Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zachęcają uczniów do korzystania z aplikacji ProteGo Safe.
Szefowie MEN i GIS podkreślają, że narzędzie to pozwala ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i wspiera bezpieczny pobyt w szkole. – Gorąco zachęcamy do zainstalowania na telefonach komórkowych aplikacji ProteGo Safe. To narzędzie, które informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa i umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna – napisali Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny.
Aplikacja ProteGO Safe – jak to działa?
ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jeśli osoba z naszego otoczenia zachoruje, wówczas otrzymamy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja poinformuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich.
ProteGO Safe to także wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Aplikacja składa się z dwóch modułów:
pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest to „dziennik zdrowia”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy,
drugi to skanowanie otoczenia i komunikowanie o ryzyku kontaktu z wirusem.
Od kilku dni znacznie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia podaje, że nowych pacjentów przybywa w szybkim tempie. Od pewnego czasu jest to tysiąc nowych przypadków dziennie.
Przedstawiciele rządu jeszcze przed zniesieniem wszystkich obostrzeń wprowadzonych ze względu na duży wzrost zakażeń koronawirusem mówili o tym, że w okresie wakacyjnym liczba pacjentów może zacząć rosną. Na jesień przewidywany jest znaczny wzrost zakażeń.
Na 16 maja minister zdrowia Adam Niedzielski zaplanował koniec stanu epidemii w naszym kraju. Od tego dnia obowiązywać będzie stan zagrożenia epidemicznego.
Do 31 maja przedłużony został obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przychodniach, szpitalach oraz aptekach. Nie jest wykluczone, że rządzący wydłużą jeszcze ten termin. Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 1 269 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w całym kraju. W ciągu minionej doby wyzdrowiało 84 osoby. 40 zakażonych pacjentów zmarło, przy czym koronawirus był bezpośrednią przyczyną zgonu 10 z nich.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 1 623 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w całym kraju. W ciągu minionej doby wyzdrowiało 117 osób. 61 zakażonych pacjentów zmarło, przy czym koronawirus był bezpośrednią przyczyną zgonu 14 z nich.
W najbliższą sobotę, 16 grudnia, odbędzie się doroczny Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka. Będzie to już siódma edycja tego wydarzenia, które odbędzie się w rocznicę pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Honorowy patronat nad biegiem objęli burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki oraz prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot.
Mundurowi z Legnicy zatrzymali 46-latka, który pijany wsiadł za kierownicę. W trakcie sprawdzania mężczyzny w policyjnej bazie danych wyszło na jaw, że jazda na podwójnym gazie to dopiero początek listy zarzutów pod adresem zatrzymanego.
12 grudnia spotkają się radni Rady Gminy Grębocice. W trakcie obrad podejmą kilkanaście uchwał. Między innymi zagłosują nad zmianami w tegorocznym budżecie, przyznaniem dotacji dla ZGK czy posiłkami w szkole dla uczniów z terenu gminy.