×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Nie zabierajcie podlotów! Młode ptaki uczą się latać

Coraz częściej różne stowarzyszenia opiekujące się zwierzętami odbierają sygnały o zagrożonych młodych ptakach. Specjaliści apelują do mieszkańców – jeżeli tzw. podloty nie są ranne zostawcie je. One uczą się latać, a gdzieś w pobliżu są ich rodzice!

 

Nie zawsze pomoc młodym zwierzętom to dobry pomysł. Zabieranie maluchów z lasów czy parków może się dla nich skończyć tragicznie. Tak samo jest w przypadku młodych ptaków – podlotów, które właśnie uczą się latać. Maluchy często wiele godzin spędzają na ziemi, są tam dokarmiane przez swoich rodziców.

W ostatnich dniach głogowski magistrat otrzymał wiele telefonów z prośbą o zabranie do schroniska młodego ptaszka – bo leży sam i na pewno trzeba mu pomóc.

Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki ostrzega przed niepotrzebną pomocą:

– Zanim przystąpimy do akcji ratunkowej, upewnijmy się, czy pisklę pomocy rzeczywiście potrzebuje. Ptaki wielu gatunków opuszczają gniazda zanim są zdolne do lotu. To naturalny cykl ich dojrzewania. Są to tak zwane podloty. Podloty chowają się w trawie, w zaroślach, czasem siedzą na gałęziach drzewa. Jest to korzystne dla ich przetrwania. Nie są one jednak pozostawione same sobie. Ich rodzice nadal się nimi opiekują, przynoszą im pokarm. Zatem spotykając młodego ptaka na ziemi, przypatrzmy się mu i sprawdźmy, czy jest ranny. Jeśli jest ranny, skontaktujcie się z najbliższym lekarzem weterynarii – czytamy. – Jeśli jednak pisklę wygląda zdrowo, chodzi, skacze, nie powinniśmy mu pomagać, a tym samym zabierać z miejsca, w którym się znajduje. Po opuszczeniu gniazda pisklę zwykle pozostaje pod czujną obserwacją rodziców, którzy karmią go i ochraniają, podczas gdy mały ptak uczy się latać i radzić sobie samodzielnie w nowym otoczeniu.

Zdarzają się również sytuacje gdzie nasza interwencja jest potrzebna.

– Jeżeli taki podlot wyszedł jednak nieopatrznie na niebezpieczny teren np. drogę, należy po prostu przenieść pisklę w bezpieczne, lekko osłonięte miejsce nieopodal. Rodzice na pewno go znajdą. Być może będą obserwować całe zdarzenie z pewnej odległości i po pewnym czasie zaczną się nawoływać. Także podlot, jeśli będzie długo czekał na swoich rodziców, zacznie wydawać dźwięki mające ich przywołać i wskazać im miejsce, gdzie przebywa.

 

Wybrane dla Ciebie

Nie dotykaj! Zostaw młode zwierzęta w lesie!

Małe sarenki, samotne biedne zajączki, nieporadne jeżyki czy porzucone przez rodziców ptaszki – to dopiero początek długiej listy zwierząt, którym za wszelką cenę chcemy pomóc. Niestety dla wielu z  nich ta nasza „pomoc” oznacza śmierć. Leśnicy apelują – widzisz młode zwierzę samo w lesie – nie dotykaj – odejdź jak najszybciej!

Rozmaitości

Pieśni i tańce ludowe w pracach polowych. Głosowanie rozpoczęte

Rozpoczęło się głosowanie online w XXXI Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych gminy Jerzmanowa. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w Jaczowie a tematem przewodnim tegorocznego repertuaru konkursowego są pieśni i tańce ludowe związane z pracami polowymi a także obrzędy związane z porą letnią.