×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

KGHM i CBJ będą współpracować z PWSZ w Głogowie. Dbają o nowe kadry

Przedstawiciele władz KGHM Polska Miedź S.A. podpisali porozumienie o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Głogowie. Partnerstwo opierać się będzie na wymianie wspólnych doświadczeń, organizacji szkoleń, warsztatów, konferencji naukowych. Wymierną korzyścią dla głogowskiej uczelni będzie możliwość przeprowadzenia praktyk zawodowych studentów w spółkach Polskiej Miedzi – przede wszystkim w Centrum Badań Jakości.

Uroczystość podpisania porozumienia odbyła się w Sali Okrągłej Centrali KGHM. W spotkaniu uczestniczyli wiceprezesi zarządu KGHM, Adam Bugajczuk oraz Dariusz Świderski, który w spółce odpowiada za produkcję.

Miedziowa spółka od wielu lat współpracuje z wieloma szkołami na Dolnym Śląsku wspierając uczniów wiedzą i doświadczeniem. To później procentuje, bo wielu absolwentów tych szkół: średnich i wyższych znajduje zatrudnienie w KGHM i spółkach Grupy KGHM stając się cennym i wartościowym pracownikiem. Miedziowa spółka wciąż prze do przodu szukając kadr o wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach zawodowych, którzy są w stanie połączyć świat maszyn z procesem technologicznym i produkcyjnym.

Dlatego KGHM współpracuje już m.in. z Uczelnią Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, gdzie swoim patronatem objęła kierunek „Górnictwo i geologia”, a dzisiaj podobną współpracę nawiązała z Państwową Uczelnią Zawodową w Głogowie patronując kierunkowi „Automatyka i robotyka”.

– E-przemysł to jeden z filarów naszej strategii, która doskonale sprawdziła się w tych trudnych czasach. E-przemysł to nieustanny rozwój i automatyzacja procesów. Dzisiaj kopalnia to skomplikowany ciąg technologiczny maszyn i urządzeń połączonych z IT, z teleinformatyką. Wraz z nowymi technologiami potrzebujemy osób, które te technologie będą sprawnie mogły obsługiwać. Stąd pomysł, aby rozszerzać współpracę z uczelniami wyższymi i rozszerzać kadrę, która będzie szyta na miarę naszych potrzeb. Mamy bardzo duże ambicje, by być liderami i wyznaczać trend dla innych spółek w tym kierunku – mówił wiceprezes KGHM ds. rozwoju Adam Bugajczuk.

Objęcie przez miedziową spółkę patronatu nad kierunkiem: „Automatyka i robotyka” to wyjście na przeciw zmieniającej się rzeczywistości i rozwoju nowych technologii.

– Górnictwo wchodzi dzisiaj na wyżyny technologiczne i potrzebuje coraz lepiej wyszkolone i wykwalifikowane kadry. Kształcenie dualne wyjdzie naprzeciw naszym zapotrzebowaniom, bo to jest połączenie dwóch idei, czyli praktyki i kształcenia. Mamy już 9 klas patronackich i 1900 uczniów w programach zawodowych – dodaje wiceprezes KGHM ds. produkcji, Dariusz Świderski.

Głogowska PWSZ będzie ściśle współpracowała głównie z Centrum Badań Jakości, które posiada największe laboratorium w Polsce z ponad 5 tysiącami akredytowanymi metodami badawczymi i pół tysięczną załogą.

– Już wcześniej podobne porozumienie podpisaliśmy z Uczelnią Jana Wyżykowskiego, a dzisiaj następuje swoista synergia pewnych działań całej Grupy KGHM. Uczelnia Jana Wyżykowskiego kształci studentów na kierunku „Górnictwo i geologia”, tutaj potrzebujemy automatyków, zwłaszcza w naszej firmie, która posiada automatyczną linię przygotowania próbek, mamy roboty, rozwijamy się coraz bardziej i zapotrzebowanie na tego typu studentów jest niezwykle ważnym elementem w budowaniu strategii przemysłu 4.0 – mówił Wacław Szetelnicki, prezes Centrum Badań Jakości.

Rektor uczelni Katarzyna Rusak dodała, że misją i obowiązkiem ustawowym PWSZ jest jak najlepsze przygotowanie studentów do przyszłej pracy w wyuczonym zawodzie.

– Podpisane dziś porozumienie otwiera nowy rozdział w kształceniu inżynierów na oferowanych przez nas kierunkach. Daje możliwość połączenia wiedzy i doświadczeń obu stron. Ta współpraca jest dla nas niezwykle ważna. W dobie automatyzacji, rozwoju gospodarki, kształcenie przybrało nowy wymiar. Sama wiedza, którą przekazujemy na uczelni, teoretyczna i praktyczna już dzisiaj nie wystarcza. Dlatego porozumienia z dużymi partnerami są dla nas tak istotne. Dzisiejsza umowa z KGHM i Centrum Badań Jakości ma dla nas ogromną wagę i myślę, że w najbliższym czasie odmieni oblicze kształcenia inżynierów – podkreśliła rektor głogowskiej PWSZ.

W ramach podpisanego dziś porozumienia, uczelnia będzie mogła skorzystać z praktyk studenckich w spółkach KGHM Polska Miedź S.A. Strony będą mogły wspólnie organizować warsztaty, szkolenia, seminaria naukowe. Współpracy KGHM z PWSZ bardzo kibicował poseł z Głogowa, Wojciech Zubowski.

– Bardzo się cieszę, że dzisiaj jesteśmy świadkami momentu, w którym każda ze stron może powiedzieć, że dzięki podpisanemu porozumieniu wszyscy zyskują. PWSZ zyskuje potężnego partnera i sprzymierzeńca, największego pracodawcę na Dolnym Śląsku, a Polska Miedź będzie mogła liczyć w przyszłości na świetnie wyszkolone kadry – mówił poseł Wojciech Zubowski.

Magdalena Wróbel, dyrektor naczelny ds. zasobów ludzkich w KGHM przypomniała, że spółka dba o kadry przyszłości już na poziomie szkół średnich. W Zagłębiu Miedziowym funkcjonuje 9 zespołów szkół z klasami pod patronatem KGHM, w ramach powołanego w 2018 roku programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej”. W roku szkolnym 2020/2021 w programie uczestniczy ponad 1900 uczniów.

 

Wybrane dla Ciebie

Górnicy testują pod ziemią nowatorską kamizelkę chłodzącą

To może być istna rewolucja. Spółka KGHM testuje nowatorską kamizelkę chłodzącą, którą wykorzystywać będą górnicy w kopalniach Polskiej Miedzi. Prototyp przygotowali specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Programiści, informatycy, graficy stanęli w szranki – Hackathon KGHM

Zarząd spółki KGHM nagrodził i wyróżnił laureatów hackathon CuValley Hack. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę uczestników. Imprezę wspólnie przygotowali i zorganizowali KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki. 

Wyjątkowa Gala Noworoczna KGHM. Pełen kościół publiczności

To był wyjątkowy i niesamowity wieczór. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zorganizowano przepiękną Galę Noworoczną. Dla licznie przybyłych gości wystąpili Monika Borzym, Milena Lange, Alicja Węgorzewska, Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Szymusia.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM! Muzyczna sobota

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. Już dzisiaj, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Podwyżka o ponad 13 procent, jednorazowa nagroda za pół roku

Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 13,2 procent, wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych i przeszeregowanie ponad 20 procent załogi – takie są ustalenia negocjacji płacowych, które przy wspólnym stole wypracowali przedstawiciele zarządu KGHM i delegacje poszczególnych central związkowych działających przy Polskiej Miedzi.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM. Plejada muzycznych gwiazd

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. W najbliższą sobotę w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej. 

Na sygnale

Wyszedł na wolność i zaraz wrócił za kratki za kradzież wódki

Niezbyt długo cieszył się wolnością 38-letni legniczanin. Mężczyzna próbował ukraść butelkę wódki w jednym ze sklepów. Zauważył to ochroniarz, który próbował odzyskać towar. Doszło do szarpaniny. Szybko wyszło na jaw, że legniczanin dzień wcześniej wyszedł na wolność.

Rozmaitości

Będzie nagroda roczna, będą rozmowy w sprawie podwyżek płac

Na konta załogi KGHM wpłynie wkrótce dodatkowa nagroda roczna. I choć miedziowa spółka jak Grupa KGHM odnotowała za ubiegły rok stratę w wysokości blisko 3,7 mld złotych, to ustalono, że nagroda z „zysków” wyniesie 1,4-krotność miesięcznego wynagrodzenia brutto. „Zyski” zostaną wypłacone po zatwierdzeniu przez akcjonariuszy rocznego sprawozdania finansowego spółki.