×
*** Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce, by Lubin był jednym z miast, w którym odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. ***

Wyjątkowa i wzruszająca chwila w historii lubińskiej policji

To był wyjątkowy dzień dla policjantów z lubińskiej komendy powiatowej. W samym centrum miasta zorganizowano dziś uroczystość nadania tej jednostce sztandaru. Było niezwykle doniośle i patetycznie, zgodnie z policyjnym ceremoniałem. Frajdę mieli też najmłodsi, dla których przygotowano mnóstwo atrakcji.

Wiele miesięcy przygotowań, ustaleń, rozmów, spotkań, dyskusji. Potem wielogodzinne próby, by wszystko zagrało jak w zegarku. I zagrało, bo dzisiejsza uroczystość nadania Komendzie Powiatowej Policji w Lubinie sztandaru, była jednym z ważniejszych wydarzeń w mieście w tym roku. A rozpoczęła ją uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Po zakończeniu nabożeństwa, wszyscy zaproszeni goście, udali się do rynku, gdzie odbyła się główna uroczystość.

Wśród licznie zgromadzonych gości nie zabrakło samorządowców, którzy stali się członkami społecznego komitetu ufundowania sztandaru, tj. starosta lubiński, Paweł Kleszcz, prezydent Robert Raczyński, burmistrz Ścinawy, Krystian Kosztyła oraz wójtowie Tadeusz Kielan – gmina Lubin i Adrian Wołkowski – gmina Rudna. Nie zabrakło również parlamentarzystów: ministra w Kancelarii Premiera, Krzysztofa Kubowa oraz senator Doroty Czudowskiej i posłanki Ewy Szymańskiej. Byli również przedstawiciele spółki KGHM z prezesem Tomaszem Zdzikotem na czele oraz szefową Fundacji KGHM, obecni byli reprezentanci spółek Grupy KGHM.

Oczywiście nie mogło zabraknąć najważniejszych osób w policji. Szefa polskiej policji, generała Jarosława Szymczyka reprezentował nadinsp. Dariusz Augustyniak. Obecni byli komendanci wojewódzcy: nadinsp. Dariusz Wesołowski, insp. Robert Frąckowiak i insp. Mariusz Bużdygan oraz komendanci jednostek z całego Dolnego Śląska.

-Nadanie sztandaru to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii garnizonu lubińskiej policji. To wydarzenie, które zapisze się na kartach historii tego miasta. Sztandar, który otrzymujemy dzisiaj to nie tylko kawałek materiału, ale także symbol wartości, ideałów, honoru, męstwa i zobowiązań oraz odpowiedzialności, jakie ponosimy wobec społeczeństwa, któremu służymy. To również wyraz uznania i wsparcia oraz dowód na to, że nasza służba ma ogromne znaczenie dla mieszkańców naszego regionu – mówiła dr Joanna Cichla, komendant powiatowy policji w Lubinie.

Na sztandarze wyszyte zostały słowa: „Bóg, honor i ojczyzna” – to filary szlachetności i polskiego patriotyzmu. Sztandar zawsze spełniał ogromną rolę w historii naszego narodu – umacniał patriotyzm, zagrzewał do bohaterskich czynów, wyzwalał najlepsze cechy ludzkiej osobowości.

-Dla każdej jednostki policji, posiadanie własnego sztandaru to wspaniałe wyróżnienie, to ogromna nobilitacja i powód do dumy, ale przede wszystkim ogromne zobowiązanie, które z całą odpowiedzialnością przyjmujemy na siebie. Jako lubińscy policjanci przyrzekamy nadal wypełniać z godnością słowa ślubowanej przez nas roty polskiego policjanta – dodała dr Joanna Cichla.

Następnie odczytano listy gratulacyjne przekazane przez marszałek Sejmu, Elżbiety Witek oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Odczytali je odpowiednio senator Dorota Czudowska i minister Krzysztof Kubów.

-Sztandar, który dzisiaj otrzymują lubińscy policjanci, będzie wam towarzyszył we wszystkich ważnych wydarzeniach w mieście i powiecie. Ten sztandar będzie z mieszkańcami Lubina przez wiele, wiele lat. To dla mnie niezwykły zaszczyt, że w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji mogę wręczyć ten sztandar jako symbol najwyższego uznania, godności i dumy, bo taka jest formuła przy przekazaniu sztandaru. To jest wymiar uznania dla pracy policjanta, za każdą interwencję, za każde wykryte przestępstwo, za to, że mieszkańcy miasta i powiatu są bezpieczni – mówił zastępca komendanta głównego policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak.

Kulminacyjnym momentem była uroczystość przekazania sztandaru.

W drugiej części uroczystości, komendant policji w Lubinie podziękowała wszystkim darczyńcom przekazując na ich ręce miniaturki nowego sztandaru umieszczone w specjalnych szklanych gablotach. Były także podziękowania za pomoc i wsparcie lubińskiej komendy. Wyróżnieni zostali m.in. minister Krzysztof Kubów, samorządowcy gmin powiatu lubińskiego, przedstawiciele KGHM i spółek Grupy KGHM.

Z okazji dzisiejszej uroczystości, dla najmłodszych przygotowano szereg niespodzianek i pokazów.

 

Wybrane dla Ciebie

Muzeum Miedzi zaprasza mieszkańców na spacer z historią

Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.

Czy twoje dziecko ma problemy w nauce? Niech zrobi test!

Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.

Ukradł słuchawki. Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęć

Poznajecie mężczyznę, który jest na zdjęciach z monitoringu? Policja poszukuje go w związku z kradzieżą sprzętu ze sklepu.

Trzeźwy poranek wcale nie był taki trzeźwy

Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.

Bił, poniżał i groził swojej partnerce. Trafił za kratki

Napięć lat za kratki może trafić 37-latek, który od dawna znęcał się nad swoją partnerką. W czasie ostatniej awantury kobieta zadzwoniła po policję. Mundurowi, którzy pojawili się pod wskazanym adresem aresztowali delikwenta. Mężczyzna trafił do celi i będzie przed sądem odpowiadał za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad kobietą.

Jesteś ważna – zbadaj się! Zachęcają panie do badań profilaktycznych

Powiat Lubiński po raz kolejny zachęca mieszkanki regionu do badania w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi dlatego kolejne samorządy oraz instytucje apelują do kobiet – zbadajcie się!