×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Bitwa Regionów w Gminie Lubin – jest naprawdę pysznie!

Przy świetlicy wiejskiej w Osieku trwa powiatowy etap Bitwy Regionów. Do Gminy Lubin zjechały gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich z trzech powiatów w zagłębiu miedzowym. Każde z nich przygotowało jedną wyjątkową potrawę konkursową.

Kilkanaście stoisk na których możecie spróbować, a nawet kupić pyszne wyroby domowe – wędliny, sery, miody i kojące nalewki. A do tego pyszne ciasta upieczone przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, pierogi, pieczone mięso czy chleb z domowym smalcem i ogórkiem. Jednego jesteśmy pewni – smakowitego jedzenia nie zabraknie.

– To już 7. Edycja Bitwy Regionów. Dzisiaj w naszej gminie odbywa się etap powiatowy. Przyjechały do nas Koła Gospodyń Wiejskich z powiatów lubińskiego, polkowickiego i głogowskiego – powiedział nam gospodarz imprezy, wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan. – To nasza tradycja i musimy ją kultywować, chyba nikt z tym nie dyskutuje, a jeżeli jeszcze weźmiemy pod uwagę smaki – nasze wspomnienia z dzieciństwa, dobrze by było żebyśmy przekazywali je naszym dzieciom i wnukom. Na przykład moja mama robiła pyszne zupy i przyznam, że jak już w dorosłym życiu ktoś inny zaczął mi te zupy gotować, to minął rok zanim się przestawiłem. Ciągle gdzieś tam pozostały mi smaki z dzieciństwa. Uwielbiam też pierogi. I dzisiaj takich smaków możemy spróbować w Osieku – zachęca mieszkańców regionu.

Każde Koło Gospodyń Wiejskich miało za zadanie przygotować jedną potrawę, która miała zachwycić jury.

Panie z KGW Jędrzychów przyjechał na konkurs z pierogami rychcickimi z maczanką.

– Mamy różne farsze do pierogów, na przykład z ziemniakami, z ziemniakami i kaszą gryczaną i z serem twarogowym. Mamy też dwie maczanki, pierwsza robiona na mleku a druga typowo mięsna – powiedziały nam.

Gospodynie z Wilkowa w Gminie Głogów też miały wiele pyszności do zaoferowania.

– Przyjechałyśmy zaprezentować nasze roladki z jelenia z zasmażana kapustą i kluskami śląskimi – powiedziały nam. – Mamy też zupę karmuszkę. To wyjątkowa zupa robiona na mięsie z łopatki. Jest tu też zasmażany boczek, marchewka, kapusta, seler, przecier pomidorowy i fasolka. Zupa jest pyszna. Ale oprócz tego mamy jeszcze swojski chleb ze smalcem, ciasto i pierożki drożdżowe z mięsem i kapustą – wyliczały.

Z kolei panie z Gminy Jerzmanowa w powiecie głogowskim na konkurs przygotowały kacze udko na kołderce z pieczonych buraczków ubogacone pieczonym jabłkiem.

– Oprócz tego przygotowałyśmy pieczone papryczki z farszem, które błyskawicznie się rozeszły, mamy kilka rodzajów ciasta, pyszne kompoty z owoców i swojskie wędliny. – powiedziały nam czekając na werdykt jury.

W Osieku pojawiły się również panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie w Gminie Gaworzyce. Rok temu ich popisowe żeberka po polkowicku z mamałygą na mocianinie zaprowadziły je do ścisłego finału. Jak będzie tym razem?

– W tym roku przygotowałyśmy sarmale po bukowińsku. To są gołąbki gotowane na bukowinie. Wielu mieszkańców naszej wsi pochodzi właśnie z bukowiny, a takie gołąbki nauczyła mnie robić moja babcia. To są gołąbki z siekanym mięsem, suszonymi grzybami, gotowane, a nie pieczone w piekarniku, z dodatkiem soku z kiszonej kapusty. Staramy się żeby było smacznie i czekamy na werdykt – mówią Gabrysia, Halina i Beata z KGW Kłobuczyn. – Takie imprezy są bardzo potrzebne. Tak naprawdę udział w Bitwie Regionów otworzył przed nami wiele drzwi. Działamy razem, spotykamy się, gotujemy razem. Idzie nam świetnie, jesteśmy zauważane i doceniane. A tak naprawdę, mimo tego że mamy mało czasu, to się spotykamy i to nam sprawia najwięcej przyjemności. Jesteśmy jak rodzina – dodają.

Gospodynie dzisiejszej Bitwy Regionów czyli przedstawicielki Stowarzyszenia Nasz Wiercień zaprezentowały jury konkursowemu gulasz mięsno-grzybowy ze skubańcami ziemniaczanymi. Spieszymy z informacją, że skubańce to coś w rodzaju kopytek, tyle tylko, że z dodatkiem żółtego sera i formowane w małe cygara.

– Oczywiście grzyby w gulaszu są leśne – kurki i podgrzybki, same je zbieramy. Mamy łatwiej bo dookoła naszych domów rosną lasy – powiedziały nam Agnieszka i dwie Krystyny z Wiercienia. – Oprócz tego mamy sery z mleka od naszych krów, serniczek, smalec i pierożki, a dla smakoszy też pyszne naleweczki. Czekamy na werdykt jury i jesteśmy dobrej myśli – dodały.

 

AKTUALIZACJA: Bitwę Regionów wygrało Koło Gospodyń Wiejskich Koźliczanki, drugie miejsce zajęły gospodynie z KGW Jędrzychowo-Wianki, a trzecie KGW z Kłobuczyna.

 

Na sygnale

Przewrócona laweta z koparką na S3 z Lubina do Legnicy

Uwaga kierowcy. Na trasie ekspresowej S3 z Lubina w kierunku Legnicy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem lawety, na której znajdowała się koparka. Na miejscu pracowali policjanci z lubińskiej komendy, którzy będą szczegółowo wyjaśniać okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

Rozmaitości

Nowy las sosnowy będzie rósł w otoczeniu głogowskiej Huty Miedzi

Po raz kolejny wolontariusze i pracownicy spółki KGHM poświęcili sobotnie przedpołudnie na sadzenie drzew. Podobnie, jak przed rokiem, tak i teraz, wybrano skrawek lasu, w otoczeniu głogowskiej Huty Miedzi. Posadzono blisko pół tysiąca sadzonek sosny. Docelowo posadzonych będzie tam łącznie tysiąc nowych drzew.