×
*** Wroclawski sąd utrzymał w mocy decyzję sądu I instancji w sprawe słów Donalnda Tuska, który stwierdził, że Bezpartyjni Samorządowcy to "przystawka PiS" i "pomocnicy Kaczyńskiego" ***

Tegoroczne Święto Zmarłych inne niż do tej pory

Nie będzie mszy świętych ani procesji, które tradycyjnie wierni Kościoła Katolickiego organizowali 1 listopada. Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski wydał nowe zarządzenia w związku ze wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa.

 – Należy zrezygnować z Mszy świętych celebrowanych na cmentarzach oraz wszelkich procesji w dniu 1 listopada br., a zamiast tego zaprosić wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych tego dnia w kościołach – czytamy w zarządzeniu biskupa. – Proszę o zachęcanie wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy nie tylko w uroczystość Wszystkich Świętych, ale przede wszystkim w tych dniach, kiedy można uzyskać odpust za zmarłych – od 1 do 8 listopada.

Ze względu na nasilenie liczby pozytywnie zdiagnozowanych osób Legnicka Kuria Biskupia modyfikuje swój styl i porządek pracy. Biskup Kiernikowski zwraca się do wiernych z prośbą o powstrzymanie się od załatwiania spraw osobiście oraz o ograniczenie wizyt w Legnickiej Kurii Biskupiej jedynie do spraw wyjątkowych. Kancelarie parafialne mają być zamknięte – za wyjątkiem spraw losowych, a wiernym należy udostępnić numer telefonu i adres mailowy, dzięki którym będą mogli umówić się z duszpasterzem w celu załatwienia ważnych spraw.

Zgodnie z rozporządzeniem księża mają rozważyć zawieszenie inicjatyw duszpasterskich oraz spotkań poszczególnych wspólnot parafialnych jeśli mogłoby to doprowadzić do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Wierni, którzy mają objawy infekcji zwolnieni zostali z obowiązku uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. W kościołach należy również przestrzegać nowych obostrzeń dotyczących udziału wiernych w zgromadzeniach religijnych – 1 osoba na 4m2 w strefie żółtej i 1 osoba na 7m2 w strefie czerwonej.

 

 

Wybrane dla Ciebie

Policjanci przypominają o bezpieczeństwie w okolicach cmentarzy

Dziś Święto Zmarłych. Przez cały dzień tłumy mieszkańców naszego regionu odwiedzać będą groby swoich bliskich. Policja apeluje o zachowanie ostrożności w okolicach cmentarzy.

Ruszyła akcja ZNICZ na drogach naszego regionu

Co roku w okresie Wszystkich Świętych policjanci przestrzegają przed nadmierną prędkością i brakiem rozwagi na drogach. Uczulają również, że dla wielu osób wizyta na cmentarzu to czas zadumy, ale dla kieszonkowców to czas łowów.

Przypominamy – kolęda w tym roku zupełnie inaczej

Wiernym Kościoła Katolickiego przypominamy, że w tym roku w czasie kolędy księża nie będą odwiedzać wiernych w ich domach. Ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa tradycyjna kolęda zostanie zastąpiona mszą w małym gronie.

Zamknięte cmentarze. Kwiaty i znicze przed bramami

Dziś dzień Wszystkich Świętych. Wyjątkowy, bo z ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem, rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy. Mimo to, wielu mieszkańców Lubina wybrało się dzisiaj na cmentarze, by postawić kwiaty i zapalić znicze przed bramami nekropolii.

Rozpoczęła się akcja „Znicz”. Wzmożony ruch przy cmentarzach

Z uwagi na obostrzenia sanitarne, hierarchowie kościoła katolickiego apelują do wiernych, by ograniczyć wizyty na grobach swoich najbliższych. Mimo to, wielu z nas, zapewne pojedzie na cmentarze w dniu Wszystkich Świętych. Nad bezpieczeństwem jak zwykle czuwać będą policjanci. Dziś bowiem rozpoczyna się coroczna prewencyjna akcja „Znicz”.

Autobusy miejskie 1 listopada jak w niedzielę

Ważna informacja dla wszystkich mieszkańców Lubina i okolic, którzy 1 listopada wybiorą się na groby swoich bliskich komunikacją miejską. Władze Lubińskich Przewozów Pasażerskich poinformowały, że w dzień Wszystkich Świętych będzie obowiązywał niedzielny rozkład jazdy.

Sport

Prezes Zagłębia – to było ważne wydarzenie i zaszczyt dla klubu

Wracamy na chwilę do wczorajszej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na terenie Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Szef polskiego rządu był pod ogromnym wrażeniem infrastruktury sportowej i pogratulował juniorom Zagłębia zdobycia brązowego medalu mistrzostw Polski.