×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Jaka jest przyszłość energetyczna Polski? Konferencja Pracodawców

W Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zorganizowano konferencję „Energetyka XXI wieku – wyzwania, szanse, rozwiązania”. Patronem honorowym wydarzenia była marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek a partnerem strategicznym – TAURON Dystrybucja SA. 

Głównym organizatorem spotkania był Związek Pracodawców Polska Miedź przy współpracy z Legnicką Strefą.

– Jednym z najważniejszych wyzwań, przed którym stoimy, jest konieczność zwiększenia efektywności energetycznej. Musimy wykorzystywać dostępne zasoby energii w sposób bardziej oszczędny i przyjazny dla środowiska. Rozwój technologii odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna, stanowi ogromną szansę na osiągnięcie tego celu. Inwestycje w badania nad magazynowaniem energii i rozwijanie inteligentnych sieci energetycznych są kluczowe dla zwiększenia efektywności całej gospodarki. Niezwykle ważna jest przy tym edukacja społeczności lokalnych, samorządów lokalnych, choćby poprzez programy takie jak „Bezpieczniki TAURONA” – mówiła Marta Wisłocka, prezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Szefowa Związku Pracodawców odczytała specjalny list marszałek Sejmu skierowany do uczestników konferencji. Oto, co napisała Elżbieta Witek.

-Energetyka XXI wieku stoi przed wieloma wyzwaniami, ale również oferuje liczne szanse. Aby osiągnąć sukces, musimy działać wspólnie na rzecz zrównoważonej, czystej i efektywnej energetyki, która będzie służyć naszej planecie i przyszłym pokoleniom. Szanse, które staramy się wykorzystywać to chociażby odnawialne źródła energii: energia słoneczna, wiatrowa, geotermalna i hybrydowa stają się coraz bardziej opłacalne i dostępne. Ważna jest także elektromobilność, czyli stopniowe przejście na samochody elektryczne. Innowacje technologiczne otwierają przed nami wiele możliwości. Przechowywanie energii, inteligentne sieci energetyczne i rozwijające się technologie wodorowe czy jądrowe codziennie zmieniają nasze regiony Spójna i długoterminowa polityka energetyczna, która promuje odnawialne źródła energii, stawia na efektywność energetyczną i zapewnia bezpieczeństwo dostaw to kierunek obecnych działań. Edukacja, zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia zrównoważonej energetyki oraz zachęcanie do bardziej ekologicznego stylu życia w połączeniu z inwestycjami w nowoczesne źródła energii, badania nad nowymi technologiami i infrastrukturę energetyczną to nasza przyszłość – napisała pani marszałek.

Celem spotkania była promocja innowacyjnych rozwiązań oraz działań w zakresie energetyki, a także zgłębienia aktualnych trendów, które będą kształtować naszą przyszłość. Eksperci z różnych dziedzin dyskutowali na temat długoterminowych perspektyw rozwoju energetycznego, uwzględniając czynniki ekonomiczne, technologiczne i społeczne.

Okazuje się, że współczesna energetyka to nie tylko kluczowy filar naszej gospodarki, ale także kluczowy czynnik wpływający na nasze środowisko i jakość życia.

– Nasze firmy oraz samorządy muszą również stawić czoła problemowi redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jestem głęboko przekonana, że transformacja energetyczna w kierunku niskoemisyjnym technologiom i rozwoju elektromobilności, to nie tylko konieczność, ale także ogromna szansa na tworzenie nowych miejsc pracy i poprawę jakości życia obywateli – mówiła Anna Melska, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

Specjalnymi gośćmi spotkania byli przedstawiciele firmy TAURON Dystrybucja S.A.

-Kładziemy duży nacisk na dobre relacje z samorządami. Dzięki tej dobrej współpracy, możemy realizować ambitne projekty, które bezpośrednio wpływają na odbiorców, czyli mieszkańców. Konferencja, którą organizujemy wraz z Związkiem Pracodawców Polskiej Miedzi i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. miała za zadanie odpowiedzieć na najważniejsze problemy energetyczne z jakimi borykają się samorządy. Pytania o OZE, inteligentne liczniki, inwestycje, dofinansowanie czy o oświetlenie były przyczynkiem do ożywionej dyskusji – mówił Grzegorz GAPSKI z TAURON-u.

Legnicka Strefa jako partner wydarzenia od wielu lat prowadzi szerokie działania związane z OZE.

-Stawiamy na ogólnodostępną, bezpieczną, przyjazną środowisku i korzystną cenowo energię. Spółka podjęła współpracę z KGHM Polska Miedź, która ma obejmować m.in. analizę dostępnych technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). W ramach LSSE działa także Zachodni Klaster Elektromobilności, który zrzesza podmioty sektora motoryzacyjnego w regionie i tworzy warunki do kreowania nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań. Takie konferencje są bardzo wartościowe, ponieważ pozwalają w eksperckim gronie przeanalizować wyzwania stojące przed krajowym sektorem energetycznym – podsumował Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Wybrane dla Ciebie

Remiza w Ścinawie zmienia się na naszych oczach

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ścinawie już nie mogą się doczekać końca remontu remizy. Prace trwają i już widać spore zmiany. Warto przypomnieć, że budynek nie tylko zostanie odnowiony, ale również przebudowany.

Japoński koncern jest z „Polkowicką Szprychą” od początku

Działająca w polkowickiej podstrefie ekonomicznej, firma Sanden Manufacturing Poland, po raz kolejny wsparła gminny projekt „Polkowickiej Szprychy”. Przedłużenie współpracy gminy z japońskim koncernem potwierdzono dzisiaj podpisaniem stosownej umowy.

Żołnierze odwiedzili uczniów w Szklarach Górnych

Uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych odwiedzili żołnierze z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach rządowego, pilotażowego programu „Edukacja z wojskiem”.

Akademia Klasy Extra ponownie zagościła na boiskach Zagłębia

Po raz kolejny do Lubina zawitała Akademia Klasy Extra. Na boiskach treningowych rywalizowało kilkudziesięciu zawodników z różnych klubów i stowarzyszeń sportowych. Nie zabrakło też dziewcząt, które równie z wielkim zapałem, jak chłopcy, rozgrywały swoje mecze. Na najlepszych czekały nagrody i puchary.

Będzie wiało w całym regionie. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla całego zagłębia miedziowego. Przez najbliższe godziny może mocno wiać.

Nalepa i Grzybek w FanShopie Zagłębia Lubin

W piątkowe popołudnie zapraszamy do lubińskiej Cuprum Areny, do FanShopu Zagłębia Lubin. Na kibiców czekać będą zawodnicy I zespołu. Michał Nalepa i Mateusz Grzybek pomogą w kupnie biletów na ostatni w tym sezonie mecz Miedziowych na własnym stadionie. 

Sport

Akademia Klasy Extra ponownie zagościła na boiskach Zagłębia

Po raz kolejny do Lubina zawitała Akademia Klasy Extra. Na boiskach treningowych rywalizowało kilkudziesięciu zawodników z różnych klubów i stowarzyszeń sportowych. Nie zabrakło też dziewcząt, które równie z wielkim zapałem, jak chłopcy, rozgrywały swoje mecze. Na najlepszych czekały nagrody i puchary.

Na sygnale

Zniszczyli blisko 100 nagrobków na legnickim cmentarzu

Legniccy policjanci zatrzymali trzy osoby, które przed sądem odpowiedzą za kradzież elementów mosiężnych z nagrobków na cmentarzu. Poszkodowani swoje straty wycenili n ponad 10 tysięcy zotych. Udało się odzyskać około 40 kg. pociętych krzyży, napisów i figurek.