×
Zima powróciła. W całym regionie panują trudne warunki drogowe. W wielu miejscach jest ślisko. Kierowcy - uważajcie!

To oni zdobyli mandat w pierwszym okręgu wyborczym

Pięć mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, pięć dla Koalicji Obywatelskiej. Kolejne dwa dla Trzeciej Drogi i Lewicy. Tak wygląda podział mandatów w 1 okręgu wyborczym. Jakie plany mają posłowie i posłanki, którzy będą zasiadać w Sejmie przez najbliższą kadencję?

Najwięcej głosów w naszym kręgu uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Na kandydatów z tej partii zagłosowało 174 643 osoby. Dało to pięć mandatów, które pełnić będą Elżbieta Witek (89 172 głosy), Marzena Machałek (18 363 głosy), Krzysztof Kubów (15 928 głosów), Szymon Pogoda (10 117 głosów) i Wojciech Zubowski (8 527 głosów).

– Cieszę się, że kolejny raz Prawu i Sprawiedliwości udało się wygrać wybory. Cieszę się również, że w okręgu nr 1 udało nam się wygrać wybory, czyli podtrzymać wynik sprzed ośmiu i sprzed czterech lat – powiedział nam poseł z Lubina Krzysztof Kubów. – Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy oddali głos na mnie. To jest prawie 16 tysięcy osób. Niezmiernie mnie cieszy, że moja praca została doceniona przez wyborców. Mamy pięć mandatów, to o jeden mniej niż w poprzedniej kadencji. Bierzemy się do pracy, a ja osobiście deklaruję, że będę działał cały czas na rzecz lokalnej społeczności, tak jak to było do tej pory, będę intensywnie współpracował z samorządami zagłębia miedziowego – dodał poseł PiS.

Głogowianie też mają swojego posła z ramienia PiS.

– Zgodnie ze zwyczajem pan prezydent powinien powierzyć misje tworzenia rządu ugrupowaniu, które zdobyło najwięcej głosów czyli Prawu i Sprawiedliwości. Czy to będzie misja zakończona sukcesem to już jest inna dyskusja i to jest kwestia, nad którą będą się głowili szefowie partii i klub parlamentarnego. Ja się cieszę, że PiS po trudnej kadencji związanej z COVID i wojną w Ukrainie nie straciło zaufania Polaków – powiedział nam poseł Wojciech Zubowski. – Mogę zapewnić jedno, że bez względu na to, jaki będzie kształt przyszłego rządu, my będziemy nadal zabiegać o dobro Polski, naszej ojczyzny i Polaków.

Najwięcej głosów na liście Koalicji Obywatelskiej zdobył startujący z 3-go miejsca Piotr Borys z Lubina (44 912 głosów). Oprócz niego mandaty z ramienia KO zdobyli Robert Kropiwnicki (31 838 głosów), Zofia Czernow (30 258 głosów), Łukasz Horbatowski (13 934 głosy) i Iwona Krawczyk (8 831 głosów).

– To wielki sukces. Ogromne podziękowania dla ponad 160 tysięcy osób, które na nas zagłosowały. Przyczyniliśmy się do wygrania Koalicji Obywatelskiej w tej walce, za co bardzo dziękuję, ogromny szacunek dla tych wszystkich ludzi – powiedział Piotr Borys.

Łukasz Horbatowski, który do dziś pełnił funkcję wójta Gminy Kotla nie krył radości z uzyskania mandatu. To jego pierwszy start w wyborach do parlamentu.

– Wiele osób mi mówiło, że nie chcieli żebym został posłem, bo nie chcieli żebym zostawiał gminę. To było bardzo miłe – powiedział nam. – Prawie 14 tysięcy głosów, to dla mnie rewelacyjny wynik, tym bardziej, że zagłosowało na mnie wiele osób z Powiatu Głogowskiego, miasta Głogów i sąsiednich gmin. Cieszę się, bo udało mi się osiągnąć mój cel, a do tego w kampanii pracowałem z grupą bardzo zaangażowanych, wspaniałych osób, które mi zaufały.

Łukasz Horbatowski przyznaje, że Gmina Kotla nadal będzie dla niego najważniejsza. Przez najbliższe miesiące samorządem pokieruje komisarz.

– Wierzę, że wojewoda weźmie pod uwagę w tej kwestii moje sugestie, bo w samym urzędzie są osoby, które są przygotowane do tej roli – mówi Horbatowski. – Ale ja nie zostawiam gminy, będę ją nadal wspierał, tak jak wszystkie gminy z całego okręgu, ale wiadomo, że Kotla będzie mi zawsze najbliższa.

 

Wybrane dla Ciebie

Kobierzyce postawiły twarde warunki. Zagłębie w finale Pucharu Polski

Piłkarki ręczne KGHM MKS Zagłębie Lubin stanęły dziś przed trudnym wyzwaniem w ćwierćfinale Pucharu Polski. W derbowym pojedynku z zespołem z Kobierzyc od pierwszych minut nie brakowało tempa i sportowych emocji, a kwestia awansu długo pozostawała nierozstrzygnięta.

Zamiast filmów, biznes. Dawne kino Ognisko zapłonie na nowo

Władze Legnicy pozyskały ponad 25 mln zł dofinansowania na kompleksowy remont Kina Ognisko. To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście. Zabytkowy obiekt w ścisłym centrum miasta, który przez blisko dwie dekady pozostawał niewykorzystany, przejdzie gruntowną metamorfozę i zyska nowe funkcje.

Są pieniądze dla sportowców. Decyzje zapadły

Kluby sportowe działające na terenie Gminy Lubin każdego roku mogą liczy na wsparcie finansowe z budżetu gminy. Nie inaczej jest i tym razem. Wójt Norbert Grabowski podjął decyzję w sprawie podziału funduszy.

Wciąż ślisko w regionie. IMGW wydało koleje ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla całego zagłębia miedziowego. Najbliższa noc będzie ciężka, w szczególności dla kierowców.

Liczą na wsparcie przy budowie placu zabaw w Sobczycach

Władze Gminy Kotla przygotowały i złożyły wniosek o dofinansowanie budowy nowego placu zabaw w miejscowości Sobczyce. Wsparcie na budowę nowego miejsca zabawy i rekreacji dla najmłodszych mieszkańców gminy miałoby pochodzić z programu Odnowa Dolnośląskiej Wsi, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Brak porozumienia w sprawie płac dla załogi KGHM

Dzisiaj odbyło się spotkanie stron Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników KGHM Polska Miedź S.A.. Rozmowy pomiędzy organizacjami związkowymi a zarządem miedziowej spółki nie przyniosły jednak spodziewanych efektów i nie zakończyły się porozumieniem.

Sport

Kobierzyce postawiły twarde warunki. Zagłębie w finale Pucharu Polski

Piłkarki ręczne KGHM MKS Zagłębie Lubin stanęły dziś przed trudnym wyzwaniem w ćwierćfinale Pucharu Polski. W derbowym pojedynku z zespołem z Kobierzyc od pierwszych minut nie brakowało tempa i sportowych emocji, a kwestia awansu długo pozostawała nierozstrzygnięta.