×
*** Jedna ofiara śmiertelna koronawirusa z powiatu lubińskiego to bilans ostatniej doby w zagłębiu miedziowym *** Protesty w Głogowie. Około 100 osób przeszło ulicami miasta by wyrazić swój sprzeciw działaniom rządu w czasie pandemii ***

Próbki powietrza, gleby i wód, czyli Mobilne Laboratorium Środowiskowe

Na dziedzińcu Centrali KGHM zademonstrowano dzisiaj mobilne laboratorium środowiskowe do prowadzenia badań i pomiarów zanieczyszczenia powietrza, gleb i wód powierzchniowych. Operatorem całego przedsięwzięcia jest Centrum Badań Jakości, spółka Grupy KGHM. Najważniejszymi elementami mobilnego laboratorium są: dron do wykonywania pomiarów i pobierania próbek oraz specjalistyczny samochód z całym „centrum dowodzenia” i sprzętem służącym do odczytu pomiarów.

Dbanie o środowisko naturalne wpisuje się w wieloletnią strategię rozwoju spółki KGHM Polska Miedź S.A. Firma inwestuje we wszelkie rozwiązania ekologiczne i odnawialne źródła pozyskiwania energii. W grudniu ubiegłego roku na terenie Huty Miedzi Legnica powstała farma fotowoltaiczna produkująca energię dla KGHM ZANAM. Dzisiaj zaprezentowano kolejne śmiałe rozwiązanie proekologiczne. To mobilne laboratorium środowiskowe.

– KGHM ekologią zajmuje się od dawna, jesteśmy do tego zobowiązani regulacjami, ale jest to również nasza ambicja i element naszej strategii, gdzie obok efektywności, elastyczności i e-przemysłu, mamy również ekologię. To setki milionów złotych rocznie wydawanych na nowe instalacje i systemy, które powodują, że jesteśmy coraz bardziej neutralni dla środowiska. To jest coś, co nas nieuchronnie czeka w coraz większej skali ze względu na politykę zarówno Unii Europejskiej, ale także ze względu na to, że działamy w bardzo określonym środowisku. Bardzo cieszę się z takich inicjatyw, jak ta, przy okazji której dzisiaj się tutaj spotykamy, a więc inicjatywy związanej z oddaniem do użytku mobilnego laboratorium środowiskowego, jedynego takiego w województwie dolnośląskim. Mamy nadzieję, że ten specjalistyczny pojazd z nowoczesnym wyposażeniem będzie wykorzystywany nie tylko na rzecz naszej firmy, ale także na rzecz tych wszystkich podmiotów, które potrzebują wykonać badania środowiskowe i otrzymać bardzo szybko wyniki pomiarów. Atutem tego wozu jest to, że tam, gdzie pomiar zostanie wykonany, od razu mamy odczyt większości parametrów. Otrzymujemy więc szybką diagnozę potencjalnego zagrożenia środowiskowego, by w odpowiedni sposób skutecznie i sprawnie reagować – mówił podczas dzisiejszego briefingu prasowego Marcin Chludziński, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Do dyspozycji „laboratorium na kółkach” jest specjalistyczny dron, którego zadaniem będzie pobieranie próbek powietrza, gleb i wód powierzchniowych. To pozwoli zdiagnozować np. poziom zanieczyszczenia powietrza czy gleby. Specjalistyczny pojazd, w którym znajduje się całe niezbędne oprzyrządowanie, jest zintegrowane z dronem w taki sposób, że w bardzo krótkim czasie pobrane próbki są zbadane i opisane.

– Nie wypada mi nic więcej innego powiedzieć, jak tylko przekazać słowa podziękowania zarządowi KGHM, który sfinansował ten projekt, który jest innowacyjny pod każdym względem. Centrum Badań Jakości to nie tylko badania laboratoryjne w przestrzeni przemysłowej, ale też i środowiskowej. Mobilne laboratorium środowiskowe na bazie hybrydy powstało w ciągu półtora roku. Zacieśniamy współpracę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale mamy zamiar także współpracować z lokalnymi gminami. Jest to innowacja w myśl hasła: Ekologia, Bezpieczeństwo i Zrównoważony Rozwój, zaczerpniętego ze strategii KGHM, która wpisuje się także w działanie i funkcjonowanie CBJ. Laboratorium będzie działać 24 godziny na dobę, są uruchomione specjalne infolinie, by wszelkie nieprawidłowości i potrzeby naszych klientów realizować w każdym możliwie czasie – mówił Wacław Szetelnicki, prezes Centrum Badań Jakości.

Specjalistyczny pojazd Centrum Badań Jakości będzie również narzędziem do inspekcji obiektów, do których dostęp jest utrudniony lub niebezpieczny. Laboratorium wspiera ochronę środowiska i nowoczesne technologie przemysłowe. Dzięki nowym rozwiązaniom MLŚ umożliwi m.in. dokumentowanie szkód górniczych w obiektach przemysłowych czy inwentaryzację hałd wydobytej rudy miedzi. Drony pozwolą na przestrzenne modelowanie budynków i obiektów w technologii 3D.

– Dzięki Mobilnemu Laboratorium możemy wykorzystywać przenośne urządzenia do choćby monitorowania czy wykrywania ubocznych produktów chlorowania wody, albo oceny jakości powietrza oraz analizy odpadów paleniskowych w gospodarstwach domowych – dodaje prezes CBJ, Wacław Szetelnicki.

Z wiedzy i doświadczenia CBJ, czerpać będzie także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– Bardzo się cieszę, że KGHM jest uwrażliwiony na ochronę środowiska. Nie wykluczamy, że nawiążemy współpracę w kwestii dalszego finansowania działania mobilnego laboratorium, jak również współpracy w kwestii dofinansowania badań mogących poprawić jakość wód, gleby i powietrza w całym regionie – deklaruje Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

A na koniec jeszcze parę słów o wyposażeniu Mobilnego Laboratorium Środowiskowego. W specjalistycznym busie CBJ znajdują się wysokospecjalistyczne urządzenia, m.in. zestaw dronowy z kamerą wysokiej rozdzielczości oraz innowacyjnym systemem badania zanieczyszczeń powietrza, przenośny chromatograf gazowy, spektrometr i skaner gleby.

 

Sport

Chrobry odzyskał punkty utracone w Gdańsku

Drużynie Chrobrego udało się zrealizować swój cel i odzyskać 3 punkty stracone w Gdańsku. Nie było to łatwe, bo gdańszczanie mocno walczyli do samego końca, ale tym razem to Chrobry rozdawał karty i okazał się mocniejszy. Głogowianie prowadzili już od pierwszych minut. Grali dobrze w obronie i bardzo skutecznie w ataku, dlatego mimo kilku własnych […]

Rozmaitości

Próbują wyłudzić wasze dane. Uważajcie

3 kwietnia 2021 roku pojawiła się informacja o opublikowaniu w sieci danych użytkowników (w tym z Polski) portalu społecznościowego Facebook. W ostatnim okresie czasu odnotowano pierwsze próby logowań do innych serwisów internetowych poprzez wykorzystanie opcji „Zaloguj się przez konto Facebook”.