×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

KGHM nie ma nic wspólnego ze skażeniem Odry!

W przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, które wskazują, że spółka KGHM może być po części odpowiedzialna za skażenie Odry. Chodzi o zrzuty szlamu poflotacyjnego ze zbiornika „Żelazny Most”. – Prowadzimy działalność zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami, jesteśmy na bieżąco monitorowani przez wyspecjalizowane służby. Woda technologiczna, która zawiera sól i inne pierwiastki nie jest groźna dla środowiska – zapewniają przedstawiciele Polskiej Miedzi.

W mediach społecznościowych nakręciła się fala niesprawdzonych i nierzetelnych do końca informacji. Jeden z prominentnych polityków Platformy Obywatelskiej naszego regionu, zarzuca spółce KGHM, że solanka – jako końcowy „produkt” procesu produkcyjnego, zrzucana do Odry – z powodu nadmiernej ilości – mogła mieć wpływ na zanieczyszczenie rzeki. Zdaniem posła, zasolenie wody mogło pogorszyć jej jakość i być szkodliwe dla naturalnego środowiska. Polityk pyta, dlaczego Wody Polskie nie nakazały miedziowej spółce, czasowe wstrzymanie zrzutów solanki do Odry.

Przedstawiciele KGHM są zdziwione i zaskoczone takim rozumieniem sprawy. Przekonują, że aktualna sytuacja dotycząca stanu wody w Odrze, nie ma żadnego związku z wydobyciem i produkcją prowadzoną przez KGHM na terenie Zagłębia
Miedziowego.

-Prowadzimy działalność zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami, jesteśmy na bieżąco monitorowani przez wyspecjalizowane służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Badania są prowadzone codziennie podczas zrzutu. Pozwolenie precyzyjnie określa, w jakiej ilości i z jaką dopuszczalną zawartością poszczególnych parametrów, zrzut może się odbyć. Prace te prowadzone są przez urzędy, ale też służby środowiskowe KGHM. Firma reguluje ilości zrzutu wody, dla zachowania warunków określonych w pozwoleniu, a także monitoruje stan wody oraz rzeki – tłumaczy Lidia Marcinkowska – Bartkowiak, dyrektor naczelna ds. komunikacji spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Przypomnijmy, że ładunek soli, który powstaje w końcowej fazie procesu produkcji, odprowadzany jest do rzeki w sposób kontrolowany. Ilość zrzutu jest ściśle regulowana i obarczona licznymi przepisami prawnymi. Zależy od wielu czynników, m.in. od aktualnego poziomu wody w rzece, zawartości sumy chlorków i siarczanów w odprowadzanej wodzie.

-Wszystko po to, by dotrzymać parametrów określonych w pozwoleniu wodno – prawnym. Kontrola stanu poziomu zasolenia odbywa się zarówno przed zrzutem, a także około 500 m w górę rzeki za miejscem zrzutu ścieków. Również w tym zakresie spółka z należytą starannością dba o dotrzymanie warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym i obowiązujących przepisów prawa – dodaje dyrektor Marcinkowska-Bartkowiak.

Na koniec miedziowa spółka przypomina, że ze względu na niski poziom wody w Odrze, od 11 sierpnia KGHM nie dokonuje zrzutów. Wcześniej – ze względu na utrzymujący się niski stan rzeki, zrzucano małe ilości, z zachowaniem warunków określonych w pozwoleniu wodno – prawnym.

Jeszcze jeden, bardzo ważny czynnik dyskredytuje rewelacje o rzekomym sprawstwie KGHM-u. Zrzuty następują w okolicy Głogowa. Tymczasem substancje, które spowodowały skażenie Odry, zostały ujawnione w rejonie Oławy i Brzegu. Źródło zanieczyszczenia znajduje się więc w zupełnie innym miejscu.

Na koniec, przedstawiciele KGHM przypominają, że spółka nie przekracza określonych w pozwoleniu wartości zrzutu, co potwierdzają raporty i analizy, którymi dysponują służby środowiskowe. A ochrona środowiska naturalnego jest dla Polskiej Miedzi sprawą nadrzędną. Dzięki stosowanej polityce środowiskowej, KGHM wyznacza najwyższe standardy ekologiczne w kraju.

-Czujemy się odpowiedzialni za stan środowiska naturalnego i dobrostan ludzi oraz ich otoczenia. Od lat prowadzimy znaczące inwestycje i inicjatywy ukierunkowane na wdrażanie ekoefektywnych i niskoemisyjnych technologii. Do tego utrzymujemy w pełnej sprawności technicznej urządzenia służące ochronie środowiska, nieustannie rozwijamy techniki zagospodarowania odpadów i współpracujemy z lokalnymi władzami na rzecz ochrony środowiska. Deklarujemy wszelką pomoc i współpracę instytucjom, które poszukują źródła katastrofy ekologicznej. Nie przekraczamy norm środowiskowych – mamy na to liczne raporty i analizy służb państwowych – puentuje dyrektor naczelna ds. komunikacji KGHM.

 
IMG_4411
IMG_4409

Wybrane dla Ciebie

Górnicy testują pod ziemią nowatorską kamizelkę chłodzącą

To może być istna rewolucja. Spółka KGHM testuje nowatorską kamizelkę chłodzącą, którą wykorzystywać będą górnicy w kopalniach Polskiej Miedzi. Prototyp przygotowali specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Programiści, informatycy, graficy stanęli w szranki – Hackathon KGHM

Zarząd spółki KGHM nagrodził i wyróżnił laureatów hackathon CuValley Hack. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę uczestników. Imprezę wspólnie przygotowali i zorganizowali KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki. 

Wyjątkowa Gala Noworoczna KGHM. Pełen kościół publiczności

To był wyjątkowy i niesamowity wieczór. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zorganizowano przepiękną Galę Noworoczną. Dla licznie przybyłych gości wystąpili Monika Borzym, Milena Lange, Alicja Węgorzewska, Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Szymusia.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM! Muzyczna sobota

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. Już dzisiaj, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Podwyżka o ponad 13 procent, jednorazowa nagroda za pół roku

Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 13,2 procent, wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych i przeszeregowanie ponad 20 procent załogi – takie są ustalenia negocjacji płacowych, które przy wspólnym stole wypracowali przedstawiciele zarządu KGHM i delegacje poszczególnych central związkowych działających przy Polskiej Miedzi.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM. Plejada muzycznych gwiazd

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. W najbliższą sobotę w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej. 

Sport

Raport kartkowy przed meczem z Radomiakiem

Przed niedzielnym meczem w Radomiu, trener KGHM Zagłębia Lubin, jest w komfortowej sytuacji. Żaden z zawodników nie pauzuje za żółte kartki i nikt nie jest kontuzjowany, dlatego Waldemar Fornalik będzie mógł skorzystać ze wszystkich swoich piłkarzy.