×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Jak samorządy postrzegają rolę związków zawodowych?

Związki zawodowe w Polsce od dawna były organizacjami dążącymi do wolności słowa, przekonań. Dziś wiemy, że ich rola była o wiele istotniejsza i nie wyrażała się tylko w walce o prawa pracownicze. Zdarzenia z udziałem związków w regionie zagłębia miedziowego ponad 40 lat temu zmieniły bieg historii.

Związki zawodowe tworzą most pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, ale także pomiędzy organizacjami i instytucjami zewnętrznymi. W powiecie polkowickim takich organizacji jest najwięcej, skupiają się one głównie w przemyśle miedziowym ale nie tylko i wykazują szczególną troskę o rozwój społeczno-gospodarczy. 16 miesięcy, od połowy 1980 r. do 1982 r., to był w całej Polsce, ale także Zagłębiu Miedziowym wyjątkowy czas aktywności związków. Polacy pokazali wówczas całemu światu, że tutaj rodzi się coś nadzwyczajnego, czego nie doświadczono nigdzie, w żadnym innym kraju. 13 grudnia 1981 roku dużą siłę pokazały związki uformowane na Dolnym Śląsku, o czym nie możemy zapominać. Ważne było wówczas poczucie wspólnoty, cel i jego realizacja oraz obrona słabszych.

Jaka jest dziś ich rola ? O to zapytaliśmy przedstawicieli związków powiatu polkowickiego.

Włodzimierz Broda, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Motor Polska:

-Do głównych zadań organizacji związkowych należy poprawa warunków płacy i pracy. Dzięki negocjacjom płacowym w największych zakładach Zagłębia Miedziowego mamy jedne z najwyższych pensji w kraju. Dobre płace choćby w KGHM i VWMP wpływają znacząco na rozwój całego naszego regionu. Dobry związek zawodowy dba też o rozwój firmy i miejsca pracy. Dlatego można powiedzieć, że dobry działacz to dobry gospodarz. Nie możemy też pominąć działalności związków zawodowych na rzecz społeczeństwa lokalnego, mam tu na myśli ogromną ilość akcji społecznych i charytatywnych.

Leszek Hajdacki, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Miedzi, o/ ZG Rudna:

-Powiat polkowicki oparty jest na górnictwie będącym wartością samą w sobie i motorem napędowym regionu. Dzięki przemysłowi wydobywczemu zwiększa się poziom zamożności mieszkańców powiatu i atrakcyjność jego gmin. Zależy nam, aby relacje pomiędzy KGHM-em, a samorządami były bardzo dobre, bo ta współpraca przynosi wymierne korzyści każdej ze stron. Niezmiennie od lat podkreślamy, że żyjemy w środowisku z tradycjami górniczymi, o które samorządy powinny dbać nie tylko przy okazji 4 grudnia. Każdy, kto trafi do powiatu polkowickiego musi wiedzieć, że nasz region żyje w trybie górniczym. Ważne jest, aby samorządy pamiętały, że funkcjonują dla nas, dla Braci Górniczej. Zawsze zabiegaliśmy w KGHM o inwestycje na obszarze powiatu, a od powiatu oczekiwaliśmy stworzenia warunków do ich realizacji, co w konsekwencji dawało i daje miejsca pracy.

Bogusław Szarek, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w ZG „Polkowice-Sieroszowice”:

-Działalność NSZZ „Solidarność” bezpośrednio przekłada się na poprawę warunków pracy i płacy w firmach regionu Zagłębia Miedziowego. Takie firmy, jak KGHM Polska Miedź S.A. czy Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o. są przykładem wieloletniego wpływu naszego Związku na jakość tworzonych miejsc pracy. Merytoryczna współpraca związków zawodowych z pracodawcami umożliwia poruszanie spraw związanych nie tylko z miejscami pracy i wynagrodzeniami, ale też innowacjami i inwestycjami. Wypracowanie partnerskiego podejścia zapewnia korzyści obu stronom, a to oddziałuje na poprawę jakości rynku pracy w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym.

Jan Młynarczyk, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Polkowice-Sieroszowice”:

-Najważniejszym celem związku zawodowego jest ochrona miejsc pracy i zapewnienie bezpiecznych warunków pracy i wynagrodzeń pracowniczych. Powinniśmy również zadbać o inwestycje i rozwój regionu Zagłębia Miedziowego, co pozwoli na tworzenie nowych miejsc pracy, lepsze i godne życie mieszkańców gmin, powiatów i miast Zagłębia Miedziowego.

Józef Czyczerski, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność:

-NSZZ Solidarność wielokrotnie stawała w obronie miejsc pracy w KGHM Polska Miedź S.A., co w mojej ocenie bezpośrednio przekłada się na rozwój naszego regionu i funkcjonowanie przemysłu miedziowego w Polsce. Jednym z przykładów naszej działalności są wydarzenia z 2009 roku kiedy to rząd Donalda Tuska próbował całkowicie sprywatyzować Polską Miedź. Dzięki determinacji załogi udało się przeprowadzić dwugodzinny strajk ostrzegawczy i doprowadzono do zmiany tej decyzji. Ówczesny rząd zrezygnował z całkowitej sprzedaży KGHM-u, pozbyto się 10% akcji. Do dnia dzisiejszego zmagamy się z politykami o zmianę formuły naliczania podatku od niektórych kopalin, który negatywnie wpływa na rozwój naszej firmy i regionu. Nie sposób również nie wspomnieć o nietrafionych inwestycjach zagranicznych.

Kamil Buczek – przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Oddział Zakłady Górnicze „Polkowice – Sieroszowice:

-Patrząc w przeszłość to związki zawodowe odegrały ogromna rolę w tym jak obecnie rozwija się Zagłębie Miedziowe. Gdyby nie strajk w obronie polskości Polskiej Miedzi 30 lat temu, dzięki któremu udało się zablokować prywatyzację KGHM-u nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym obecnie jesteśmy. KGHM jest przecież największym pracodawcą w regionie. Warto przypomnieć, że firma, która chciała kupić KGHM już nie istnieje, a KGHM tak. Obecnie wyzwania jakie przed nami stoją to ochrona miejsc pracy, zapewnienie godnych, bezpiecznych warunków pracy i godnego wynagrodzenia za pracę. Pamiętajmy, że Zagłębie Miedziowe to przede wszystkim ludzie, a miarą rozwoju jest to ile osób chce tutaj zamieszkać, podjąć pracę lub zainwestować. W związku z tym musimy wspólnie z pracodawcami tworzyć takie warunki pracy, które przyciągną nowych pracowników i powstrzymają obecnych przed opuszczeniem Zagłębia Miedziowego.

Rolę związków doceniają i podkreślają władze powiatu polkowickiego.

-Rola związków zawodowych funkcjonujących przy różnych zakładach pracy w naszym powiecie jest nie do przecenienia nie tylko w kontekście dbania o prawa pracownicze, ale w kontekście ogólnego rozwoju Zagłębia Miedziowego także. Związki wspierały przez lata nowe projekty, inwestycje, utrzymywały kapitał i były współodpowiedzialne za rozwój swoich zakładów pracy. Ważne, aby te cele utrzymać, współpracować ze środowiskiem pracodawców, pracowników oraz samorządów, by takie idee przyświecały wszystkim związkom zawodowym niezależnie od przekonań politycznych czy zasobów materialnych i osobowych – podkreślił Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Materiał przygotowany przy współpracy z powiatem polkowickim.

 
1. W.B.
2. L.H.
3. B.Sz.
4. J.M.
6. K.B.

Wybrane dla Ciebie

Górnicy testują pod ziemią nowatorską kamizelkę chłodzącą

To może być istna rewolucja. Spółka KGHM testuje nowatorską kamizelkę chłodzącą, którą wykorzystywać będą górnicy w kopalniach Polskiej Miedzi. Prototyp przygotowali specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Programiści, informatycy, graficy stanęli w szranki – Hackathon KGHM

Zarząd spółki KGHM nagrodził i wyróżnił laureatów hackathon CuValley Hack. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę uczestników. Imprezę wspólnie przygotowali i zorganizowali KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki. 

Wyjątkowa Gala Noworoczna KGHM. Pełen kościół publiczności

To był wyjątkowy i niesamowity wieczór. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zorganizowano przepiękną Galę Noworoczną. Dla licznie przybyłych gości wystąpili Monika Borzym, Milena Lange, Alicja Węgorzewska, Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Szymusia.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM! Muzyczna sobota

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. Już dzisiaj, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Podwyżka o ponad 13 procent, jednorazowa nagroda za pół roku

Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 13,2 procent, wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych i przeszeregowanie ponad 20 procent załogi – takie są ustalenia negocjacji płacowych, które przy wspólnym stole wypracowali przedstawiciele zarządu KGHM i delegacje poszczególnych central związkowych działających przy Polskiej Miedzi.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM. Plejada muzycznych gwiazd

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. W najbliższą sobotę w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej. 

Sport

Raport kartkowy przed meczem z Radomiakiem

Przed niedzielnym meczem w Radomiu, trener KGHM Zagłębia Lubin, jest w komfortowej sytuacji. Żaden z zawodników nie pauzuje za żółte kartki i nikt nie jest kontuzjowany, dlatego Waldemar Fornalik będzie mógł skorzystać ze wszystkich swoich piłkarzy.

Rozmaitości

Przedszkolaki i uczniowie świętują Dzień Ziemi w Polkowicach

Kolorowym pochodem pod hasłem: „Cztery żywioły” uczniowie najmłodszych klas i przedszkolaki z gminy Polkowice rozpoczęły świętowanie Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wszyscy spotkali się dziś w rynku, by rozmawiać o ekologii, promować postawy i zachowania przyczyniające się do dbałości o ochronę naturalnego środowiska.