×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Branżowe Centrum Umiejętności MCKK uroczyście otwarte

Na terenie poligonu szkoleniowego Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr uroczyście dziś otwarto Branżowe Centrum Umiejętności Górnictwa Rud. W nowym budynku znajdują się sale wykładowe, pracownie dydaktyczne i sale szkoleniowe z symulatorami pracy pod ziemią. – To kolejny etap w naszej 30-letniej działalności – powiedział z dumą Bogusław Szyszka, prezes MCKK w Lubinie. 

Branżowe Centrum Umiejętności Górnictwa Rud funkcjonuje na terenie Poligonu Szkoleniowego Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr już od kilku miesięcy. W ekspresowym tempie, bo zaledwie w ciągu ośmiu miesięcy, powstał nowoczesny budynek z salami wykładowymi i szkoleniowymi, w których słuchacze BCU będą nabywać zdolności praktyczne zawodu i zwiększać swoje kompetencje zawodowe.

-Branżowe Centra Umiejętności powstały z taką ideą, że mają służyć konkretnej branży. Ministerstwo nazwało to dziedziną i naszą dziedziną jest górnictwo podziemne oraz przeróbka rud i surowców mineralnych. Idea BCU to wspieranie edukacji, ale też integracja oraz innowacyjność i rozwój. To dopiero początek tego projektu, za sobą mamy już dwa pierwsze szkolenia dla nauczycieli zawodu na temat nowoczesnych metod drążenia szybów i współczesnych trendów z zakresu maszyn górniczych. Oba te szkolenia wiązały się z wyjazdem do pracodawcy. Zwiedzaliśmy m.in. szyb GG 1 w Kwielicach, więc wiedza zdobyta w BCU podparta była od razu praktyką. Byliśmy też w KGHM ZANAM i w firmie Maine Master, producenta maszyn. Nabór do BCU wciąż trwa. Poszerzamy wiedzę i kompetencje nauczycieli zawodowych, kształcimy uczniów i osoby dorosłe, które za chwilę wejdą na rynek pracy. Staramy się, by nasza oferta była nowoczesna, sensowna i atrakcyjna – powiedziała na Iwona Optołowicz, dyrektor BCU Górnictwa Rud 4.0.

Branżowe Centrum Umiejętności to projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki skierowany w głównej mierze na kształceniu zawodowym, podnoszeniu swoich umiejętności i zdobywaniu nowych kwalifikacji. Takich placówek w całym kraju ma być docelowo 120 i mają kształcić w różnych zawodach. W Lubinie postawiono na górnictwo podziemne, przeróbkę rud metali i surowców mineralnych. Liderem BCU jest Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr, które ma olbrzymie doświadczenie i profesjonalną kadrę w przygotowaniu i organizacji całego ministerialnego projektu. Partnerami są natomiast Górnicza Izba Przemysłowo – Handlowa, spółka KGHM Polska Miedź oraz Związek Pracodawców Polska Miedź.

-Gdy rozpoczynałem swoją karierę w miedzi lat temu już, to pierwszy mój kontakt to było MCKK. To tutaj tak naprawdę zdobywałem pierwszą wiedzą na temat miedzi i KGHM, mimo, iż byłem już po uczelni technicznej. To tutaj wszystko się zaczęło. Człowiek nigdy nie przestaje się uczyć, całe życie jest nauką. KGHM aktywnie będzie wspierał działalność BCU, które wyrosło z Polskiej Miedzi – dodaje Krzysztof Porębski, dyrektor naczelny ds. górnictwa spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Nowy budynek usługowo – dydaktyczny BCU, który powstał, zajmuje ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni.

-To niezwykle ważny dzień dla MCKK, to kolejny obiekt dydaktyczny w naszej organizacji. BCU będzie ważne dla pracodawców, szkół i nauczycieli, bo to z myślą o nich powstał ten obiekt – spuentował Bogusław Szyszka, prezes MCKK w Lubinie.

Partnerem w działalności BCU, oprócz spółki KGHM, jest również Związek Pracodawców Polska Miedź.

-Jestem przekonana, że Branżowe Centrum Umiejętności w Lubinie stanie się miejscem, gdzie wiedza i praktyka spotkają się w harmonijnym procesie nauki, prowadząc do rozwoju branży oraz wzrostu kompetencji zawodowych. Razem z partnerami oraz wszystkimi zainteresowanymi, jesteśmy gotowi na to wyzwanie i ufamy, że przyniesie ono wymierne korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron – powiedziała nam Marta Wisłocka, prezes zarządu ZPPM.

BCU Górnictwa Rud 4.0 w Lubinie jest nowym rodzajem placówki edukacyjnej powołanej do życia zmianami w Ustawie Prawo Oświatowe z dnia 30 sierpnia 2023 r. Powstało w ramach projektu zleconego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pn. „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności realizującego koncepcję centrum doskonałości zawodowej (CoVEs) dla dziedziny górnictwo podziemne, przeróbka rud metali i surowców mineralnych” finansowanego ze środków KPO. Ideą wiodącą BCU są działania edukacyjne, szkoleniowe, integrujące edukację z przemysłem i wspierające współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami, a także działania innowacyjne, rozwojowe, doradcze i promocyjne. W BCU młodzież, nauczyciele i osoby zatrudnione w przemyśle związanym z górnictwem podziemnym, przeróbką rud metali i surowców mineralnych, będą mieć dostęp do najbardziej nowoczesnych technologii.

W skład Rady BCU Górnictwa Rud 4.0 wejdą m.in. przedstawiciele KGHM Polska Miedź, ZPPM, GIPH, MineMaster. Ukończenie szkolenia w BCU będzie potwierdzane każdorazowo branżowym certyfikatem umiejętności wydawanym przez placówkę, ale kontrasygnowanym przez organizację samorządu gospodarczego działającą w danej branży. Dla słuchaczy szkoleń branżowych przygotowano pracownie symulatorów spawania, automatyki górniczej, przenośnika taśmowego z modułem sterowania, ratownictwa czy prac na wysokości oraz warsztaty SMG.

 

Wybrane dla Ciebie

Nowe drogi osiedlowe w Radwanicach. Komfortowo i bezpieczniej

Zakończyły się prace związane z budową nowych dróg w rejonie ulic: Goździkowej i Prostej w Radwanicach. Przy okazji prowadzonych robót powstały nowe dojazdy do posesji, zamontowano oświetlenie ledowe. Inwestycja pochłonęła ponad 670 tys. złotych.

Jest nowy na komendzie i ma świetny węch!

W szeregi legnickich policjantów wstąpił nowy funkcjonariusz. Ma na imię Sambor, ma cztery łapy i świetny węch. Jest to pies wyszkolony do szukania narkotyków.

Nie żyje chłopiec skatowany przez swoich rodziców

Zmarł chłopiec, który pod koniec lutego, w stanie ciężkim trafił do szpitala w Zielonej Górze. Miał obrażenia w okolicy głowy i klaki piersiowej. W ostatnich dniach poczuł się gorzej, trafił do szpitala. Mimo zapewnienia najlepszej opieki jego życia nie udało się uratować.

Emilian Stańczyszyn nowym prezesem polkowickiego PGM

Zmiana na stanowisku prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach. Jacka Kaszubę zastąpił Emilian Stańczyszyn, twórca i pierwszy prezes tej spółki. Na potrzeby objęcia nowej funkcji, Stańczyszyn zrzekł się mandatu radnego miejskiego.

Starą remizę zrównali z ziemią i wybudowali nową

Strażacy ochotnicy z Górzyna w gminie Rudna doczekali się nowej remizy. Poprzedni budynek – ze względu na swój stan techniczny – nie nadawał się już do użytkowania i został wyburzony. W jego miejsce powstała nowa siedziba miejscowej OSP.

Kto otrzyma Nagrodę Miasta i Gminy Ścinawa?

Do piątku, 24 maja, można składać wnioski o przyznanie Nagrody Miasta i Gminy Ścinawa. Radni gminy na ostatniej sesji wybrali członków Komisji Nominacyjnej. Jej przewodniczącą została radna Ewa Moroch-Haschke.

Sport

Po czwarte zwycięstwo z rzędu i solidny stempel na koniec sezonu

Pojedynek KGHM Zagłębia Lubin ze zdegradowanym już ŁKS-em Łódź zakończy przedostatnią serię w tym sezonie w PKO Ekstraklasie. Podopieczni trenera Waldemara Fornalika będą chcieli pokusić się o czwarte ligowe zwycięstwo z rzędu i postawić mocny stempel na koniec tegorocznego sezonu.