicza. Ten wyjątkowy turniej pięściarski organizowany jest przez Stowarzyszenie Boks Lubin. Patronat objął starosta lubiński, Paweł Kleszcz.