W siedzibie polkowickiego magistratu odbyło się dziś podsumowanie „Programu grantowego na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych z terenów wybranych gmin Legnicko-Głogowskiego Obszaru Interwencji”. Z możliwości wymiany tzw. kopciuchów skorzystali mieszkańcy ośmiu gmin zagłębia miedziowego.
Gmina Polkowice była liderem programu wymiany kopciuchów, stąd specjalna konferencja prasowa odbyła się właśnie w polkowickim magistracie.
-Jesteśmy na mecie realizacji bardzo cennego projektu, który dotyczy ograniczenia emisji kominowej. To był cel bezpośredni. To projekt wart blisko 15 milionów złotych, z czego ponad 12 milionów pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Cieszę się, że władze województwa dolnośląskiego zauważyły ten istotny problem związany z niską emisją i utworzyły program grantowy na wymianę źródła ciepła. To bardzo cenne wsparcie dla samorządów, które wspólnie działały w tym zakresie – powiedział burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.
Z programu grantowego skorzystały m.in. gminy Kotla, Żukowice, Radwanice, Przemków, Jerzmanowa oraz gmina Polkowice i miasto Głogów.
-Chciałem podziękować przede wszystkim liderowi, czyli gminie Polkowice. Dziękuję burmistrzowi i całej załodze urzędu podjęcia się tego wyzwania. Chylę czoła za ogromną pracę, jaka została włożona, by doprowadzić ten projekt do samego końca – powiedział w imieniu samorządowców, Krzysztof Wołoszyn, wójt gminy Żukowice.
Wójt gminy Jerzmanowa, Lesław Golba, podziękował także pracownikom urzędów wszystkich gmin, które wzięły udział w tym projekcie.
-Ten projekt, który udało się zrealizować jest projektem, który niewątpliwie przyczyni się do tego, że ta niska emisja w naszych miejscowościach, gminach, zdecydowanie się poprawi. W gminie Jerzmanowa bardzo wielu mieszkańców skorzystało z możliwości wymiany kopciuchów. Mamy aż 80 grantobiorców, którzy wymienili stare piece na nowe, ekologiczne źródła ciepła. To jest przykład, że można, a nawet trzeba z tego rodzaju środków zewnętrznych korzystać – powiedział wójt Jerzmanowej, Lesław Golba.
Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.
Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.
Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.
Napięć lat za kratki może trafić 37-latek, który od dawna znęcał się nad swoją partnerką. W czasie ostatniej awantury kobieta zadzwoniła po policję. Mundurowi, którzy pojawili się pod wskazanym adresem aresztowali delikwenta. Mężczyzna trafił do celi i będzie przed sądem odpowiadał za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad kobietą.
Powiat Lubiński po raz kolejny zachęca mieszkanki regionu do badania w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi dlatego kolejne samorządy oraz instytucje apelują do kobiet – zbadajcie się!
Bramkarz KGHM Zagłębia Lubin, Sokratis Dioudis, został wybrany do najlepszej jedenastki PKO Ekstraklasy zakończonej wczoraj 10. serii spotkań. Otrzymał też powołanie do ścisłej kadry Grecji na mecze z Irlandią i Holandią w ramach eliminacji do EURO 2024.
Zespół Polne Maki z Grębocic zanotował kolejny sukces. Grupa miała swój występ na Stadionie Narodowym w Warszawie i zajęła III miejsce w kategorii talent artystyczny. Za podium przyszła również nagroda – 5 tys. zł.