×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Nowe stacje do ładowania pojazdów z napędem elektrycznym

Spółka KGHM wciąż inwestuje w elektromobilność i ekologiczne rozwiązania, które mają ograniczyć emisję spalin. Dzięki Polskiej Miedzi, w zagłębiu miedziowym działają już teraz cztery nowoczesne stacje ładowania samochodów z napędem elektrycznym. Dodatkowo, w Hucie Miedzi Cedynia w Orsku, pojawiły się dwa elektryczne wózki widłowe.

Elektromobilność i ekologia to dwa ważne elementy, które od lat wpisują sie w strategię miedziowej spółki. Od dłuższego czasu w pobliżu siedziby spółki w Lubinie funkcjonuje stacja do ładowania samochodów osobowym z napędem elektrycznym. Teraz powstały trzy kolejne: przy Hucie Miedzi Głogów, Hucie Miedzi Legnica i przy Zakładach Górniczych Lubin.

Punkty z elektrycznym paliwem są ogólnodostępne i oznakowane miejscami postojowymi wyłącznie dla samochodów elektrycznych. Podobnie, jak przy uruchomieniu stacji w Lubinie, KGHM współpracował z Grupą TAURON. Budowa stacji ładowania to kolejny krok w realizacji strategii KGHM, który inwestuje w rozwiązania ekologiczne, z myślą o czystym środowisku.

Kolejnym „zielonym” elementem działalności w GK KGHM są elektryczne wózki widłowe przeznaczone do obsługi ciągu technologicznego w Hucie Miedzi Cedynia. Dwa pojazdy są wykorzystane przy linii ciągłego topnienia, odlewania i walcowania miedzi. To oznacza, że proces produkcji w hucie polegający na załadunku pieca katodami, będzie w całości realizowany z wykorzystaniem napędu elektrycznego. Wstępnie wyliczono, że oszczędność wynikająca z pracy takiego pojazdu w porównaniu do spalinowego, wynosi ok. 40 tys. zł rocznie.

Spółka KGHM systematycznie wprowadza także program poprawy efektywności energetycznej i wdrażania innowacyjnych rozwiązań służących zmniejszaniu zużycia energii. Firma daje przykład innym dużym polskim firmom i prowadzi m.in. projekt testowania samochodów elektrycznych. Pracownicy spółki przejechali służbowymi samochodami elektrycznymi kilkanaście tysięcy kilometrów, nie emitując przy tym do atmosfery dwutlenku węgla czy azotu.

Kolejnym elementem realizacji strategii KGHM jest również elektromobilność dołowa. Firma prowadzi testy z samochodem elektrycznym Sokół 4×4, a KGHM ZANAM wyprodukował nowy typ wozu transportowego z napędem elektrycznym ZANPER.

KGHM, jako jeden z dwóch największych odbiorców energii elektrycznej w Polsce, inwestuje w Odnawialne Źródła Energii. Dowodem jest powstała niedawno na terenie Huty Miedzi Legnica farma fotowoltaiczna, której inwestorem była spółka KGHM ZANAM. Ta sama firma prowadzi też dwa inne projekty fotowoltaiczne, m.in. na terenie Piaskowni Obora. Zgodnie ze strategią Polskiej Miedzi, do 2030 roku, aż połowę zapotrzebowania na energię KGHM chce pokryć z własnych źródeł, w tym z OZE.

 
wozki_elektryczne_w_hucie_cedynia

Wybrane dla Ciebie

Słońce, wiatr i woda, czyli zielony „silnik” kopalni Sierra Gorda

Historyczna chwila dla spółki KGHM i jej chilijskiej kopalni Sierra Gorda. Zamorski oddział górniczy zasilany jest energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii, tzw. OZE. Podstawowym źródłem napędowym są słońce, wiatr i woda. Energia do kopalni dostarczana jest bowiem z powstającej elektrowni fotowoltaicznej, zlokalizowanej w rejonie Antofagasta.

KGHM i TAURON razem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Przedstawiciele władz spółki KGHM oraz TAURON podpisali list intencyjny wyrażający wolę współpracy obu firm w zakresie „budowy niskoemisyjnych źródeł energii”. W realizacji ambitnego projektu ma pomóc technologia modułowych reaktorów jądrowych, tzw. SMR-ów. List intencyjny o partnerstwie  podpisano w czasie Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w Warszawie.

Dziewięć nowoczesnych „elektryków” wyruszyło na drogi gminy i powiatu

Od dzisiaj dziewięć nowoczesnych, elektrycznych autobusów miejskich będzie wozić mieszkańców gminy Polkowice i całego powiatu. Naładowanie jednego pojazdu wystarczy na pokonanie ponad 300 kilometrów. – To duży skok w przyszłość, który czyni nas liderem elektromobilności w regionie – mówił na dzisiejszej prezentacji nowych autobusów burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Kolejne „elektryki” wkrótce na ulicach Polkowic

Na ulicach Polkowic pojawią się wkrótce nowe autobusy elektryczne. W ubiegłym tygodniu pojazdy trafiły do portu w Niemczech, a dzisiaj są już w Polsce. Gmina zakupiła dziewięć takich autobusów, które kosztowały łącznie ponad 14 mln zł.

Będą testować pojazd napędzany baterią elektryczną

Przez najbliższy miesiąc polkowicki Zakład Komunikacji Miejskiej będzie testował na drogach gminy elektryczny samochód osobowy marki Renault ZOE. Testowanie auta z napędem elektrycznym jest nagrodą dla Polkowic w siódmej edycji ogólnopolskiego konkursu ph: „Eco-Miasto”. Pojazd będzie wykorzystywany przez ZKM głównie dla potrzeb zaopatrzeniowych.

Sport

Kurminowski show. Zagłębie Lubin wreszcie zwycięskie

Kibice zgromadzeni dziś na stadionie w Radomiu z pewnością nie mieli powodów do nudy i narzekania. W meczu Radomiaka z KGHM Zagłębiem Lubin padło aż siedem goli a zwycięsko z tej batalii wyszli piłkarze z Lubina. Prawdziwe show pokazał Dawid Kurminowski – strzelec trzech bramek. Kolejną dołożył Aleks Ławniczak.

Na sygnale

Sprzedawał mauzery, których wcale nie miał

36-latek z Legnicy odpowie przed sądem za oszustwa internetowe. Mężczyzna umieścił w sieci ogłoszenie o sprzedaży mauzerów, jak się później okazało pojemników takich nie miał. W sumie oszukał 17 osób, które zapłaciły za towar i go nigdy nie dostały.

Rozmaitości

Polkowickie obchody ważnych świąt narodowych

Majówka to nie tylko błogi odpoczynek i relaks, to także obchody ważnych świąt narodowych, o których nie można zapominać. 2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi, dzień później – rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – drugiej w świecie, pierwszej w Europie.