×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Polkowice zielonym miastem. Szykują się nasadzenia

Ponad dwa tysiące nasadzeń planowanych jest jesienią na gminnych rabatach i w donicach. To nie jedyne zielone akcenty, które powstają w Polkowicach. Do końca roku ma zostać posadzonych 700 drzew. A to dopiero początek zielonej rewolucji, która opanowała Serce Zagłębia Miedziowego.

Zieleń w mieście jest jednym z priorytetów tej kadencji. Zależy mi na tym, aby mieszkańcy odczuli to, że gmina Polkowice staje się zielonymi płucami Zagłębia Miedziowego – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Jesienią na polkowickich rabatach i w donicach pojawi się ponad dwa tysiące nasadzeń. Będą to wieloletnie krzewy i byliny. Przez panującą epidemię nasadzenia które były zaplanowane na wiosnę nie mogły zostać zrealizowane, jednak puste klomby i donice już niedługo znów się zazielenią – informuje Marzena Olejnik, dyrektor Wydziału Komunalnego w UG Polkowice. – Rośliny będą objęte dwuletnią pielęgnacją realizowaną przez wykonawcę nasadzeń – dodaje.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku nasadzonych zostało ponad 150 drzew. W tym roku będzie ich rekordowo dużo, bo ponad 700, w tym prawie 600 przy alei Jana Pawła II i na osiedlu Polkowice Dolne.

Przy placu Wolności  posadzono cztery dęby kolumnowe i nasadzona zostanie lipa drobnolistna, przy ul. Jaskrowej na os. Polkowice Dolne stanie jedenaście ambrowców amerykańskich (drzewa liściaste, które dekoracyjnie przebarwiają się na jesień), a przy ul. Lipowej – pięć lip. Natomiast na Placu Piastów powstanie zielona alejka platanów. To tylko kilka przykładów planowanych drzew.

Kolejną zieloną, gminną inicjatywą są łąki kwietne. W gminie zastosowano już trzy takie rozwiązania. Pierwszą taką łąkę, z okazji Polkowickiego Festiwalu Ziemi, w ubiegłym roku założyli mieszkańcy wraz z burmistrzem Łukaszem Puźnieckim. Powstała ona na terenach zielonych przy os. Polanka. Dziś możemy podziwiać tam piękne różnokolorowe kwiaty. W tym roku pracownicy urzędu gminy kontynuowali tę inicjatywę, w wyniku czego powstał szeroki pas łąki kwietnej wzdłuż ul. Dąbrowskiego.

Łąki kwietne to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Są one odporne na suszę, pomagają w walce ze smogiem i poprawiają mikroklimat. Dodatkowo, w przeciwieństwie do trawników, nie wymagają tak częstego koszenia.

Czas na parki kieszonkowe – taka forma zorganizowanej zieleni w przestrzeni miejskiej planowana jest początkowo w dwóch lokalizacjach. Są to tereny przy skrzyżowaniu ul. Głogowskiej i Targowej oraz pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Miłosną. Obecnie trwają prace projektowe.

Parki kieszonkowe to niewielkich rozmiarów obszary, stanowiące nowatorski sposób tworzenia nowych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej. Często jest to związane z przywracaniem zieleni miastu – tłumaczy Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni. – Ich ogólna dostępność, bliskość dla mieszkańców i wyposażenie w elementy małej architektury do odpoczynku, do rekreacji i zabaw, ma zachęcić do integracji społecznej – dodaje.

Będzie to pilotażowy projekt powstawania mini parków w Polkowicach. Jeżeli spotka się z akceptacją mieszkańców, proces ten będzie kontynuowany w latach kolejnych.

Gmina podjęła także pierwsze działania w kierunku zrewitalizowania zabytkowego parku na osiedlu Polkowice Dolne. kwestią czasu jest podpisanie porozumienia między gminą Polkowice a Nadleśnictwem Lubin w sprawie dzierżawy popularnych glinianek. W planach zagospodarowania glinianek są m.in. ławeczki, kosze na śmieci, miejsca do grillowania, a także wiaty. Prace ruszą jak tylko zostanie podpisane porozumienie. Wędkarze wokół stawu, obok pole biwakowe, ławeczki no i ścieżka rowerowa, którą można spokojnie tam dojechać – to z kolei wizja Paulinowa w przyszłości. Obecnie sprawdzane są prawne możliwości zagospodarowania tego terenu.

 

Wybrane dla Ciebie

Strażnicy miejscy podsumowali ubiegły rok swojej służby

Straż Miejska w Polkowicach podsumowała ubiegły rok swojej działalności w mieście i gminie. Z przygotowanych statystyk wynika, że w 2022 roku polkowiccy funkcjonariusze przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca interwencji.

Nie wolno nam zapomnieć o tym miejscu. Wyjątkowa uroczystość

W Polkowicach odbyła się dzisiaj wyjątkowa uroczystość religijna. Przed wejściem do Parku Ewangelickiego odsłonięto bowiem dwujęzyczną tablicę pamiątkową, przypominającą o historii tego miejsca. Tam, gdzie dzisiaj jest park – kiedyś istniał cmentarz ewangelicki. Dlatego dzisiaj w podniosłej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościołów ewangelickich.

„Rzeź niewiniątek” na sesji budżetowej w Polkowicach

Radni, którzy w połowie roku przejęli władzę w Radzie Miejskiej w Polkowicach, urządzili na sesji budżetowej prawdziwą „rzeź niewiniątek”. Niczym maczetą cięli kolejne propozycje burmistrza gminy, tłumacząc się dobrem mieszkańców i zachowaniem dyscypliny finansowej. Tymczasem za chwilę może okazać się, że w mieście padnie koszykówka, Centrum Kultury przestanie robić imprezy, pacjenci nie będą mogli skorzystać […]

Polkowiccy radni chcą ściąć wydatki na rozwój sportu i promocję gminy

Na jutrzejszej sesji radni gminy Polkowice zadecydują o przyszłorocznym budżecie. Plan finansowy zyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej i co ciekawe, tegoroczny budżet zamknie się nadwyżką w wysokości 20 milionów złotych! Najwięcej emocji mogą wzbudzać propozycje radnych koalicyjnych dotyczących polkowickiego sportu i promocji gminy.

Rewitalizacja osiedla Dąbrowskiego w Polkowicach nieco się opóźni

Za kilka miesięcy poznamy dopiero wykonawcę zagospodarowania terenu osiedla Dąbrowskiego w Polkowicach. Poprzednia firma wycofała się z zadania i nowo wyłoniony projektant rozpoczął dopiero prace nad dokumentacją techniczną.

Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Gminy w Polkowicach

W Polkowicach obradowała Młodzieżowa Rada Gminy. Na inauguracyjnym posiedzeniu ukonstytuowało się prezydium. Rada to organ doradczy burmistrza Polkowic. – Zachęcam radnych młodzieżowych do zgłaszania nowych rozwiązań, ale też do wzięcia odpowiedzialności za te zmiany – powiedział podczas sesji burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Sport

Pożegnanie Bako, oklaski dla szczypiornistek, czerwień dla Chodyny

Pożegnaniem Jarosława Bako, wieloletniego trenera bramkarzy, rozpoczęło się dzisiaj piłkarskie święto w Lubinie. W ostatnim meczu na własnym stadionie kończącego się sezonu, piłkarze KGHM Zagłębia Lubin pokonali zdegradowany już do 1. ligi zespół ŁKS Łódź 2:1. Gole dla Miedziowych zdobyli Kurminowski i Grzybek.

Rozmaitości

Polkowickie obchody Dnia Polskiej Niezapominajki

W Polkowicach po raz kolejny świętowano Dzień Polskiej Niezapominajki. W akcji uczestniczyły dzieciaki ze wszystkich gminnych przedszkoli i szkół podstawowych. Kulminacyjnym momentem wydarzenia był niebieski pochód w rynku i spotkanie z burmistrzem Wiesławem Wabikiem.