×
*** Ponad 20 jednostek PSP i OSP z powiatów polkowickiego i głogowskiego walczyło z pożarem kamienicy w centrum Przemkowa ***

Czas pożegnań komendantów PSP. Jatczak i Olbryś na emeryturze

Po 30 latach służby, na zasłużoną emeryturę odszedł komendant powiatowy PSP w Polkowicach, st. bryg. Sylwester Jatczak. Jego następcą tymczasowo został Piotr Woźniakiewicz, dotychczasowy rzecznik prasowy komendy. Tego samego dnia na emeryturę, także po 30 latach pracy, odszedł Cezary Olbryś, zastępca komendanta powiatowego PSP w Lubinie.

Oficjalne pożegnanie szefa PSP w Polkowicach miało wyjątkową oprawę. Na uroczystą zbiórkę osobiście przybyli zastępca komendant głównego PSP, generał Adam Konieczny, dolnośląski komendant PSP, Marek Kamiński czy były szef dolnośląskiej straży, Ryszard Dąbrowa. Obecność wysokich oficerów nie była przypadkowa. Konieczny, Kamiński i Jatczak niemal równocześnie rozpoczynali służbę w PSP, a Dąbrowa przyjmował ich do pracy.

-30 lat minęło jak jeden dzień. To były lata ciężkiej służby, sprawiającej radość i przyjemność, ale dostarczająca także przeżycia dość traumatyczne i ciężkie. Myślę, że zostawiam jednostkę w Polkowicach w nienagannym stanie, ze świetnie wyszkoloną kadrą i znakomitym sprzętem. Dziękuję swoim podwładnym i rodzinie – mówił wyraźnie wzruszony odchodzący komendant PSP, Sylwester Jatczak.

Były już szef polkowickich strażaków usłyszał same ciepłe słowa. Gratulacje i życzenia składali generałowie, byli komendanci, senator Dorota Czudowska i samorządowcy z powiatu polkowickiego ze starostą Kamilem Ciupakiem na czele.

Sylwester JATCZAK służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1992r. jako słuchacz-podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, którą ukończył w 1996r. uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa. Następnie podjął służbę w Komendzie Rejonowej PSP w Złotoryi na stanowisku dowódcy sekcji. W latach 1997 – 2001 pełnił służbę w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy, a także w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze i Polkowicach. W latach 2001-2013 zajmował stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Polkowicach. Z dniem 1 sierpnia 2013 roku został powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Polkowicach.

Systematycznie podnosił swoje kwalifikacje uzyskując w 2003 roku tytuł magistra inżyniera pożarnictwa. W 2007 roku ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w zakresie „Menadżerskie Studium Podyplomowe”, później w roku 2012 ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Policyjnej w Szczytnie – „Zarządzenia kryzysowe” i w 2015 roku studia podyplomowe w SGSP w Warszawie w zakresie „Zapobieganie poważnym awariom”. Odznaczony m.in.: „Krzyżem Zasługi za Dzielność”, „Brązowym Krzyżem Zasługi”, „Medalem Brązowym za Długoletnia Służbę”, „Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju”, „Złotą Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, „Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa”, „Złotym Medalem Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego”.

 

Wybrane dla Ciebie

Woźniakiewicz nowym komendantem polkowickiej straży pożarnej

Brygadier Piotr Woźniakiewicz został nowym szefem polkowickich strażaków. Zastąpił na tym stanowisku Sylwestra Jatczaka, który odszedł na zasłużoną emeryturę. Uroczystość powołania nowego komendanta odbyła się w siedzibie PSP w Polkowicach a akt nominacyjny wręczył komendant wojewódzki PSP, Marek Kamiński.

Podziękowania za poświęcenie w ciężkich czasach pandemii

Byli na pierwszym froncie walki z pandemią. Mieszkańcy zawsze mogli na nich liczyć. Pomagali najbardziej potrzebującym, współpracowali ze sobą, czuli też wielką odpowiedzialność. Władze Polkowic podziękowały i nagrodziły przedstawicieli wszystkich służb: medycznych, mundurowych za ich poświęcenie w okresie szczytu zachorowań na COVID-19.

Utrudnienia na drodze Polkowice – Trzebcz

Co najmniej do godziny 15. potrwają dziś utrudnienia na drodze z Polkowic do Trzebcza. Obecnie wykonywane są tam roboty budowlane w obrębie ulicy Polnej.

Sport

Skrzyżują rękawice w memoriale Wiesława Niemkiewicza

Już jutro, w sobotę, 10 grudnia, w sali sportowej Zespołu Szkół nr 2 przy Szpakowej w Lubinie odbędzie się memoriał pamięci Wiesława Niemkiewicza. Ten wyjątkowy turniej pięściarski organizowany jest przez Stowarzyszenie Boks Lubin. Patronat objął starosta lubiński, Paweł Kleszcz.