×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Śmieci zalewają Legnicę? Można je oddać do PSZOK za darmo!

Jak informują przedstawiciele Straży Miejskiej w Legnicy, z porządkiem na ulicach nie jest najlepiej. W wielu miejscach jest zwyczajny bałagań. Odpady są wyrzucane koło pojemników lub najczęściej w miejscach do tego niedozwolonych.

W wielu miejscach Legnicy powstają dzikie wysypiska. Wiele śmieci komunalnych wyrzucanych jest na pasach zieleni, placach. A do pojemników np. na papier trafiają zużyte części samochodowe. Wiele z tych odpadów zamiast wyrzucać gdzie popadnie można  oddać bezpłatnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Dzikie wysypiska powstały miedzy innymi przy ul. Inwalidów, Sygnałowej, Boiskowej. Przy pojemnikach na ul. Tarnopolskiej ktoś wyrzucił odpady samochodowe i gabarytowe.  Takich przypadków jest znacznie więcej.

– Dzikie wysypiska są plagą nie tylko w naszym mieście – zaznacza Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy. – Każdego roku wydajemy na ich likwidację setki tysięcy złotych. Usuwamy ponad sześćset ton nielegalnych śmieci rocznie. Pozbywanie się odpadów w sposób niezgodny z prawem, zagrożone jest karą grzywny do 5000 zł.

Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przyjmują bezpłatnie odpady od mieszkańców Legnicy:

– przy ul. Rzeszotarskiej 1
poniedziałek i czwartek od godz. 7.00 do 17.00,
wtorek, środę i piątek od godz. 8.00 do 16.00,
sobota od godz. 7.00 do godz. 15.00;

– przy ul. Nowodworskiej 48
poniedziałek i czwartek od godz. 7.00 do 19.00,
wtorek, środę i piątek od godz. 8.00 do 17.00,
sobota od godz. 7.00 do godz. 16.00.

W PSZOK przyjmowane są zebrane w sposób selektywny, niżej wymienione odpady:

  • tworzywa sztuczne,
  • opakowania wielomateriałowe,
  • komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji,
  • przeterminowane leki i chemikalia,
  • zużyte baterie i akumulatory,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe,
  • budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne w ilości 0,2 Mg/mieszkańca/rok kalendarzowy,
  • zużyte opony,
  • odzież i tekstylia,
  • gleba i ziemia w tym kamienie,
  • inne odpady problemowe.

Do PSZOK nie są przyjmowane następujące rodzaje odpadów:

  • odpady zawierające azbest,
  • szkło zbrojone i hartowane,
  • zmieszane odpady komunalne,
  • części samochodowe (w tym szyby samochodowe),
  • odpady budowlane zmieszane z innymi odpadami,
  • padłe zwierzęta.

Transport odpadów do PSZOK mieszkańcy zapewniają we własnym zakresie i na własny koszt. Pracownik PSZOK ma prawo odmówić przyjęcia odpadów, jeżeli stwierdzi, że mogą pochodzić z działalności gospodarczej lub jej likwidacji.

 
img_20200911_083840,klOWfqWibGpC785HlXs
img_20200914_101008,klOWfqWibGpC785HlXs
img_20201005_090504,klOWfqWibGpC785HlXs
img_20201005_093218,klOWfqWibGpC785HlXs
img_20201014_123238,klOWfqWibGpC785HlXs

Wybrane dla Ciebie

Nowe drogi osiedlowe w Radwanicach. Komfortowo i bezpieczniej

Zakończyły się prace związane z budową nowych dróg w rejonie ulic: Goździkowej i Prostej w Radwanicach. Przy okazji prowadzonych robót powstały nowe dojazdy do posesji, zamontowano oświetlenie ledowe. Inwestycja pochłonęła ponad 670 tys. złotych.

Jest nowy na komendzie i ma świetny węch!

W szeregi legnickich policjantów wstąpił nowy funkcjonariusz. Ma na imię Sambor, ma cztery łapy i świetny węch. Jest to pies wyszkolony do szukania narkotyków.

Nie żyje chłopiec skatowany przez swoich rodziców

Zmarł chłopiec, który pod koniec lutego, w stanie ciężkim trafił do szpitala w Zielonej Górze. Miał obrażenia w okolicy głowy i klaki piersiowej. W ostatnich dniach poczuł się gorzej, trafił do szpitala. Mimo zapewnienia najlepszej opieki jego życia nie udało się uratować.

Emilian Stańczyszyn nowym prezesem polkowickiego PGM

Zmiana na stanowisku prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach. Jacka Kaszubę zastąpił Emilian Stańczyszyn, twórca i pierwszy prezes tej spółki. Na potrzeby objęcia nowej funkcji, Stańczyszyn zrzekł się mandatu radnego miejskiego.

Starą remizę zrównali z ziemią i wybudowali nową

Strażacy ochotnicy z Górzyna w gminie Rudna doczekali się nowej remizy. Poprzedni budynek – ze względu na swój stan techniczny – nie nadawał się już do użytkowania i został wyburzony. W jego miejsce powstała nowa siedziba miejscowej OSP.

Kto otrzyma Nagrodę Miasta i Gminy Ścinawa?

Do piątku, 24 maja, można składać wnioski o przyznanie Nagrody Miasta i Gminy Ścinawa. Radni gminy na ostatniej sesji wybrali członków Komisji Nominacyjnej. Jej przewodniczącą została radna Ewa Moroch-Haschke.

Sport

Po czwarte zwycięstwo z rzędu i solidny stempel na koniec sezonu

Pojedynek KGHM Zagłębia Lubin ze zdegradowanym już ŁKS-em Łódź zakończy przedostatnią serię w tym sezonie w PKO Ekstraklasie. Podopieczni trenera Waldemara Fornalika będą chcieli pokusić się o czwarte ligowe zwycięstwo z rzędu i postawić mocny stempel na koniec tegorocznego sezonu.