×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Próbki powietrza, gleby i wód, czyli Mobilne Laboratorium Środowiskowe

Na dziedzińcu Centrali KGHM zademonstrowano dzisiaj mobilne laboratorium środowiskowe do prowadzenia badań i pomiarów zanieczyszczenia powietrza, gleb i wód powierzchniowych. Operatorem całego przedsięwzięcia jest Centrum Badań Jakości, spółka Grupy KGHM. Najważniejszymi elementami mobilnego laboratorium są: dron do wykonywania pomiarów i pobierania próbek oraz specjalistyczny samochód z całym „centrum dowodzenia” i sprzętem służącym do odczytu pomiarów.

Dbanie o środowisko naturalne wpisuje się w wieloletnią strategię rozwoju spółki KGHM Polska Miedź S.A. Firma inwestuje we wszelkie rozwiązania ekologiczne i odnawialne źródła pozyskiwania energii. W grudniu ubiegłego roku na terenie Huty Miedzi Legnica powstała farma fotowoltaiczna produkująca energię dla KGHM ZANAM. Dzisiaj zaprezentowano kolejne śmiałe rozwiązanie proekologiczne. To mobilne laboratorium środowiskowe.

– KGHM ekologią zajmuje się od dawna, jesteśmy do tego zobowiązani regulacjami, ale jest to również nasza ambicja i element naszej strategii, gdzie obok efektywności, elastyczności i e-przemysłu, mamy również ekologię. To setki milionów złotych rocznie wydawanych na nowe instalacje i systemy, które powodują, że jesteśmy coraz bardziej neutralni dla środowiska. To jest coś, co nas nieuchronnie czeka w coraz większej skali ze względu na politykę zarówno Unii Europejskiej, ale także ze względu na to, że działamy w bardzo określonym środowisku. Bardzo cieszę się z takich inicjatyw, jak ta, przy okazji której dzisiaj się tutaj spotykamy, a więc inicjatywy związanej z oddaniem do użytku mobilnego laboratorium środowiskowego, jedynego takiego w województwie dolnośląskim. Mamy nadzieję, że ten specjalistyczny pojazd z nowoczesnym wyposażeniem będzie wykorzystywany nie tylko na rzecz naszej firmy, ale także na rzecz tych wszystkich podmiotów, które potrzebują wykonać badania środowiskowe i otrzymać bardzo szybko wyniki pomiarów. Atutem tego wozu jest to, że tam, gdzie pomiar zostanie wykonany, od razu mamy odczyt większości parametrów. Otrzymujemy więc szybką diagnozę potencjalnego zagrożenia środowiskowego, by w odpowiedni sposób skutecznie i sprawnie reagować – mówił podczas dzisiejszego briefingu prasowego Marcin Chludziński, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Do dyspozycji „laboratorium na kółkach” jest specjalistyczny dron, którego zadaniem będzie pobieranie próbek powietrza, gleb i wód powierzchniowych. To pozwoli zdiagnozować np. poziom zanieczyszczenia powietrza czy gleby. Specjalistyczny pojazd, w którym znajduje się całe niezbędne oprzyrządowanie, jest zintegrowane z dronem w taki sposób, że w bardzo krótkim czasie pobrane próbki są zbadane i opisane.

– Nie wypada mi nic więcej innego powiedzieć, jak tylko przekazać słowa podziękowania zarządowi KGHM, który sfinansował ten projekt, który jest innowacyjny pod każdym względem. Centrum Badań Jakości to nie tylko badania laboratoryjne w przestrzeni przemysłowej, ale też i środowiskowej. Mobilne laboratorium środowiskowe na bazie hybrydy powstało w ciągu półtora roku. Zacieśniamy współpracę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale mamy zamiar także współpracować z lokalnymi gminami. Jest to innowacja w myśl hasła: Ekologia, Bezpieczeństwo i Zrównoważony Rozwój, zaczerpniętego ze strategii KGHM, która wpisuje się także w działanie i funkcjonowanie CBJ. Laboratorium będzie działać 24 godziny na dobę, są uruchomione specjalne infolinie, by wszelkie nieprawidłowości i potrzeby naszych klientów realizować w każdym możliwie czasie – mówił Wacław Szetelnicki, prezes Centrum Badań Jakości.

Specjalistyczny pojazd Centrum Badań Jakości będzie również narzędziem do inspekcji obiektów, do których dostęp jest utrudniony lub niebezpieczny. Laboratorium wspiera ochronę środowiska i nowoczesne technologie przemysłowe. Dzięki nowym rozwiązaniom MLŚ umożliwi m.in. dokumentowanie szkód górniczych w obiektach przemysłowych czy inwentaryzację hałd wydobytej rudy miedzi. Drony pozwolą na przestrzenne modelowanie budynków i obiektów w technologii 3D.

– Dzięki Mobilnemu Laboratorium możemy wykorzystywać przenośne urządzenia do choćby monitorowania czy wykrywania ubocznych produktów chlorowania wody, albo oceny jakości powietrza oraz analizy odpadów paleniskowych w gospodarstwach domowych – dodaje prezes CBJ, Wacław Szetelnicki.

Z wiedzy i doświadczenia CBJ, czerpać będzie także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– Bardzo się cieszę, że KGHM jest uwrażliwiony na ochronę środowiska. Nie wykluczamy, że nawiążemy współpracę w kwestii dalszego finansowania działania mobilnego laboratorium, jak również współpracy w kwestii dofinansowania badań mogących poprawić jakość wód, gleby i powietrza w całym regionie – deklaruje Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

A na koniec jeszcze parę słów o wyposażeniu Mobilnego Laboratorium Środowiskowego. W specjalistycznym busie CBJ znajdują się wysokospecjalistyczne urządzenia, m.in. zestaw dronowy z kamerą wysokiej rozdzielczości oraz innowacyjnym systemem badania zanieczyszczeń powietrza, przenośny chromatograf gazowy, spektrometr i skaner gleby.

 

Wybrane dla Ciebie

Pikieta przed siedzibą CBJ. Załoga domaga się podwyżki i premii

Wzrost płacy zasadniczej co najmniej o 30 procent już od 1 października i wypłata rocznej premii za 2021 rok – to główne postulaty załogi Centrum Badań Jakości – spółki Grupy KGHM. Dziś pracownicy tej spółki wyszli przed siedzibę zarządu, by głośno zaakcentować swoją sytuację. Wspomogli ich związkowcy ze Związku Zawodowego Pracowników Dołowych przy KGHM.

Centrum Badań Jakości przyznało prestiżowe wyróżnienia

Prof. Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, dr Tadeusz Kierzyk, otrzymał odznakę „Zasłużony dla CBJ”. Natomiast dr inż. Anna Wojciechowicz, dziekan wydziału zamiejscowego UJW w Lubinie, odebrała stopień górniczy „Inżynier Górnictwa I Stopnia”. Wyróżnienia przyznał dr Wacław Szetelnicki, prezes Centrum Badań Jakości.

Innowacyjność w przemyśle miedziowym. Co nas czeka, jakie są wyzwania?

Przedstawiciele świata nauki, biznesu, ośrodków badawczych i rozwojowych uczestniczyli dzisiaj w ogólnopolskiej konferencji poświęconej innowacyjności w przemyśle miedziowym. Spotkanie wspólnie zorganizowali: Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach oraz Centrum Badań Jakości, a honorowy patronat objęli minister Krzysztof Kubów i prezes KGHM, Marcin Chludziński.

KGHM i CBJ będą współpracować z PWSZ w Głogowie. Dbają o nowe kadry

Przedstawiciele władz KGHM Polska Miedź S.A. podpisali porozumienie o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Głogowie. Partnerstwo opierać się będzie na wymianie wspólnych doświadczeń, organizacji szkoleń, warsztatów, konferencji naukowych. Wymierną korzyścią dla głogowskiej uczelni będzie możliwość przeprowadzenia praktyk zawodowych studentów w spółkach Polskiej Miedzi – przede wszystkim w Centrum Badań Jakości.

Sport

Raport kartkowy przed meczem z Radomiakiem

Przed niedzielnym meczem w Radomiu, trener KGHM Zagłębia Lubin, jest w komfortowej sytuacji. Żaden z zawodników nie pauzuje za żółte kartki i nikt nie jest kontuzjowany, dlatego Waldemar Fornalik będzie mógł skorzystać ze wszystkich swoich piłkarzy.

Rozmaitości

Przedszkolaki i uczniowie świętują Dzień Ziemi w Polkowicach

Kolorowym pochodem pod hasłem: „Cztery żywioły” uczniowie najmłodszych klas i przedszkolaki z gminy Polkowice rozpoczęły świętowanie Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wszyscy spotkali się dziś w rynku, by rozmawiać o ekologii, promować postawy i zachowania przyczyniające się do dbałości o ochronę naturalnego środowiska.