Kolejne promesy w ramach programu „Mały Strażak” trafiły do druhów z regionu zagłębia miedziowego. Po powiecie legnickim, dzisiaj wręczono symboliczne czeki strażakom ochotnikom z powiatów: lubińskiego, polkowickiego i głogowskiego. W sumie na ten cel przekazano 1,2 mln zł.
Uroczystość wręczenia druhom promes odbyła się w nowym Domu Kultury w Radwanicach. Obecni byli m.in. minister Krzysztof Kubów, poseł Wojciech Zubowski, radny sejmiku Piotr Karwan, komendant dolnośląski PSP, Marek Kamiński, przedstawiciele WFOŚiGW oraz samorządowcy gmin trzech wyróżnionych powiatów.
-Dzisiaj mamy już ostatni etap wręczania promes strażakom ochotnikom. Jest to rekordowa edycja, ponieważ aż 604 jednostki z terenu całego województwa dolnośląskiego, skutecznie zgłosiło wnioski do naszego programu. Dzisiaj rozdajemy promesy ponad 60 jednostkom na kwotę ponad 1,2 miliona złotych. Przypomnę, że łączna kwota wsparcia tegorocznej edycji „Małego Strażaka” to ponad 11,5 miliona złotych. Bardzo się cieszymy, ponieważ te pieniądze wydatkowane przez jednostki OSP są najlepiej wydanymi środkami finansowymi – powiedział nam Łukasz Kasztelowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Maksymalna jednorazowa dotacja dla OSP wyniosła w tym roku 20 tys. zł. Druhowie mogą wydać podarowane pieniądze na drobny sprzęt, np. motopompy, piły, umundurowanie bojowe, agregaty prądotwórcze. I tak np. do OSP Kromolin trafi 19,5 tys., do Kłody 19,4 tys., Grochowic 19,8 tys., Kotli – 19 tys. W gminie Lubin: 19,8 tys. otrzymała jednostka w Zimnej Wodzie, po 19,9 tys. w Niemstowie i Raszówce.
-Jesteśmy świadkami miłej uroczystości. To podsumowanie zadania „Mały Strażak”, którego celem jest wspieranie wyposażenia jednostek OSP. Od wielu lat Fundusz Ochrony Środowiska wspiera druhów z OSP, za co oczywiście dziękujemy. Cieszymy się, że kolejne jednostki zostały obdarowane środkami finansowymi, za które będą mogły kupić drobny sprzęt. Dzisiaj straż pożarna to nie tylko pożary. Te zdarzenia to ledwie 30 procent całej naszej codziennej służby. Jak widać, większość to interwencje miejscowe, jak wyjazdy do wypadków, usuwanie szkół żywiołów, dlatego tak ważna jest służba druhów OSP – powiedział Marek Kamiński, szef dolnośląskiej PSP.
Obecny podczas dzisiejszej uroczystości minister Krzysztof Kubów podkreślił ogromne znaczenie działalności OSP.
-Nierzadko to właśnie wy jesteście pierwsi na miejscu i jesteście w stanie szybko i sprawnie reagować. Chciałbym wam wszystkim podziękować za profesjonalizm, gotowość, poświęcenie i bezinteresowność oraz za to poczucie bezpieczeństwa, które mamy w regionie. Jesteśmy dumni, że mamy tak profesjonalnych i świetnych strażaków ochotników w naszym kraju. To jest wizytówka nie tylko w Europie i w świecie. Życzę wam, abyście z każdej akcji powracali do swoich domów cali i zdrowi – powiedział Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.
Majestatyczny buk rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie w gminie Gaworzyce zwyciężył w prestiżowym plebiscycie na „Europejskie Drzewo Roku”. Na okazałe drzewo oddano blisko 150 tysięcy głosów.
Znamy już kandydatów do miejskich wyróżnień przyznawanych przez prezydenta i Radę Miejską w Legnicy. Uroczystość wręczenia wszystkich prestiżowych nagród odbędzie się tradycyjnie podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.
Wracamy do wczorajszego poważnego wypadku na trasie ekspresowej S3. Przypomnijmy, że na pasie w kierunku Lubina zderzyły się dwa pojazdy. Sprawcą zdarzenia był 46-letni kierowca toyoty, który nie dość, że nieprawidłowo zatrzymał się nagle na S3, to jeszcze był pod wpływem narkotyków.
To „Łowcy Głów” z Dolnego Śląska zatrzymali Dawida Z., który 18 stycznia wjechał samochodem w grupę przechodniów na głogowskiej starówce. Mężczyzna odjechał z miejsca zdarzenia przed przyjazdem policji i był poszukiwany przez dwa miesiące. Został zatrzymany wczoraj wieczorem.
Jedna osoba została poszkodowana w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych. Do wypadku doszło na trasie ekspresowej S3 w kierunku Lubina, na wysokości stacji paliw koncernu BP.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Osadnika w Gminie Lubin zorganizowano konkurs „Moje drzewo genealogiczne – moje korzenie”. Jego uczestnicy mieli za zadanie stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny na tle wydarzeń historycznych.
W sobotę, 29 marca, w Radwanicach, zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja Dolnośląskiej Międzygminnej Olimpiady Sportowej. Cały cykl odbędzie się na terenie siedmiu gmin i potrwa do 21 czerwca.
Wracamy do wczorajszego poważnego wypadku na trasie ekspresowej S3. Przypomnijmy, że na pasie w kierunku Lubina zderzyły się dwa pojazdy. Sprawcą zdarzenia był 46-letni kierowca toyoty, który nie dość, że nieprawidłowo zatrzymał się nagle na S3, to jeszcze był pod wpływem narkotyków.
Majestatyczny buk rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie w gminie Gaworzyce zwyciężył w prestiżowym plebiscycie na „Europejskie Drzewo Roku”. Na okazałe drzewo oddano blisko 150 tysięcy głosów.