×
*** Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce, by Lubin był jednym z miast, w którym odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. ***

W ośmiu gminach wymienili kopciuchy na nowe, ekologiczne piece

W siedzibie polkowickiego magistratu odbyło się dziś podsumowanie „Programu grantowego na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych z terenów wybranych gmin Legnicko-Głogowskiego Obszaru Interwencji”. Z możliwości wymiany tzw. kopciuchów skorzystali mieszkańcy ośmiu gmin zagłębia miedziowego. 

Gmina Polkowice była liderem programu wymiany kopciuchów, stąd specjalna konferencja prasowa odbyła się właśnie w polkowickim magistracie.

-Jesteśmy na mecie realizacji bardzo cennego projektu, który dotyczy ograniczenia emisji kominowej. To był cel bezpośredni. To projekt wart blisko 15 milionów złotych, z czego ponad 12 milionów pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Cieszę się, że władze województwa dolnośląskiego zauważyły ten istotny problem związany z niską emisją i utworzyły program grantowy na wymianę źródła ciepła. To bardzo cenne wsparcie dla samorządów, które wspólnie działały w tym zakresie – powiedział burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Z programu grantowego skorzystały m.in. gminy Kotla, Żukowice, Radwanice, Przemków, Jerzmanowa oraz gmina Polkowice i miasto Głogów.

-Chciałem podziękować przede wszystkim liderowi, czyli gminie Polkowice. Dziękuję burmistrzowi i całej załodze urzędu podjęcia się tego wyzwania. Chylę czoła za ogromną pracę, jaka została włożona, by doprowadzić ten projekt do samego końca – powiedział w imieniu samorządowców, Krzysztof Wołoszyn, wójt gminy Żukowice.

Wójt gminy Jerzmanowa, Lesław Golba, podziękował także pracownikom urzędów wszystkich gmin, które wzięły udział w tym projekcie.

-Ten projekt, który udało się zrealizować jest projektem, który niewątpliwie przyczyni się do tego, że ta niska emisja w naszych miejscowościach, gminach, zdecydowanie się poprawi. W gminie Jerzmanowa bardzo wielu mieszkańców skorzystało z możliwości wymiany kopciuchów. Mamy aż 80 grantobiorców, którzy wymienili stare piece na nowe, ekologiczne źródła ciepła. To jest przykład, że można, a nawet trzeba z tego rodzaju środków zewnętrznych korzystać – powiedział wójt Jerzmanowej, Lesław Golba.

 
nowe002
nowe003
nowe009
nowe004
nowe008
nowe010
nowe006
nowe007
nowe005
nowe011

Wybrane dla Ciebie

Muzeum Miedzi zaprasza mieszkańców na spacer z historią

Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.

Czy twoje dziecko ma problemy w nauce? Niech zrobi test!

Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.

Ukradł słuchawki. Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęć

Poznajecie mężczyznę, który jest na zdjęciach z monitoringu? Policja poszukuje go w związku z kradzieżą sprzętu ze sklepu.

Trzeźwy poranek wcale nie był taki trzeźwy

Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.

Bił, poniżał i groził swojej partnerce. Trafił za kratki

Napięć lat za kratki może trafić 37-latek, który od dawna znęcał się nad swoją partnerką. W czasie ostatniej awantury kobieta zadzwoniła po policję. Mundurowi, którzy pojawili się pod wskazanym adresem aresztowali delikwenta. Mężczyzna trafił do celi i będzie przed sądem odpowiadał za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad kobietą.

Jesteś ważna – zbadaj się! Zachęcają panie do badań profilaktycznych

Powiat Lubiński po raz kolejny zachęca mieszkanki regionu do badania w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi dlatego kolejne samorządy oraz instytucje apelują do kobiet – zbadajcie się!