×
*** Absolwenci szkół podstawowych rozpoczęli egzaminy ósmoklasisty. Wczoraj pisali język polski, dzisiaj rozwiązują zadania z matematyki. Egzaminy potrwają do 16 maja. Wyniki ogłoszone zostaną 3 lipca ***

Kim są nowi członkowie Rady Nadzorczej KGHM?

Podczas wczorajszego Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Akcjonariuszy, wybrano siedmiu nowych członków Rady Nadzorczej KGHM. Na uwagę, w szczególności zasługują dwa nazwiska. Zbigniew Bryja to naukowiec i doświadczony menedżer, silnie związany już w przeszłości z Polską Miedzią. Profesor Marian Noga to z kolei wybitny ekonomista, znany z medialnych wystąpień i komentarzy.

Poniżej prezentujemy dossier nowych członków Rady Nadzorczej KGHM rekomendowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Zbigniew Bryja – ukończył Wydział Górniczy Politechniki Wrocławskiej ze specjalnością: technologia
eksploatacji złóż. Pełnił funkcje głównego inżyniera Wydziału Mechaniki Górotworu i Obudowy Politechniki Wrocławskiej, dyrektora ds. przygotowania produkcji, dyrektora naczelnego kopalni, dyrektora generalnego górnictwa oraz dyrektora generalnego ds. inwestycji i rozwoju w KGHM Polska Miedź S.A. i Prezesa Zarządu PAK Górnictwo sp. z o.o. Jest autorem lub współautorem wielu artykułów lub publikacji w dziedzinach, w których się specjalizuje.

Wczoraj Zbigniew Bryja został powołany na tymczasowego prezesa KGHM, pełniąc równocześnie obowiązki wiceprezesa ds. finansowych i ds. korporacyjnych.

Aleksander Cieśliński – profesor w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu
Wrocławskiego. Pracownik naukowo – dydaktyczny Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiada doświadczenie w opracowywaniu opinii prawnych i ekspertyz w dziedzinie prawa UE oraz prawa międzynarodowego, a także doświadczenie w prowadzeniu negocjacji handlowych z podmiotami zagranicznymi. Autor publikacji naukowych m.in. w dziedzinie prawa wspólnotowego i gospodarczego.

Zbysław Dobrowolski – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktor nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii: ekonomiki i organizacji przedsiębiorstwa, doktor habilitowany z dyscypliny nauk o zarządzaniu i jakości. Posiada ponad 30 letnie doświadczenie w badaniu i ocenie przedsięwzięć angażujących majątek publiczny, w tym wynikające z ponad 25 letniej pracy w Najwyższej Izbie Kontroli. Zaangażowany w działalność audytu wewnętrznego. Autor licznych badań o kontroli, audycie, ładzie korporacyjnym. Ekspert wielu programów międzynarodowych, w tym finansowanych przez INTOSAI, OECD, UE, prelegent podczas konferencji OBWE.

Dominik Januszewski – doświadczony menadżer, ekspert w dziedzinie zarządzania i finansów. Przez ponad 25 lat pracował w firmach Ernst&Young oraz Arthur Andersen. W latach 2005-2019 był Partnerem w Ernst&Young odpowiadającym za projekty doradztwa biznesowego, doradztwa transakcyjnego, projekty prywatyzacyjne, jak również badanie sprawozdań finansowych. Jako Partner kierował ponad 200 osobowym zespołem konsultantów. Do jego klientów należały największe instytucje finansowe w Polsce. Obecnie odpowiada za zespół doradztwa strategicznego JLL zajmujący się opracowywaniem i wdrażaniem strategii ESG oraz strategii optymalizacji energetycznej przedsiębiorstw. Dominik Januszewski jest Polskim Biegłym Rewidentem, odbył wiele kursów zawodowych z
dziedziny audytu, doradztwa i zarządzania. W 2022 roku uzyskał Certyfikat University of Cambridge: „Business Sustainability Management”. Jest Absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego – Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, specjalizacja Finanse i Bankowość.

Tadeusz Kocowski – doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Katedry Prawa
Gospodarczego Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów i Instytutu Nauk Administracyjnych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracował w Katedrze Prawa Gospodarczego na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu. Pełnił funkcję dyrektora Instytutu Nauk Administracyjnych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także kierownika Zakładu Prawa Publicznego Gospodarczego w tym Instytucie. Był doradcą w wydziale Rozwoju Gospodarczego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Autor lub współautor około 200 publikacji naukowych, przede wszystkim z zakresu Prawa Publicznego Gospodarczego. Jest arbitrem we Wrocławskim Centrum Arbitrażu przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu.

Marian Noga – profesor nauk ekonomicznych, pełnił funkcję rektora Akademii Ekonomicznej we
Wrocławiu oraz Dziekana Wydziału Gospodarki Narodowej tej samej uczelni. Senator IV i V kadencji RP. Był członkiem Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004 – 2010. W 2010 otrzymał odznakę honorową „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”. Autor 34 monografii oraz ponad 170 artykułów naukowych wydanych w Polsce, Niemczech, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

Piotr Prugar – radca prawny posiadający praktykę w obszarze zarządzania podmiotami gospodarczymi
w powiązaniu z wykonywaniem funkcji syndyka, likwidatora, pełnomocnika zarządów spółek.

 

Wybrane dla Ciebie

Za wpis w mediach społecznościowych został usunięty z OSP

Strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymowej w Gminie Ścinawa został wydalony z jednostki za wpis ma swoim profilu w mediach społecznościowych. Dotyczył on jednej z akcji, do której wezwano strażaków. Chodziło o zatrzymanie akcji serca u mężczyzny, który był pod wpływem alkoholu. Mimo reanimacji czynności życiowych nie udało się przywrócić i lekarz badający mężczyznę […]

Czesław Mozil wystąpi w Radwanicach. Są jeszcze bilety!

W Domu Kultury w Radwanicach wystąpi Czesław Mozil. Nietuzinkowy artysta, laureat pięciu Fryderyków, piosenkarz, aktor dubbingowy i osobowość telewizyjna zaprezentuje swój solowy repertuar. 

Harcerze z Jaczowskiej Drużyny ogłosili nabór

Harcerze ze 125. Jaczowskiej Drużyny Harcerzy „Husaria” im. ks. Jeremiego Wiśniowieckiego zapraszają chętnych do wstępowania w ich szeregi. Pierwszą zbiórkę zaplanowali w najbliższą sobotę, 18 maja, na boisku w Potoczku.

Lodowce – piękna siła natury na wystawie Natalii Brzezińskiej

W najbliższy piątek, 17 maja, w Galerii Edukacji Twórczej w Centrum Kultury MOK w Głogowie odbędzie się wernisaż wystawy Natalii Brzezińskiej: „Interglacjał. W oczekiwaniu na ponowne zlodowacenie”. – Prezentowany zestaw ukazuje zjawisko, które zapragnęłam eksplorować w swojej pracy artystycznej, gigatony lodu, tworzące pływające wysypy w strefie podbiegunowej – zachęca autorka ekspozycji.

Akademia Klasy Extra ponownie zagości na boiskach Zagłębia

Już jutro, 16 maja, na boiskach treningowych Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie zawita projekt: „Akademii Klasy Extra”. To akcja Fundacji Ekstraklasy, której celem jest promocja zdrowego trybu życia, ale to także – z jednej strony – zdrowa rywalizacja a z drugiej – dobra zabawa i okazja do zawierania nowych znajomości.

Olimpiada patriotyczna dla najmłodszych mieszkańców Polkowic

W Przedszkolu Miejskim nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Polkowicach zorganizowano olimpiadę patriotyczną. Do rywalizacji i wspólnej zabawy zostały zaproszone wszystkie przedszkola a zmaganiom najmłodszych przyglądał się burmistrz Wiesław Wabik.

Sport

Akademia Klasy Extra ponownie zagości na boiskach Zagłębia

Już jutro, 16 maja, na boiskach treningowych Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie zawita projekt: „Akademii Klasy Extra”. To akcja Fundacji Ekstraklasy, której celem jest promocja zdrowego trybu życia, ale to także – z jednej strony – zdrowa rywalizacja a z drugiej – dobra zabawa i okazja do zawierania nowych znajomości.

Na sygnale

Na kuchence obok obiadu „gotowali” metamfetaminę

Nawet 20 lat więzienia może grozić zatrzymanym przez legnickich policjantów mężczyznom. Wszyscy trafili za kratki i przed sądem będą odpowiadać za produkcję i handel narkotykami. Policjanci pracowali nad rozpracowaniem grupy od kilku miesięcy. W końcu weszli do kilku mieszkań jednocześnie. W jednym z nich narkotyki były produkowane tuż obok gotującego się obiadu dla rodziny.