×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Innowacje, robotyka i automatyzacja w przemyśle wydobywczym KGHM

W Auli Forum Zespołu Szkół w Polkowicach trwa międzynarodowa konferencja przemysłowa „Masters & Robots” organizowana przez spółkę KGHM Polska Miedź S.A. Wśród prelegentów są światowi eksperci z dziedziny najnowszych technologii i nowoczesnych rozwiązań w przemyśle i biznesie.

Pomysłodawczynią „Masters & Robots” jest Jowita Michalska, prezes Digital University, ekspertka w tematyce przyszłych trendów w zatrudnieniu, automatyzacji i sztucznej inteligencji.

-Pomysł zorganizowania takiej konferencji wyszedł prosto z KGHM-u i bardzo się cieszymy, że się do nas zgłosili. Taką konferencję międzynarodową poświęconą najnowszym technologiom organizujemy już od pięciu lat. Grupujemy osoby z całego świata, ponieważ powinniśmy wymieniać się wiedzą i danymi globalnie. Technologie tak szybko się rozwijają, więc, by nadążać za tym postępem, nie możemy się zamykać u siebie, tylko musimy mieć poziom dyskusji międzynarodowy. Bardzo się cieszę, że na 60-lecie KGHM, udało się wspólnie zorganizować coś tak niesamowitego, że przyciągnęliśmy do Polkowic tak uznanych ekspertów, którzy są numerem jeden, dwa w swoich dziedzinach – podkreśla Jowita Michalska.

Goście z Polski i zagranicy, którzy uczestniczą w dzisiejszej konferencji mieli okazję wczoraj zjechać do kopalni miedzi i soli w ZG Polkowicach-Sieroszowicach. I byli pod wielkim wrażeniem. Jakie korzyści zatem Polska Miedź może wynieść z dzisiejszej konferencji?

-Myślę, że jeszcze lepsze oczujnikowanie. Dużo jest naprawdę zrobione, natomiast nie jest jeszcze to taka organizacja, którą możemy nazwać organizacją zarządzaną przez dane. Cyfrowe bliźniaki, przełożenie infrastruktury, komunikacja 5G – to wszystko nas czeka. Jeżeli natomiast popatrzymy globalnie, jak ten przemysł wydobywczy się cyfryzuje, to są gigantyczne oszczędności na poziomie milionów dolarów, więc warto się nad tym pochylić – dodaje J. Michalska.

Kopalnie to ludzie, ale też i sprzęt, nowoczesność i technologia. Czy zatem sztuczna inteligencja jest w stanie przejąć całkowicie przemysł miedziowy, wydobywczy?

-Górnictwo miedzi to nowoczesne kopalnie, ale to przede wszystkim ludzie, którzy są tradycjonalistami, którzy pracują w KGHM wiele lat. Potencjał ludzki jest bardzo ważny, ale trzeba iść z duchem postępu i zachęcać pracowników do otwarcia się na nowoczesność i przestawić na nowe realia. To są duże wyzwania. Kluczowe jest ciągłe przekwalifikowanie się i edukacja. Nie możemy zatrzymywać się w miejscu. Technologia przyjdzie i wiele rzeczy zrobi sama za nas, ale ten czynnik ludzki zawsze jest na pierwszym miejscu, bo sztuczna inteligencja nie ma kreatywności i analizowania problemów i ich rozwiązywanie. Sztuczna inteligencja świetnie wychwyci niektóre anomalie, które oko ludzkie nie jest w stanie dojrzeć, ale człowiek powinien współpracować z maszynami i wspólnie się uzupełniać – dodaje pomysłodawczyni Masters & Robots w Polsce.

Kilka słów do uczestników konferencji, za pośrednictwem łącza Internetowego, wypowiedział premier rządu, Mateusz Morawiecki.

-Liderem innowacyjnych przedsięwzięć są spółki Skarbu Państwa, a KGHM to prawdziwy lider wśród liderów. Roboty, automatyzacja i sztuczna inteligencja to skuteczne narzędzia realizacji procesów produkcyjnych w sposób efektywny, a jednocześnie bezpieczny dla środowiska. Nowoczesny przemysł wchodzi na jeszcze wyższe piętro technologiczne. To tak zwane cyfrowe bliźniaki, dokładne cyfrowe kopie najważniejszych urządzeń. KGHM jest liderem także w tych poczynaniach. Cieszę się, że ta wyjątkowa konferencja gromadząca najwybitniejsze autorytety z dziedziny robotyki, automatyki i transformacji energetycznej odbywa się właśnie w Polkowicach. Dolny Śląsk od dziesięcioleci to jeden z tych kilku regionów Polski, w których dojrzewają innowacyjne projekty przemysłowe. Życzę owocnych obrad – powiedział szef polskiego rządu.

Zorganizowanie tej konferencji właśnie przez KGHM nie jest przypadkowe. Miedziowa spółka to globalna firma i wizjonerskim zacięciu.

-Potrzebujemy innowacji po to, żeby się rozwijać. Mamy świetne wyniki, jesteśmy siódmym producentem miedzi i drugim producentem srebra w świecie i żeby utrzymać te pozycje musimy stale się rozwijać i ten rozwój wpisany jest w DNA naszej firmy. Myślimy o przyszłości. Nowe koncesje na wydobycie, które otrzymujemy, będą wymagały innowacyjności i wdrożeniu nowych rozwiązań, by kopalnia w Bytomiu Odrzańskim była zeroemisyjna – mówił Adam Bugajczuk, wiceprezes ds. rozwoju spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Kluczowi prelegenci i wystąpienia:

Ramez Naam – Inwestowanie w Transformację Energetyczną.

Ramez jest doradcą wielu firm energetycznych i transportowych z listy Fortune 50 oraz nagradzanym mówcą oraz autorem publikacji i książek; jego prace zostały opublikowane m.in. w The New York Times, The Wall Street Journal, czy The Economist. Ramez zasiada w gronie doradców Institute for Accelerating Change (Instytutu na rzecz Przyspieszenia Zmian), jest członkiem World Future Society (Stowarzyszenie Przyszłości Świata), (Senior Associate) Foresight Institute oraz Institute for Ethics and Emerging Technologies.

David Hanson – Etyka i Różnorodność Kreatywności w Sztucznej Inteligencji i Robotyce (on-line).

Nazwany przez PC Magazine i WIRED geniuszem, zdobywca wielu nagród od NASA, NSF, AAAI, Innowatora Roku Tech Titans i Triennale Projektowania Cooper Hewitt. W 2013r. założył Hanson Robotics, który stworzył Sophię, humanoidalne dzieło sztuki i najbardziej ludzkiego robota na świecie.

Arash Aazami – Nowe Podejście do Gospodarki: Nie Pieniądze, ale Energia Napędza Świat.

Arash jest ekspertem od innowacji energetycznych z wykorzystaniem technologii AI oraz blockchain. Po zdobyciu doświadczenia jako dyrektor jednego z największych holenderskich dostawców energii został pomysłodawcą jednego z najbardziej innowacyjnych modeli udostępniania odnawialnej energii, w którym firma zarabia więcej, sprzedając mniej energii – BAS Holding.

Carlo van de Weijer – Wpływ Robotyki i Sztucznej Inteligencji na Przemysł.

Dyrektor Zarządzający Instytutu Systemów AI na Politechnice w Eindhoven. Dr Carlo van de Weijer posiada bogate doświadczenie w branży motoryzacyjnej – automatyzacji, robotyzacji, mobilności – które zdobył na stanowiskach kierowniczych w Siemens oraz TomTom. Obecnie jest dyrektorem zarządzającym nowoutworzonego Instytutu Systemów AI INAS na Politechnice w Eindhoven.

David Gram – Od Korporacyjnego Giganta do Zwinnego Ekosystemu.

Przez ostatnie 20 lat pracował nad radykalnymi innowacjami metodami lean start-up w małych firmach i dużych globalnych korporacjach, np. w Scandinavian Airlines, LEGO Future Lab, a ostatnio jako partner w LEGO Ventures. Jest pasjonatem przekształcania dużych organizacji w innowatorów. Wierzy, że dzięki temu firmy mają możliwość lepszego wykorzystania swoich zasobów, aktywów i wiedzy w tworzeniu unikatowych rozwiązań.

Noa Segre – Transformacja Sposobu Myślenia: Innowacje i Kreatywność w Firmach.

Strateg z zakresu wdrażania kultury innowacyjności w firmach. Dzięki swojej ekspertyzie i międzynarodowemu doświadczeniu, Noa wnosi globalne spojrzenie na trendy i technologie. Co więcej, pomaga organizacjom zbudować własną ścieżkę transformacji cyfrowej przy wykorzystywaniu ekosystemów do rozwijania innowacji. Posiada szerokie kompetencje w zakresie planowania strategicznego, budowania ekosystemów, budowania relacji z inwestorami, VC, a także wprowadzaniu innowacji.

Jowita Michalska – Innowacje w oparciu o dane.

Prezes Digital University, Pomysłodawca Masters & Robots w Polsce. Jest ekspertką w tematyce przyszłych trendów, przyszłość zatrudnienia i rynku pracy, automatyzacja, przyszłość transportu, sztuczna inteligencja i kompetencje przyszłości.

 

Wybrane dla Ciebie

Górnicy testują pod ziemią nowatorską kamizelkę chłodzącą

To może być istna rewolucja. Spółka KGHM testuje nowatorską kamizelkę chłodzącą, którą wykorzystywać będą górnicy w kopalniach Polskiej Miedzi. Prototyp przygotowali specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Programiści, informatycy, graficy stanęli w szranki – Hackathon KGHM

Zarząd spółki KGHM nagrodził i wyróżnił laureatów hackathon CuValley Hack. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę uczestników. Imprezę wspólnie przygotowali i zorganizowali KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki. 

Wyjątkowa Gala Noworoczna KGHM. Pełen kościół publiczności

To był wyjątkowy i niesamowity wieczór. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zorganizowano przepiękną Galę Noworoczną. Dla licznie przybyłych gości wystąpili Monika Borzym, Milena Lange, Alicja Węgorzewska, Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Szymusia.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM! Muzyczna sobota

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. Już dzisiaj, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Podwyżka o ponad 13 procent, jednorazowa nagroda za pół roku

Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 13,2 procent, wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych i przeszeregowanie ponad 20 procent załogi – takie są ustalenia negocjacji płacowych, które przy wspólnym stole wypracowali przedstawiciele zarządu KGHM i delegacje poszczególnych central związkowych działających przy Polskiej Miedzi.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM. Plejada muzycznych gwiazd

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. W najbliższą sobotę w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej. 

Sport

Raport kartkowy przed meczem z Radomiakiem

Przed niedzielnym meczem w Radomiu, trener KGHM Zagłębia Lubin, jest w komfortowej sytuacji. Żaden z zawodników nie pauzuje za żółte kartki i nikt nie jest kontuzjowany, dlatego Waldemar Fornalik będzie mógł skorzystać ze wszystkich swoich piłkarzy.